Sztuczna pochwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sztuczna pochwa używana do pobierania nasienia od koni.
Sztuczna pochwa używana przez mężczyzn do masturbacji

Sztuczna pochwa – przyrząd imitujący kształtem źeński kanał rodny, wykorzystywany w hodowli zwierząt oraz w przemyśle erotycznym.

Fantom (medycyna) - model części ciała, zwykle naturalnej wielkości, używany do demonstracji anatomii lub do ćwiczeń w wykonywaniu zabiegów chirurgicznych, położniczych i w udzielaniu pierwszej pomocy.Fleshlight (ang. flesh ciało i flashlight latarka) – rodzaj gadżetu erotycznego dla mężczyzn i par oraz nazwa firmy, która go produkuje. Klasyczny gadżet ma kształt latarki, co ma służyć ukryciu jego prawdziwej funkcji (stąd też pochodzi jego nazwa). Jego wnętrze służy do stymulacji seksualnej i różni się kształtem, teksturą, kolorami itd.

Wykorzystanie w rolnictwie[ | edytuj kod]

Sztuczna pochwa może być wykorzystana w hodowli zwierząt. Jest wtedy montowana w fantomie i służy do pobierania nasienia od samca (np. knura, byka, buhaja). Podczas pobrania obecna jest samica, która ma pobudzić samca. Nasienie pobrane do sztucznej pochwy, po przebadaniu i rozcieńczeniu, można przechowywać w stanie płynnym lub zamrożonym w tzw. bankach nasienia. Dzięki temu jeden ejakulat uzyskany od cennego reproduktora może być wykorzystywany do unasienniania większej liczby samic.

Buhaj (stadnik lub potocznie byk) − przeznaczony do rozpłodu samiec bydła domowego. Buhaje mają szczególne znaczenie w wypadku cennych ras. Zwykle ważne dla buhaja jest posiadanie dobrego rodowodu (w obu liniach).Ejakulat – porcja spermy wyrzucana podczas ejakulacji. U człowieka przeważnie 2-5 mililitrów (tzw. normospermia), zawierająca prawidłowo powyżej 20 milionów plemników (tzw. normozoospermia) w każdym mililitrze. Szczytową objętość osiąga u mężczyzn w wieku 30-35 lat, zaś parametr ten gwałtownie spada u mężczyzn powyżej 55 roku życia. Większe odchylenia od tych wartości mogą wskazywać na różnego rodzaju zaburzenia. W skład ejakulatu wchodzą wydzieliny jąder, najądrzy, prostaty, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów opuszkowo-cewkowych.

Wykorzystanie w przemyśle erotycznym[ | edytuj kod]

Sztuczna pochwa funkcjonuje również w roli gadżetu erotycznego dla mężczyzn, który służy stymulacji seksualnej przez naśladowanie kobiecej anatomii. Standardowo składa się z:

 • zatyczki tylnej, którą odkręca się przy czyszczeniu;
 • obudowy, która często ukrywa prawdziwą funkcję sprzętu (i naśladuje np. głośnik, latarkę);
 • zatyczki przedniej, chroniącej wnętrze;
 • rękawa, czyli najważniejszej części, wnętrza gadżetu, który ma imitować dotyk ludzkiej skóry.
 • Za prekursora takich rozwiązań uważa się markę Fleshlight, opatentowaną w 1998 roku przez Steva Shubina.

  Sperma, nasienie – płynna wydzielina, na którą składają się produkty jąder, pęcherzyków nasiennych, najądrzy, gruczołów opuszkowo-cewkowych oraz gruczołu krokowego. Jest wyrzucana poprzez cewkę moczową podczas ejakulacji. Ma barwę bliską kolorowi mleka. Normalny ejakulat ma odczyn słabo zasadowy (pH 7,2), umożliwia to ruchliwość plemnikom, które w środowisku kwaśnym byłyby nieruchliwe. Skład chemiczny spermy zależy w pewnym stopniu od odżywiania.Latarka elektryczna – rodzaj lampy elektrycznej, emitującej światło punktowe. Źródłem światła w latarce jest zwykle żarówka o niewielkiej mocy, zasilana bateriami. Do skupiania światła używa się reflektora parabolicznego. Wszystkie części latarki, wraz z odpowiednimi obwodami elektrycznymi, są montowane w obudowie o niewielkich rozmiarach i masie, zapewniającej niezbędną ochronę żarówce.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Weronika Makowiec: Pobieranie nasienia buhaja z wykorzystaniem sztucznej pochwy (pol.). Zrównoważone Budownictwo, 2017-07-08. [dostęp 2019-01-20].
  2. Inseminacja zwierząt (pol.). Małopolskie Centrum Biotechniki. [dostęp 2019-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-21)].
  3. Sztuczna Pochwa (pol.). sztucznawagina.pl. [dostęp 2019-01-20].
  4. Jeremy Glass: Talking to the Ex-Cop Who Invented the Fleshlight (pol.). thrillist.com, 2016-01-20. [dostęp 2019-01-20].
  Bydło, rogacizna – ogólna nazwa zwierząt hodowlanych z rodziny krętorogich hodowanych celem uzyskania mleka, mięsa, tłuszczu, skóry oraz siły pociągowej.
  Reklama