Szklany klosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szklany Klosz (ang. The Bell Jar) – powieść autobiograficzna Sylvii Plath, amerykańskiej poetki, pisarki i eseistki, napisana pod pseudonimem Victoria Lucas, wydana po raz pierwszy w Londynie 14 stycznia 1963 roku, natomiast w Polsce 1975 roku.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Książka opowiada o przeżyciach Sylvii Plath podczas wyjazdu do Nowego Jorku, oraz po powrocie do rodzinnego Bostonu. Okres ten przypada także na studia Plath w Smith College w Northampton co autorka także opisuje. Miesiąc po wydaniu książki Sylvia Plath popełnia samobójstwo. (11 lutego 1963).

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Opis[ | edytuj kod]

Fabuła[ | edytuj kod]

Akcja toczy się w czasach współczesnych autorce (1951-1952 rok), w Nowym Jorku i Bostonie. Esther Greenwood, otrzymuje stypendium i wyjeżdża na staż do redakcji pisma dla kobiet. Bohaterka poznaje zupełnie inne życie niż takie, jakie miała dotychczas. Mieszkała bowiem na "zabitej deskami prowincji, tak biedna, że nie może sobie nawet pozwolić na zaabonowanie magazynu".

Northampton – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Massachusetts, w hrabstwie Hampshire, siedziba ekskluzywnego Smith College dla kobiet. Halina Poświatowska jest jego absolwentką (1959-1961).SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Większość czasu spędza w ciągłym biegu, z hotelu do redakcji, z redakcji na przyjęcie, z przyjęcia do hotelu. Opisuje, iż ciężko jest jej się w tym wszystkim odnaleźć. Esther spotyka się z Buddym Willardem, studentem czwartego roku medycyny w Yale, jednak uważa go za hipokrytę i w trakcie książki stopniowo się od siebie oddalają, gdy tylko znalazła się ku temu sposobność. Z czasem bezradność Esther w otaczającym ją świecie przeradza się w bezsilność i obojętność, uznaje proste czynności za idiotyczne i niepotrzebne, dlatego też przestaje zmieniać ubranie i myć włosy. Z każdym dniem coraz bardziej popada w chorobę psychiczną i obłęd, nie może sypiać w nocy, jeść, czytać. Zaczynają nękać ją myśli samobójcze, nie widzi sensu dalszego egzystowania, kupuje paczkę żyletek z zamiarem podcięcia sobie żył podczas kąpieli, jednak widok krwi jest dla niej odpychający i ostatecznie się na to nie decyduje. Po czasie usiłuje powiesić się na jedwabnym pasku od szlafroka matki, ale ostatecznie także rezygnuje i z tego pomysłu. Ciotka Esther daje jej adres dobrego psychiatry, aby przepisał jej coś na sen, lecz gdy dziewczyna wraca z lekami do domu, a jej matka wychodzi do pracy, podejmuje kolejną próbę. Zażywa całą butelkę leków, jednakże udaje się ją odratować. Zważywszy na jej zły stan psychiczny, zostaje odesłana do szpitala psychiatrycznego. Jej lekarzem prowadzącym zostaje doktor Gordon, który zrezygnowany brakiem poprawy jej stanu po terapiach, przepisuje jej elektrowstrząsy.

Smith College – prywatny college sztuk wyzwolonych dla kobiet założony w 1871 w Northampton w stanie Massachusetts. Oficjalnie rozpoczął działalność w 1875. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Zainteresowana sprawą Esther, powieściopisarka Filomena Guinea funduje jej pobyt w renomowanej prywatnej klinice, gdzie dziewczyna spędza wiele czasu i zostaje pozornie postawiona na nogi. Książka kończy się gdy Esther ma rozmawiać z komisją lekarzy ubiegając się o wypis z kliniki.

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Utwór literacki, dzieło literackie – tekst słowny, pisany (najczęściej) lub ustny (np. eposy Homera, utwory z kręgu folkloru), ukształtowany za pomocą środków, jakimi dysponuje język, na sposób artystyczny. Jego szczególny charakter polega na tym, że odpowiada on na estetyczne oczekiwania odbiorców.

Wydania Książki[ | edytuj kod]

 • Wydawnictwo "Marginesy" - 23 stycznia 2019 roku.
 • Wydawnictwo "Wydawnictwo Literackie" - 25 lutego 2010 roku.
 • Wydawnictwo "Harper Perennial" - sierpień 2005 roku.
 • Wydawnictwo "Faber and Faber" - 2005 roku.
 • Wydawnictwo "Faber and Faber" - 9 kwietnia 2001 roku.
 • Wydawnictwo "Zysk i S-ka" - 1995 roku.
 • Wydawnictwo "Zysk i S-ka" z serii Kameleon - 1995 roku.
 • Wydawnictwo "Książka i Wiedza" z serii Koliber - 1989 roku.
 • Wydawnictwo "Czytelnik" z serii Nike - 1975 roku.
 • Wydawnictwo "Faber Paper Covered Edition" - 1966 roku.
 • Wydawnictwo "Faber and Faber" - 1966 roku.
 • Wydawnictwo "Faber and Faber" - 1963 roku.
 • Reklama