Szczepan Pieszczoch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek a{color:#a7d4ff}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek a{color:#a7d4ff}

Szczepan Pieszczoch (ur. 5 stycznia 1921 w Samborze, zm. 22 kwietnia 2004 w Poznaniu) – polski ksiądz katolicki, patrolog.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ludwik Gładyszewski (ur. 17 września 1932 w Wysokiej, zm. 19 grudnia 2009 w Gnieźnie) - polski ksiądz katolicki, filolog klasyczny, tłumacz.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1939 ukończył gimnazjum w Brodnicy, od 1941 przebywał w Warszawie, uczestniczył w konspiracji, w szeregach Związku Jaszczurczego. Został aresztowany 28 grudnia 1942 i następnie uwięziony w obozie Mauthausen-Gusen, gdzie przebywał do końca II wojny światowej. W 1945 wstąpił do seminarium duchownego w Gnieźnie, święcenia kapłańskie przyjął 19 lutego 1950. Po święceniach pracował m.in. w Brudzewie i jako proboszcz Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żydowie (1959–1989).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Żydowie jest jedną z 11 parafii leżącą w granicach dekanatu gnieźnieńskiego I. Erygowana w XV wieku. Kościół parafialny został wybudowany w 1845 w stylu klasycystycznym.

W 1951 uzyskał stopień magistra teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam w 1954 doktoryzował się na podstawie pracy Problem tradycji w nauce św. Augustyna napisanej pod kierunkiem ks. Władysława Wichera. Od 1955 do 1995 był wykładowcą patrologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. W 1964 mianowany przez władze kościelne profesorem nadzwyczajnym. W latach 1976–1990 był redaktorem naczelnym pisma Studia Gnesnensia. W 1993 habilitował się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie pracy Kulturotwórcza inspiracja i wpływ chrześcijaństwa na rozwój antyku (wyd. 1992, II wydanie – 2001).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy, Związek Jaszczurczy (OW ZJ) – polska konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego działająca w latach 1939-1942.

Był autorem podręcznika Patrologia. Wprowadzenie w studium Ojców Kościoła (wyd. 1964, wyd. nowe w 1994 w dwóch tomach – T.1, Działalność Ojców oraz Polskojęzyczna bibliografia 1900–1993, T. 2, Ojcowie mówią). w 1995 wydał zbiór kazań i homilii Przeważnie o dziewiątej. Razem z ks. Ludwikiem Gładyszewski przetłumaczył i opracował Wybór pism dogmatycznych św. Ambrożego (wyd. 1971).

Vox Patrum – czasopismo naukowe wydawane jako półrocznik, dotyczące antyku chrześcijańskiego (I-VIII w.). Jest wydawane przez Ośrodek Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL (do 2006 Międzywydziałowy Zakład Badań nad Antykiem Chrześcijańskim, 2006-2010 Instytut Badań nad Antykiem Chrześcijańskim) od 1981 roku. Założycielem i redaktorem naczelnym był ks. Stanisław Longosz. Obecnie redaktorem naczelnym czasopisma jest Ks. prof. Piotr Szczur. Periodyk zawiera następujące działy:Aureliusz Augustyn z Hippony (łac. Aurelius Augustinus; ur. 13 listopada 354 w Tagaście, zm. 28 sierpnia 430 w Hipponie) – filozof, teolog, organizator życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego, jeden z ojców i doktorów Kościoła, znany jako doctor gratiae (doktor łaski), pisarz i błogosławiony prawosławny o berberyjskich korzeniach. Wielu protestantów uważa go również za duchowego przodka protestantyzmu, jako że jego pisma miały duży wpływ na nauki Lutra i Kalwina.

Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Mój nie-pamiętnik, Gniezno : Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne, 2001.
 • Kulturotwórcza inspiracja i wpływ chrześcijaństwa na rozwój antyku, Poznań : UAM. WT, 2001.
 • Patrologia. T. 2, Ojcowie mówią, Gniezno : Gaudentinum, 1994.
 • Patrologia. T. 1, Działalność ojców oraz polskojęzyczna bibliografia 1900–1993, Gniezno : Gaudentinum, 1994.
 • Wybór pism dogmatycznych / Św. Ambroży, Poznań : Księgarnia Św. Wojciecha, 1970.
 • Patrologia : wprowadzenie w studium Ojców Kościoła, Poznań : Księgarnia św. Wojciecha, 1964.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bogdan Czyżewski Ksiądz Szczepan Pieszczoch (1921–2004) – człowiek, który prawdziwie kochał Ojców Kościoła, w: Vox Patrum, tom 46–47, 24 (2004).
 • Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie, seminarium duchowne archidiecezji gnieźnieńskiej Kościoła rzymskokatolickiego w Gnieźnie, erygowane 30 kwietnia 1583 przez prymasa Stanisława Karnkowskiego w Kaliszu; od 1998 sekcja zamiejscowa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kształci na kierunku teologia pastoralna o specjalności kapłaństwo; jurysdykcję kanoniczną nad seminarium sprawuje arcybiskup gnieźnieński.Studia Gnesnensia – czasopismo naukowe będące rocznikiem wydawanym w Gnieźnie. Pierwszy numer czasopisma opublikowano w 1936 r. Do 1939 r. wydano 17 tomów pisma. Publikowanie czasopsima wznowiono w 1975 r. jednak nie powrócono do wcześniejszej numeracji. W roczniku poruszane są zagadnienia z zakresu filozofii oraz teologii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Patrologia (gr. patres + logos) – nauka Ojców Kościoła, działających w pięciu pierwszych wiekach. Obejmuje dwa wielkie obszary zagadnień, którymi zajmowali się Ojcowie: o Bogu i o człowieku.
  Władysław Wicher (ur. 22 stycznia 1888 w Krzyszkowicach, zm. 15 listopada 1969) – duchowny rzymskokatolicki, teolog, profesor akademicki.
  Konzentrationslager Mauthausen (od lata 1940 pod nazwą KL Mauthausen-Gusen) – niemiecki obóz koncentracyjny usytuowany w miasteczku Mauthausen, ok. 20 km od Linzu w Austrii. Został założony po wcieleniu (Anschluss) Austrii do Niemiec. Istniał w latach 1938-1945.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII) (wcześniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) – jedyny poza Rzymem i Salamanką i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej uniwersytet papieski, wyodrębniony z dawnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Reklama