• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • System Vickreya

  Przeczytaj także...
  Oferta – jeden ze sposobów zawarcia umowy, polegający na złożeniu przez oferenta oświadczenia woli drugiej stronie, zwanej tradycyjnie oblatem.Aukcja – zorganizowana forma sprzedaży, będąca formą przetargu prowadzonego na żywo. Zazwyczaj aukcje przeprowadza się wtedy, gdy istnieje wielu potencjalnych nabywców na jeden towar. Mogą się one odbywać na targach bądź w wyspecjalizowanych domach aukcyjnych. Istnieją także aukcje internetowe. W polskim prawie cywilnym aukcja stanowi odrębną od przetargu formę zawarcia umowy. W przeciwieństwie do przetargu, charakteryzuje się ustnością i bezpośredniością składania ofert. Kodeks cywilny reguluje zagadnienie aukcji w art. 70, 70, 70 i 70.
  Real-Time Bidding (RTB) to model zautomatyzowanego zakupu powierzchni reklamowej w czasie rzeczywistym w modelu aukcyjnym. W momencie kiedy użytkownik odwiedza witrynę internetową, która uczestniczy w aukcji, system licytuje powierzchnię, którą widzi użytkownik. Wyświetlana jest reklama tego reklamodawcy, który zdecydował się za nią zapłacić najwięcej. Cały proces odbywa się w czasie rzeczywistym i trwa około 75 milisekund . Reklamodawca dokonuje zakupu indywidualnych odsłon skierowanych do konkretnych użytkowników, dzięki czemu ma znacznie większą kontrolę nad przebiegiem kampanii reklamowych. Reklamodawca otrzymuje w ten sposób nowe narzędzia, które umożliwiają targetowanie o niespotykanej wcześniej precyzji. RTB zaistniał w USA w 2009 r., pierwsze kampanie w Europie wystartowały pod koniec 2010 r., a w Polsce na początku 2011 r. .

  System Vickreya – technika aukcyjna polegająca na złożeniu przez zainteresowanych nabyciem danego obiektu ofert cenowych, które nie są podawane do wiadomości publicznej. Aukcję wygrywa ten, kto złożył najwyższą ofertę, ale płaci on tylko tyle, ile zaproponowała następna w kolejności osoba. Obiekt jest zatem kupowany za drugą, po najwyższej, oferowaną cenę – stąd technika ta nazywana bywa także techniką drugiej ceny.

  William Spencer Vickrey (ur. 21 czerwca 1914 w Victorii, zm. 11 października 1996 w Nowym Jorku) – amerykański ekonomista postkeynesowski pochodzenia kanadyjskiego, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1996 roku (wraz z Jamesem Mirrleesem), za badania sytuacji ekonomicznych, których uczestnicy dysponują informacjami asymetrycznymi (tzw. ekonomiczna teoria bodźców).

  System ten został opracowany przez ekonomistę Williama Vickreya i po raz pierwszy opisany przez niego w 1961 roku. W praktyce zaczęto go stosować w latach 70. XX wieku. Zdaniem Vickreya taki sposób przeprowadzania aukcji pozwala na ujawnienie rzeczywistej ceny, jaką są w stanie zapłacić nabywcy.

  W Polsce pierwszą aukcję sztuki w systemie Vickreya przeprowadził w 1997 roku Dom Aukcyjny Rempex. Do dziś system ten pozostaje w Polsce rzadko wykorzystywany. Jest on jednak z powodzeniem wykorzystywany w zakupie powierzchni reklamowej online w systemie Real-Time Bidding.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. E. Barlik, Aukcja Vickreya, "Rzeczpospolita" nr 261 (4515), 08-11-1996, s. IV.
  2. S. Bołdok, Aukcyjna sprzedaż warunkowa – problemy i perspektywy, "Art & Business" 3/2009, s. 16.
  3. Dominik Karbowski: Real-Time Bidding (pol.). GoMobi.pl. [dostęp 2015-07-29].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • E. Barlik, Aukcja Vickreya, "Rzeczpospolita" nr 261 (4515), 08-11-1996, s. IV.
 • J. Białynicka-Birula, Rola technik aukcyjnych w kształtowaniu cen licytowanych produktów, "Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie" nr 586, 2002, s. 119-132.
 • S. Bołdok, Aukcyjna sprzedaż warunkowa – problemy i perspektywy, "Art & Business" 3/2009, s. 16-17.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.718 sek.