Szlak Naftowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Szlak naftowy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szlak Naftowy – transgraniczny szlak pól naftowych Polska-Ukraina.

{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Rejon drohobycki – jednostka administracyjna Ukrainy, w składzie obwodu lwowskiego. Metanol, alkohol metylowy, CH3OH – organiczny związek chemiczny, najprostszy alkohol alifatyczny. Został odkryty w 1661 roku przez Roberta Boyle’a. Jest trujący dla człowieka.

Zabytki naftowe[ | edytuj kod]

Powiat krośnieński

 • BóbrkaMuzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
 • Jedlicze
 • Powiat sanocki

 • Zarszyn – magazyn glikolu i metanolu do eksploatacji gazu ziemnego
 • Strachocina – podziemny magazyn gazu, zagospodarowanie dawnej kopalni
 • Sanok – ekspozycja obiektów przemysłu naftowego z XIX/XX wieku
 • Tyrawa Solna – zachowana infrastruktura kopalni
 • Wielopole – budynki przemysłowe, kotłowania, poczekalnia dla pracowników
 • Powiat krośnieński – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krosno.Jan Józef Ignacy Łukasiewicz (ur. 8 lub 23 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce) – polski chemik, farmaceuta i przedsiębiorca, wynalazca lampy naftowej, twórca przemysłu naftowego; rewolucjonista i działacz niepodległościowy. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Łada.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielopole (niem. Großenfeld, jid. i hebr. וילופולה – Vielipoli, węg. Valopolya) — jedno z jedenastu administracyjnych osiedli miasta Zagórza w woj. podkarpackim, położone w jego południowej części, co najmniej od 1412 r. aż do 1972 r. samodzielna wieś. W latach 1972-1977 najbardziej na południe wysunięta część "Wielkiego Sanoka". Od 1 lutego 1977 roku część składowa nowoutworzonego miasta Zagórza.
  Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.
  Jan Zeh (ur. 2 lipca 1817 w Łańcucie, zm. 25 stycznia 1897 w Borysławiu) – polski przemysłowiec, pionier przemysłu naftowego, jedyny posiadacz uprawnień przetwarzania ropy naftowej w Galicji.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Zarszyn – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, nad potokiem Pielnica. Miejscowość jest siedzibą gminy Zarszyn.
  Filip Neriusz Walter (ur. 31 maja 1810 w Krakowie, zm. 9 kwietnia 1847 w Paryżu) – polski chemik specjalizujący się w chemii organicznej i chemii produktów naturalnych, twórca polskiego nazewnictwa chemicznego.
  Powiat jasielski - powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jasło. Obejmuje część Pogórza Ciężkowickiego i Strzyżowskiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego na obszarze którego rozciąga się Magurski Park Narodowy. Przez teren powiatu przepływają rzeki Wisłoka, Jasiołka i Ropa. Jest to powiat przygraniczny.

  Reklama