Szypliszki (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szypliszki (lit. Šipliškės valsčius) – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim. Do 25 czerwca 1952 r. gmina nosiła nazwę Zaboryszki.

Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Pokomsze – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Szypliszki. Według danych z 2011 wieś zamieszkiwało 45 osób.

Siedziba gminy to Szypliszki.

Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 3991 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 3925 osób.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Szypliszki ma obszar 156,55 km², w tym:

 • użytki rolne: 77%
 • użytki leśne: 13%
 • Gmina stanowi 11,97% powierzchni powiatu.

  Żubryn – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Szypliszki. Sołtysem wsi jest Pan Artur KalinowskiPowiat suwalski - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Suwałki. W czasach II Rzeczypospolitej powiat o tej samej nazwie, ale o innych graniach, wchodził w skład województwa białostockiego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Gmina Suwałki – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Suwałki (ros. Сувалки, niem. Suwalken, hebr. סובאלק, lit. Suvalkai, biał. Сувалкі) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim, położone nad rzeką Czarna Hańcza. Siedziba władz powiatu suwalskiego.
  Gmina Krasnopol – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Fornetka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Szypliszki. Leży nad jeziorem Szelment Mały.

  Reklama