Szkuner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szkic trzymasztowego szkunera gaflowego
Szkic dwumasztowego szkunera bermudzkiego
ORP Iskra I

Szkuner – typ osprzętu żaglowego lub żaglowiec noszący ten typ osprzętu. Ma dwa lub więcej masztów o ożaglowaniu skośnym. Przy dwóch masztach pierwszy jest niższy lub równy drugiemu.

STS Kaisei - dwumasztowa brygantyna. Armator jest z Japonii (Sail Training Association of Japan) a bandera Antiguy i Barbudy.Marsel lub marsżagiel (ang. topsail) – prostokątny żagiel rejowy (zawieszany na marsrei), pomiędzy marsem, a bramsalingiem.

Typy z wyższym pierwszym masztem to jol i kecz.

Rodzaje szkunerów[ | edytuj kod]

Rodzaj głównych żagli

 • szkuner gaflowy, bardzo popularny, np. ORP Iskra I
 • szkuner bermudzki
 • szkuner sztakslowy, np. Zawisza Czarny II
 • Żagle dodatkowe

 • szkuner-ket – nie ma przednich sztaksli, pierwszy maszt znajduje się blisko dziobu.
 • Dodatkowe żagle rejowe w różnych konfiguracjach

  Bramsel lub bramżagiel – prostokątny żagiel rejowy podnoszony na bramrei. W zależności od tego, na którym maszcie jest podnoszony, otrzymuje dodatkową nazwę, np. fokbramsel, grotbramsel itd.Olinowanie – system lin na jachcie lub innym statku żaglowym. Stanowi obok omasztowania i ożaglowania część takielunku.
 • szkuner rejowy (urejony), np. Zew
 • szkuner bramslowy – ma bramsle na fok- i grotmaszcie;
 • szkuner marslowy - marsle i bramsle na fok- i grotmaszcie;
 • szkuner bramslowo-topslowy – bramsel na fokmaszcie, topsel na grotmaszcie.
 • szkuner marslowo-topslowy – marsel i bramsel na fokmaszcie, topsel na grotmaszcie;
 • bramslowo-marslowy – marsel i bramsel na fokmaszcie, bramsel na grotmaszcie;
 • W przypadku szkunerów trójmasztowych na bezanmaszcie nie ma żagli rejowych.

  ORP „Iskra” – okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej, trzymasztowy szkuner gaflowy, pierwsza w jednostka pływająca nosząca imię ORP „Iskra”. Została wprowadzona do służby w 1928 roku i pozostawała w niej do 1977 roku. Jol – typ dwumasztowego ożaglowania stosowanego przeważnie na jachtach żaglowych średniej wielkości (o długości kadłuba 10 - 20 m). Żaglowiec posiadający główny maszt w pobliżu środka wyporu jednostki, oraz dodatkowo szczątkowy, bardzo mały maszt wysokości ok. 1/3 głównego, posadowiony daleko na rufie. Z powodu dużej różnicy masztów, tego typu jednostkę określa się również gwarowo jako "półtoramasztowiec".


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Omasztowanie – część osprzętu żaglowego służąca do podnoszenia, rozpinania i ustawiania żagli. Przez całe wieki drzewca były wykonywane z drewna. Obecnie produkowane są ze stopów metali lekkich (głównie glinu), oraz (rzadziej) materiałów kompozytowych, takich jak laminaty i włókna węglowe, oferujące dużą wytrzymałość przy jednoczesnej redukcji masy. Początkowo przekrój masztu był okrągły, obecnie stosuje się przekroje obłe, przypominające symetryczne profile lotnicze, które zapewniają większą sprawność układu maszt-żagiel. Z tego powodu w żeglarstwie regatowym używa się także masztów obrotowych.
  Takielunek – termin żeglarski oznaczający tę część osprzętu żaglowego na statku wodnym o napędzie żaglowym, która jest aktualnie rozmieszczona na jednostce w celu użytkowania.
  Ward Jackson – szkuner brytyjski, zwodowany w 1854 roku dla Ralph Ward Jackson & R Watson, którym w 1863 polscy emigranci usiłowali przemycić broń dla powstańców styczniowych na Litwie.
  Wyspy Balleny’ego – niezamieszkany archipelag pochodzenia wulkanicznego leżący blisko (300 km) południowego koła podbiegunowego, zaliczane do terytorium Dependencji Rossa, fragmentu Antarktyki, do którego rości sobie prawa Nowa Zelandia.
  Bezan, ang. mizzen - nazwa tylnego żagla na jednostce żaglowej, co najmniej dwumasztowej, pod warunkiem, że jest to ożaglowanie skośne (suche) - np. na jolu, keczu, barkentynie, czy barku. Na brygantynie tylny maszt to zwykle grotmaszt, podobnie na brygu.
  Knud Rasmussen, właściwie Knud Johan Victor Rasmussen - ur. 7 czerwca 1879 r. w Ilulissat na Grenlandii, zm. 21 grudnia 1933 r. w Kopenhadze - duński podróżnik, badacz Arktyki i etnograf.
  Gazolina – polski szkuner żaglowo-motorowy zakupiony w 1920 roku razem z materiałami wybuchowymi. Słynny z międzynarodowej załogi o dziwnych pomysłach i pływaniu mimo minimalnych nakładów armatora i przeciwności losu. Część problemów została spowodowana doborem załogi według zasady "im tańsza tym lepsza".

  Reklama