T-Mobile Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karta SIM T–Mobile w Polsce
Karta SIM T–Mobile w Polsce (rewers)

T-Mobile Polska S.A. (dawniej: Polska Telefonia Cyfrowa) – operator sieci telefonii komórkowej GSM 900/1800, UMTS 900/2100 oraz LTE 800/1800/2100/2600. Obecnie jest czwartym operatorem komórkowym w Polsce pod względem liczby abonentów, obsługujący ponad 12 mln klientów. Świadczy usługi telekomunikacyjne dla klientów indywidualnych i biznesowych. Dzięki rozpoczętej w 2014 roku integracji z GTS Poland może oferować, oprócz usług mobilnych i stacjonarnych, także zakres usług ICT. Tym samym z operatora mobilnego, T-Mobile Polska stał się operatorem zintegrowanym. Klienci T-Mobile mają możliwość korzystania z usług finansowych w ramach T-Mobile Usługi Bankowe.

Postpaid – zwany również systemem abonamentowym. System nabywania usług, za które płacimy po skorzystaniu z nich. Opłaty naliczane są cyklicznie (np. co miesiąc), zazwyczaj w formie tzw. abonamentu.Infrastructure as a Service (IAAS, z ang. "infrastruktura jako usługa") – jeden z modeli chmury obliczeniowej. Jest to usługa polegająca na dostarczeniu przez dostawcę całej infrastruktury informatycznej, takiej jak np. wirtualizowany sprzęt, skalowany w zależności od potrzeb użytkownika.

T-Mobile Polska obejmuje niemal 100% populacji Polski zasięgiem sieci 3G, a w czerwcu 2015 roku obejmował ponad 75% populacji zasięgiem mobilnego dostępu do Internetu w technologii 4G LTE.

T-Mobile Polska w 2015 roku po raz 6 został uhonorowany certyfikatem Top Employers. Firma zatrudnia około 4400 osób.

Współzałożycielem oraz właścicielem T-Mobile jest globalny koncern telekomunikacyjny Grupa Deutsche Telekom (DT), do którego należą m.in. T-Mobile i T-Systems. Grupa zatrudnia globalnie prawie 230 tysięcy pracowników i prowadzi działalność w 50 krajach na świecie, obsługując blisko 200 mln klientów. Deutsche Telekom jest największym operatorem telekomunikacyjnym w Unii Europejskiej. Posiada ponad 151 mln klientów telefonii komórkowej, ponad 30 mln klientów telefonii stacjonarnej oraz ponad 17 mln użytkowników stacjonarnego Internetu szerokopasmowego.

Long Term Evolution (LTE) – standard bezprzewodowego przesyłu danych będący następcą systemów trzeciej generacji, rozwijany przez konsorcjum 3GPP. Głównymi celami nowego standardu jest zwiększenie możliwości telefonii komórkowej poprzez zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie opóźnień, zwiększenie efektywności spektralnej łączy radiowych, zmniejszenie kosztów transmisji danych, uproszczenie architektury.Teleinformatyka, ICT (akronim od ang. Information and Communication Technologies) – dział telekomunikacji i informatyki, zajmujący się technologią przesyłu informacji oraz narzędziami logicznymi do sterowania przepływem oraz transmisją danych za pomocą różnych medium. Jest obecnie uznawane za jedną z ważniejszych gałęzi IT.

Kalendarium[ | edytuj kod]

Salon w Sanoku
 • w grudniu 1995 roku zarejestrowano spółkę pod nazwą Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.
 • 26 lutego 1996 roku spółka otrzymała ogólnopolską koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych w standardzie GSM 900
 • 16 września 1996 roku – komercyjne uruchomienie sieci GSM 900 o nazwie handlowej Era GSM.
 • w czerwcu 1998 Era wprowadza na rynek markę prepaid pod nazwą Tak Tak
 • sierpień 1999 roku – PTC uzyskała koncesję na GSM 1800
 • w maju 2000 Era wprowadza do swojej oferty transmisję danych GPRS
 • w grudniu 2000 roku spółka otrzymała koncesję na UMTS
 • 2001 – modyfikacja nazwy sieci; nowa nazwa – Era
 • marzec 2004 – PTC wprowadza na rynek Heyah – markę przedpłaconą (prepaid) skierowaną do młodych klientów
 • w listopadzie 2005 – PTC przekracza, jako pierwszy operator w Polsce, 10 mln klientów
 • 5 czerwca 2011 – PTC po 15 latach zmienia nazwę handlową swojej sieci z Era na międzynarodową markę jedynego udziałowca PTC (Deutsche Telekom) – markę T-Mobile.
 • 21 lipca 2011 – Polska Telefonia Cyfrowa została sponsorem tytularnym piłkarskiej ekstraklasy – T-Mobile Ekstraklasa
 • 1 sierpnia 2011 – Nastąpiła zmiana formy prawnej spółki ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną
 • 27 maja 2013 – Nastąpiła zmiana nazwy spółki z Polska Telefonia Cyfrowa S.A. na T-Mobile Polska S.A.
 • Usługi[ | edytuj kod]

  Światłowód[ | edytuj kod]

  Pod koniec czerwca 2019 roku sieć poinformowała o uruchomieniu usługi telewizji i internetu dostarczanej za pomocą światłowodu obejmującej 30% mieszkańców Polski.

  Światłowód – przezroczysta struktura (włóknista, warstwowa lub paskowa), w której odbywa się propagacja światła.VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna) – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.

