Szczury Tobruku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emblemat Szczurów Tobruku

Szczury Tobruku (ang. The Rats of Tobruk) – początkowo w zamierzeniu pogardliwy, a następnie uznany za zaszczytny, przydomek nadany przez Niemców australijskim, brytyjskim i polskim żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich walczących w obronie twierdzy Tobruk w Afryce Północnej od 31 marca do 27 listopada 1941.

III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Twierdzę Tobruk próbowały bezskutecznie zdobyć wojska włoskie i niemieckie. Stąd zamierzonym celem nadania przydomka było jedynie osiągnięcie efektu propagandowego, wobec faktycznej bezsilności własnych wojsk – fałszywego pomówienia i poniżenia dzielnego przeciwnika. Propaganda niemiecka nadała to przezwisko australijskim obrońcom, którzy jednak natychmiast zaadoptowali go jako honorowe miano tych wszystkich, którzy Tobruku bronili.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Bitwa o Tobruk – długa konfrontacja między wojskami Osi a oblężonymi w Tobruku aliantami w czasie II wojny światowej, trwająca od 10 kwietnia do 27 listopada 1941 roku, kiedy to 8 Armia Brytyjska odblokowała miasto w ramach operacji "Crusader". Podczas poprzednich operacji: "Brevity" i "Battleaxe" nie zdołano wyzwolić Tobruku.

Po zakończeniu wojny powstała w Australii organizacja skupiająca dawnych Tobrukczyków (także Polaków) „Rats of Tobruk Association”.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Witold Biegański: Szczurami Tobruku ich zwali. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1988. ISBN 83-205-3955-2.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rats of Tobruk Association (ang.). [dostęp 2018-08-03].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Lord Hau-Hau – przezwisko nadane kilku niemieckim prezenterom radiowym prowadzącym nadawaną z Hamburga, a przeznaczoną dla odbiorców na Wyspach Brytyjskich, popularną propagandową audycję Germany Calling podczas II wojny światowej.
  Królestwo Włoch – państwo o ustroju monarchicznym położone na Półwyspie Apenińskim, na południe od Alp i na wyspach Sardynia i Sycylia. Powstało w 1861 roku w wyniku procesu zjednoczenia Włoch, poprzez przyłączenie do Królestwa Sardynii państw Półwyspu Apenińskiego. Włochami rządziła dynastia sabaudzka do 1946 roku, kiedy to zniesiono tam monarchię konstytucyjną i wprowadzono republikę parlamentarną, a tym samym Królestwo Włoch przestało istnieć.
  27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni.
  Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza (LSW) – wydawnictwo założone w 1949 w Warszawie przez połączenie Wydawnictwa Ludowego i Spółdzielni Wydawniczej „Chłopski Świat”, które istniały od 1946.
  Tobruk (arab. طبرق) – miasto portowe w północno-wschodniej Libii, w regionie historycznym Cyrenajka, ośrodek administracyjny gminy Al-Butnan.
  Witold Biegański (ur. 14 stycznia 1925 w w Czapielewszczyźnie, zm. 15 listopada 1988 w Warszawie) – pułkownik dyplomowany Ludowego Wojska Polskiego, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, historyk wojskowości.

  Reklama