Szejk (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szejk (ang. The Sheik) – amerykański film z 1921 roku w reżyserii George’a Melforda. Adaptacja powieści E.M. Hull o tym samym tytule.

Rudolph Valentino, właściwie Rodolfo Alfonso Raffaello Piero Filiberto Guglielmi di Valentina d’Antoguolla (ur. 6 maja 1895 w Castellaneta, zm. 23 sierpnia 1926 w Nowym Jorku) – włoski aktor filmowy, gwiazda kina niemego. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Fabuła[ | edytuj kod]

W północnoafrykańskim mieście Biskira Lady Diana Mayo z Londynu odrzuca propozycję małżeństwa i chcąc pozostać niezależną, planuje miesięczną wyprawę na pustynię w towarzystwie tylko Arabów. W miejscowym kasynie poznaje ważnego szejka Ahmeda Ben Hassana. Szejk porywa ją podczas jej wycieczki i więzi. Szejk studiował w Paryżu, w jego otoczeniu jest francuski służący oraz Raoul de Saint Hubert, francuski pisarz i lekarz.

Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Adolphe Jean Menjou (ur. 18 lutego 1890 w Pittsburghu, zm. 29 listopada 1963 w Los Angeles) − amerykański aktor, nominowany do Oscara za rolę w filmie Strona tytułowa.

Diana dwukrotnie próbuje uciekać, raz trafiając na burzę piaskową, a raz na bandytów. Szejk ratuje ją zawsze i stopniowo zaczyna ona mieć dla niego cieplejsze uczucia. Diana zostaje porwana przez bandę Omaira, potem odbita przez szejka, który odnosi poważną ranę. Okazuje się, że szejk jest synem Brytyjczyka i Hiszpanki, którzy zginęli na pustyni, a jego wychował stary szejk, potem został jego następcą. Diana wyznaje mu miłość, którą i on od dawna odczuwa.

E.M. Hull właśc. Edith Maude Winstanley Hull z domu Henderson (ur. 16 sierpnia 1880, zm. 11 lutego 1947) – brytyjska pisarka. Była autorką ośmiu powieści-romansów. Jej najbardziej znana powieść Szejk stała się światowym bestsellerem. Jej powieści zapoczątkowały nowy gatunek literacki - pustynny romans (desert-romance).Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
Burza piaskowa (burza pyłowo-piaskowa) to zjawisko atmosferyczne wywołane przez silne wiatry związane z wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne, lub przez feny napotykające na swojej drodze luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.
Biskira (arab. بسكرة, fr. Biskra) – miasto w północno-wschodniej Algierii, stolica administracyjna prowincji Biskira, u podnóża masywu Dżabal al-Aurus. Około 228 tys. mieszkańców.

Reklama