  Dla biznesu[ | edytuj kod]

  W czerwcu 2014 roku GTS Central Europe formalnie dołączył do Grupy Deutsche Telekom. W związku z tym spółki GTS Poland oraz T-Mobile Polska rozpoczęły proces integracji, którego celem było połączenie technologii oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Od 15 stycznia 2015 roku obie spółki oferowały swoje usługi pod marką T-Mobile. Na początku kwietnia 2015 roku, spółka GTS Poland została formalnie przekształcona w T-Mobile Poland. Proces integracji firm T-Mobile Poland (wydzielonej z GTS Poland) oraz T-Mobile Polska zakończył się w czerwcu 2015 roku, i działalność prowadzona jest wyłącznie przez T-Mobile Polska. Spółka z operatora mobilnego stała się operatorem zintegrowanym. Klienci biznesowi T-Mobile mogą korzystać z rozwiązań telekomunikacyjnych i informatycznych:

  T-Mobile Polska S.A. – operator sieci telefonii komórkowej GSM 900/1800, UMTS 900/2100 oraz LTE 800/1800/2600. Obecnie jest czwartym operatorem komórkowym w Polsce pod względem liczby abonentów, obsługujący ponad 12 mln klientów. Świadczy usługi telekomunikacyjne dla klientów indywidualnych i biznesowych. Dzięki rozpoczętej w 2014 roku integracji z GTS Poland może oferować, oprócz usług mobilnych i stacjonarnych, także zakres usług ICT. Tym samym z operatora mobilnego, T-Mobile Polska stał się operatorem zintegrowanym. Klienci T-Mobile mają możliwość korzystania z usług finansowych w ramach T-Mobile Usługi Bankowe.GTS Poland to operator telekomunikacyjny i dostawca usług centrum danych, obsługujący ponad 7000 klientów biznesowych, wśród których są międzynarodowe korporacje, duże przedsiębiorstwa, małe i średnie firmy, a także inni operatorzy telekomunikacyjni i jednostki administracji publicznej. Firma jest wymieniana wśród największych firm w Polsce - znalazła się na „Liście 500” Rzeczpospolitej w kwietniu 2013 roku.
 • w obszarze komunikacji stacjonarnej: z telefonii stacjonarnej realizowanej w dowolnej technologii, infolinii telefonicznych, czy połączeń tele- lub wideokonferencyjnych, a także narzędzi zdalnej współpracy tzw. Unified Communications;
 • w obszarze sieci teleinformatycznych, z rozwiązań i technologii do budowania prywatnych, rozległych sieci firmowych (VPN);
 • w obszarze rozwiązań umożliwiających przechowywanie i przetwarzanie danych T-Mobile posiada dostępne na rynku usługi, tj. przestrzeń w centrum danych dla kolokacji serwerów lub serwerów dedykowanych, usługi backupu, storage’u czy rozwiązań w chmurze (w modelu IaaS);
 • w obszarze dostępu do Internetu, klienci mogą korzystać ze stałych łączy symetrycznych, a inni operatorzy telekomunikacyjni także z usługi IP Transit;
 • usługi mobilne: telefoniczne i transmisji danych.
 • MTV Mobile − międzynarodowa marka usług telefonii komórkowej, będąca własnością koncernu mediowego Viacom, właściciela stacji telewizyjnych z logo MTV. Jest obecna w kilku krajach Europy - w Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech (do 2012).Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – forma prawna przedsiębiorstw tworzona przez jedną lub więcej osób, zwanych wspólnikami, które odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Spotykana w licznych krajach Europy, w tym w Polsce.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System, pol. Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej trzeciej generacji.
  Telefonia komórkowa czwartej generacji (4G) - standard telefonii komórkowej, następca 3G. Polega na przesyłaniu dźwięku i danych za pomocą komutacji pakietów opartej na IP. Posiada uproszczoną architekturę sieci szkieletowej oraz polepszoną przepływność w sieci radiowej w stosunku do poprzednich standardów.
  Heyah (czytaj: heja) – polska marka usług telefonii komórkowej, działającej w systemie prepaid. Operatorem sieci Heyah jest T-Mobile Polska, do której należy także sieć T-Mobile. Do 2009 roku Heyah oferowała jedynie karty SIM, doładowania i usługi, później uzupełniła ofertę o sprzedaż telefonów komórkowych. Logo Heyah jest stylizowany kształt pięciopalczastej dłoni uzupełniony stylizowaną na uliczne graffiti nazwą.
  T-Mobile (dawniej Era) – sieć telefonii komórkowej w Polsce. Operatorem sieci jest T-Mobile Polska należąca do Telekom Deutschland.
  T-Mobile na kartę (dawniej Tak Tak - T-Mobile na kartę) – polska marka usług typu prepaid należąca do operatora sieci T-Mobile, firmy T-Mobile Polska (dawniej Polska Telefonia Cyfrowa).
  Prepaid (ang. pre - przed, paid - opłacony), sprzedaż przedpłacona, sprzedaż określonych towarów lub usług na zasadach przedpłaty.
  tuBiedronka − polska marka usług telefonii komórkowej, świadczonych przez T-Mobile Polska (podobnie jak Heyah), skierowana do klientów sieci sklepów dyskontowych Biedronka, należącej do portugalskiego konsorcjum Jerónimo Martins. tuBiedronka rozpoczęła świadczenie usług klientom w dniu 19 stycznia 2009 r.

  Reklama