Szelestnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szelestnica (łac. gangraena emphysematosa, ang. black leg, black quarter, quarter ill) – ostra, zakaźna, niezaraźliwa, bakteryjna choroba głównie młodego bydła, owiec, kóz i bawołów powodowana przez bakterie Clostridium chauvoei lub Clostridium feseri. Występuje na całym świecie. Pojawia się w okresie wypasania bydła na danym terenie.

Obrzęk - (łac. oedema) stwierdzane w badaniu fizykalnym gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Powstaje na skutek zaburzenia równowagi między czynnikami dążącymi do zatrzymania płynu w naczyniach oraz czynników prowadzących do przedostawania się płynu poza ich światło. Obrzęk może być spowodowany zgromadzeniem przesięku lub wysięku.Muchowate (Muscidae) – rodzina muchówek krótkoczułkich (Brachycera) szeroko rozprzestrzenionych na całym świecie. Od innych muchówek różnią się ułożeniem szczecinek na tułowiu. Mogą przenosić różne patogeny.

Przyczyny choroby[ | edytuj kod]

Bakterie odpowiedzialne za tę chorobę zwane laseczkami szelestnicy wytwarzają przetrwalniki (spory), które występują w ziemi na terenach gdzie występuje błoto oraz w miejscach chorobowo zmiennych. W jej przebiegu tworzą się charakterystyczne trzeszczące przy ucisku obrzęki w mięśniach. Najczęściej obrzęki powstają w rejonie łopatki i na grzbiecie w okolicy krzyża. Początkowo są one gorące i bolesne, w późniejszym stadium przechodzące w zimne i niebolesne. Zachorowalność następuje z powodu zanieczyszczonej karmy, zarazki przedostają się za pośrednictwem małych ran.

Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama