Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lotnictwo .naglowek{color:black;background:#95a7b9}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-marynarka .naglowek{color:white;background:#6082B6}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-lądowe .naglowek{color:white;background:#556B2F}.mw-parser-output .infobox.zolnierz-paramilitarny .naglowek{color:black;background:#b6b3c7}
Szwadron na defiladzie w Warszawie z okazji święta Wojska Polskiego

Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego – reprezentacyjny szwadron kawaleryjski jazdy polskiej utworzony 1 czerwca 2000 roku dzięki staraniom stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP. Do 2005 r. oddział nosił nazwę: Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego.

Franciszek Kleeberg (ur. 1 lutego 1888 w Tarnopolu, zm. 5 kwietnia 1941 w Weisser Hirsch k. Drezna) – generał brygady Wojska Polskiego.Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego – jednostka wojskowa SZ RP stacjonująca na terenie Garnizonu Warszawa; znajduje się w strukturach Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Organizacja[ | edytuj kod]

Brama do stajni szwadronu przy ul. Kozielskiej w Warszawie

Organizacyjnie wchodził w skład 2 Mińsko-Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Franciszka Kleeberga. Od 2005 roku należał do 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie. Stacjonuje w Starej Miłośnie. Od 2009 roku wchodził w skład Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego (DGW), a po przeformowaniu batalionu w pułk, od 28 marca 2018 r. wchodzi w skład Pułku Reprezentacyjnego Wojska polskiego (DGW).

2 Mińsko-Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. F. Kleeberga - związek taktyczny Wojska Polskiego, stacjonujący w Mińsku Mazowieckim, podporządkowany dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego w późniejszym okresie dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego , wchodzący w skład jednostek Obrony Terytorialnej (OT).Umaszczenie koni – barwa sierści pokrywającej ciało konia, wraz z barwą grzywy i ogona, uwarunkowane genetycznie. Cechy umaszczenia są ważne dla identyfikacji oraz ewidencji hodowlanej.

Dowódcą Szwadronu jest por. Mateusz Szelągowski, Szefem Szwadronu jest st. chor. sztab. Mariusz Naskręt. W Szwadronie nieformalnie używa się przedwojennych stopni kawaleryjskich - rotmistrz (kapitan), wachmistrz (sierżant), starszy ułan (starszy szeregowy), ułan (szeregowy).

Barwy i umundurowanie[ | edytuj kod]

Barwami Szwadronu są barwy tzw. ogólnokawaleryjskie - otoki Szwadronu mają barwę amarantową, proporczyki na lancach i patkach kołnierzowych są amarantowo-granatowe. Reprezentacyjne wyposażenie i umundurowanie Szwadronu opiera się na regulaminach i instrukcjach kawaleryjskich z końca lat 30. Szeregowi ułani umundurowani są w kurtki wz36, bryczesy wz36, pasy główne wz31, rogatywki z okutymi daszkami, buty wz31, ostrogi wz31, szelki kawaleryjskie wraz z ładownicami do kb, repliki karabinków wz29 i wz98, szable wz34/2002 WIFAMA i lance typu francuskiego. Oficerowie i chorążowie - analogicznie, z tym, że przysługują im pasy główne dwubolcowe z poprzeczkami wz36, szable wz76/08 lub prywatne wz21/22, oficerskie obszycia na kołnierzach kurtek. Zarówno oficerom, podoficerom, jak i starszym ułanom przysługują do munduru wieczorowego spodnie - tzw. szasery, dla starszych ułanów i podoficerów z jednym lampasem, dla oficerów z dwoma lampasami barwy amarantowej. Szwadron posiada rzędy kawaleryjskie wz36, obecnie na występach reprezentacyjnych zakładane są pod siodła, wzorowane na napoleońskich, czapraki w barwach Szwadronu. Większość koni Szwadronu to konie maści gniadej. Zgodnie z tradycją polskiej kawalerii dowódca jeździ na koniu karym, a na siwkach jeżdżą trębacze.

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Kawaleria polska, (daw.) jazda polska – rodzaj wojsk polskich złożony z jeźdźców, którzy przemieszczają się oraz walczą na koniu.

Od 25 czerwca 2007 roku przywrócono kawaleryjskie tradycje udziału Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego w uroczystych wizytach głów państw. Oddział wystawia eskortę kawalerzystów podczas wizyt najważniejszych gości zagranicznych.

Szwadron jest zakwalifikowany jako oddział rozpoznawczy, jednak pełni jedynie funkcje reprezentacyjne. Od 2009 roku w jego skład wchodzą wyłącznie żołnierze zawodowi.

Decyzją nr 117/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 kwietnia 2015 roku wprowadzono oznakę rozpoznawczą oraz proporczyk na beret.

Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej jest organizacją pozarządową istniejącą od 1996 r. Swoją siedzibę ma w Warszawie.Szwadron - pododdział kawalerii będący odpowiednikiem kompanii w piechocie. Nazwy tej używa się także w odniesieniu do formacji wywodzących się z tradycji kawalerii (np. wojsk pancernych). W Wojsku Polskim stosowany do końca II wojny światowej. Ostatni szwadron kawalerii został rozwiązany na przełomie 1947 i 1948 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. :: Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego :: DOWÓDZTWO ::, www.brepr.wp.mil.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  2. Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej (pol.). [dostęp 2016-05-03].
Warto wiedzieć że... beta

Wachmistrz (niem. Wachtmeister) – stopień wojskowy w kawalerii i żandarmerii odpowiadający sierżantowi innych wojsk.

Reklama