Szpaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szpaki (Sturninae) – podrodzina ptaków z rodziny szpakowatych (Sturnidae), obejmująca ponad sto dwadzieścia gatunków. Są to małe lub średnie ptaki, w większości owadożerne, niektóre żywią się również owocami. Wiele gatunków żyje na otwartych przestrzeniach i tworzy duże stada.

Ptaki mimetyczne – ptaki naśladujące dźwięki dochodzące z ich otoczenia, w tym również ludzką mowę. Do gatunków charakteryzujących się szczególnymi zdolnościami naśladowania dźwięków należy papuga żako (Psittacus erithacus) i gwarek czczony (Gracula religiosa), a z gatunków występujących w Polsce – szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris).Pasterz, pasterz różowy, szpak różowy (Pastor roseus) – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny szpaków (Sturnidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Pastor. Zamieszkuje pas od Półwyspu Bałkańskiego, przez Azję Mniejszą i Ukrainę po Iran i Azję Środkową. Zimuje w pasie od wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego po Indie. Do Polski nieregularnie zalatuje.

Występowanie[ | edytuj kod]

Podrodzina obejmuje gatunki występujące w Eurazji i Afryce.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
Gwarek czczony (Gracula religiosa), zwykle nazywany gwarkiem – średni ptak z rodziny szpaków (Sturnidae), zamieszkujący południową Azję od Indii i Cejlonu po Malezję i Indonezję.
Szpak balijski (Leucopsar rothschildi) – gatunek ptaka z rodziny szpaków (Sturnidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Leucopsar.
Szpaki, szpakowate (Sturnidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca ponad sto dwadzieścia gatunków. Są to małe lub średnie ptaki, w większości owadożerne, niektóre żywią się również owocami. Wiele gatunków żyje na otwartych przestrzeniach i tworzy duże stada.
DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
Szpak ozdobny (Creatophora cinerea) – gatunek ptaka z rodziny szpakowatych (Sturnidae). Nie jest zagrożony wyginięciem.

Reklama