Szkwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szkwa (Skwa, Rozoga) – niewielka rzeka w północno-wschodniej Polsce, prawy dopływ Narwi o długości 103 km i powierzchni dorzecza 482 km².

Szkwa – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Lelis. Leży nad Szkwą dopływem Narwi.Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.

Rzeka wypływa powyżej jeziora Świętajno, a do Narwi uchodzi 16 km powyżej Ostrołęki. Płynie z Pojezierza Mazurskiego na Nizinę Północnomazowiecką, w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Na rzece jest kilka jazów, które podnoszą poziom wody aż o 1,5 m, m.in. we wsi Tartak. Rzeka na większej długości jest uregulowana.

Pojezierze Mazurskie (842.8) – część polskich Pojezierzy Wschodniobałtyckich pomiędzy Niziną Staropruską (Górowo Iławeckie, Orneta) i Pojezierzem Iławskim (Iława, Ostróda) na zachodzie, Pojezierzem Litewskim (Augustów, Suwałki) na wschodzie i Niziną Północnomazowiecką (Mława, Płońsk, Ciechanów) na południu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Powyżej jeziora nie jest używana żadna nazwa, do Rozóg rzeka nazywana jest Rozogą, poniżej, aż do ujścia do Narwi nazywana jest Szkwą. Jednak używanie obu nazw może mylić, gdyż kilka kilometrów na zachód płynie równolegle inna Rozoga.

Główne dopływy: Piasutna, Wilamowski Rów.

Ważniejsze miejscowości nad Szkwą: Kolonia, Długi Borek, Rozogi, Grądzkie, Tartak, Szafranki, Brzozowa, Dąbrówka, Gąski, Szkwa, Lipniki (dzielnica Struga).

Lipniki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse. Została założona w 1663 roku przez niejakiego Wiśniewskiego z Piotrkowa Trybunalskiego. Dziś znajduje się tu kościół parafialny, zespół szkół podstawowych, urząd pocztowy i ochotnicza straż pożarna. Lipniki to najstarsza historycznie udokumentowana wieś Kurpiowszczyzny.Długi Borek (niem. Langenwalde) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Świętajno.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Polski
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Skwa (1) ''al.Szkwa'', [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. X: Rukszenice – Sochaczew, Warszawa 1889, s. 741.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Nizina Północnomazowiecka (318.6) - makroregion fizycznogeograficzny w Polsce, północno-wschodnia część Nizin Środkowopolskich.
  Kolonia (dawniej Grünwalde) – wieś na skraju Puszczy Piskiej w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Świętajno przy szlaku kolejowym Olsztyn-Ełk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Od zakończenia II wojny światowej, aż do roku 2007 działał w Kolonii duży zakład przemysłu drzewnego, który w wyniku przekształceń własnościowych i zmiany kolejnych właścicieli obecnie działa w bardzo ograniczonym zakresie.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Szafranki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Łyse. Leżą nad Szkwą dopływem Narwi.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Rozogi (dawnej Friedricho­wen, Friedrichshof) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa ostrołęckiego.
  Ostrołęka – miasto na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Narwią. Siedziba powiatu ziemskiego. W latach 1975-1998 stolica województwa ostrołęckiego. Posiada ważne znaczenie administracyjne dla północno-wschodniej części Polski. Ośrodek usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.

  Reklama