T-1000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

T-1000 – postać cybernetycznego zabójcy z filmów Terminator 2: Dzień sądu i Terminator: Genisys. W filmach pełnometrażowych postać cyborga grana jest przez m.in. Roberta Patricka i Lee Byung-huna.

Robert Hammond Patrick Jr., lepiej znany jako Robert Patrick (ur. 5 listopada 1958 w Marietta) – amerykański aktor i producent filmowy. Stał się etatowym aktorem „zabitym” na ekranie, przez każdego z męskich założycieli sieci restauracji Planet Hollywood: Bruce’a Willisa – Szklana pułapka 2 (1990), Arnolda Schwarzeneggera – Terminator 2: Dzień sądu (1991) i Sylvestra Stallone – Cop Land (1997). Mimetyzm, mimezja (z gr. mimetés - naśladowca) – termin stosowany w różnych dziedzinach, oznaczający naśladowanie albo upodabnianie się.

W drugim sezonie serialu Terminator: Kroniki Sary Connor pojawia się natomiast model T-1001, który posiada bardzo podobne właściwości; jego rolę odgrywa Shirley Manson.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Jest ulepszonym prototypem terminatora, mimetycznym stopem wieloskładnikowym – składa się z ciekłego metalu (seria 1, model 1A, typ 1000). Może przyjąć kształt i wygląd każdego trwałego ciała stałego (którego dotknie) o rozmiarach zbliżonych do człowieka. T-1000 modyfikuje ręce do kształtu broni białej (haków, ostrzy itp.). Nie potrafi wytworzyć broni palnej, chemikaliów ani bomb (ponieważ posiadają one skomplikowane i ruchome części) oraz innych od stopu mimetycznego substancji, których T-1000 nie jest w stanie wytworzyć. Może pokonać bezproblemowo każdą przeszkodę, jeśli jest w niej choć mały otwór. Może przyjąć wygląd dowolnego człowieka i wiernie go naśladować.

T-800 (Cyberdyne Systems Model 101) – postać fikcyjna, elektroniczny morderca, znany z filmów Terminator (The Terminator, 1984), Terminator 2: Dzień sądu (Terminator 2: Judgment Day, 1991), Terminator 3: Bunt maszyn (Terminator 3: Rise of the Machines, 2003) oraz Terminator: Ocalenie (Terminator: Salvation, 2009). Pokryty żywą tkanką, metalowy endoszkielet. Postać kultowa grana przez Arnolda Schwarzeneggera. W filmie Terminator: Ocalenie, T-800 zagrał austriacki aktor i kulturysta Roland Kickinger, zaś za pomocą grafiki komputerowej wygenerowano jego głowę na podobieństwo młodego Schwarzeneggera.Shirley Manson (ur. 26 sierpnia 1966 w Edynburgu) – szkocka wokalistka zespołu Garbage oraz aktorka. Przed przystąpieniem do zespołu Garbage była wokalistką zespołów Goodbye Mr. Mackenzie oraz Angelfish. Jest odtwórczynią postaci terminatora T-1001 w serialu Terminator: Kroniki Sary Connor.

T-1000, może przyjmować uderzenia i postrzały praktycznie bez doznania trwałych szkód. Będąc postrzelonym z pistoletu, T-1000 przyjmie pocisk, lub przepuści go na wylot, po czym zasklepi przestrzelinę, aczkolwiek im większe będą uszkodzenia, tym więcej czasu T-1000 będzie potrzebować do odzyskania swojego kształtu.

Cyborg (skrót od ang. cybernetic organism - organizm cybernetyczny) – organizm, którego procesy życiowe realizowane są lub wspomagane przez urządzenia techniczne.Kyle Reese – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów pierwszego filmu z serii Terminator. Grany przez Michaela Biehna (w filmach Terminator i Terminator 2: Dzień sądu) i Jonathana Jacksona (w serialu Terminator: Kroniki Sary Connor). W serialu telewizyjnym, ośmioletniego Kyle’a zagrał Skyler Gisondo zaś w najnowszym filmie kinowym, Terminator: Ocalenie w postać Reese’a wciela się Anton Yelchin. W filmie Terminator: Genisys w postać Kyle’a wcielił się Jai Courtney.

Stop mimetyczny jednakże można uszkodzić. Narażenie na niskie temperatury uszkadza zdolność T-1000 do kontrolowania swojego wyglądu, co objawia się w przyjmowaniu przez stop przypadkowych kształtów i tekstur z otoczenia. Wysoka temperatura lub ciekły azot mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia stopu.

Lee Byung-hun (ur. 12 lipca 1970 w Seulu) - południowokoreański aktor. Najbardziej znany z takich filmów jak J.S.A. w reżyserii Park Chan-wook oraz Słodko-gorzkie życie Kim Ji-woona. Ostatnio zadebiutował w hollywoodzkiej produkcji G.I. Joe: Czas Kobry.John Connor – fikcyjna postać z serii filmów Terminator. Młody John w serialu Terminator: Kroniki Sary Connor wraz z matką posługuje się również nazwiskami Reese (po ojcu) i Baum.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama