• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Symbian Ltd.

  Przeczytaj także...
  Fujitsu (jap. 富士通株式会社, Fujitsū Kabushiki-kaisha) – japońska korporacja, z siedzibą w Tokio, specjalizująca się w półprzewodnikach, komputerach (superkomputerach, PC, serwerach, telekomunikacji i usługach). 1 października 1999 r. firmy: Fujitsu Ltd. i Siemens AG, powołały nową spółkę produkującą w Europie sprzęt komputerowy pod nazwą Fujitsu Siemens Computers.Ericsson – przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym, założone w 1876 roku w Sztokholmie przez Larsa Magnusa Ericssona. Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. W skład produktów przedsiębiorstwa wchodzą: infrastruktura sieci stałych i mobilnych, internet szerokopasmowy oraz rozwiązania multimedialne. Firma Ericsson działa w 175 krajach. W 2008 roku ponad 75 000 pracowników wygenerowało dochód wysokości 32,2 miliardów USD (209 miliardów SEK). Firma jest obecna na giełdach OMX Nordic Exchange Stockholm i NASDAQ. Ericsson zarządza sieciami, które służą 195 milionom użytkowników.
  BenQ firma powstała na skutek przekształceń firmy Continental Systems Inc. powstałej w 1984 w firmę Acer Technologies. Jest tajwańskim producentem urządzeń cyfrowych. Ostateczna nazwa firmy powstała na skutek złączenia początkowych liter sloganu "Bringing Enjoyment and Quality to life", stało się to pod koniec 2001 roku.

  Symbian Ltd. – spółka produkująca system operacyjny Symbian przeznaczony do urządzeń typu smartphone. Została założona w czerwcu 1998, a jej siedziba znajduje się w Southwark, w Londynie.

  Symbian[ | edytuj kod]

  Symbian Ltd. rozwija i wydaje licencje na system operacyjny Symbian wykorzystywany w zaawansowanych telefonach komórkowych 2.5G i 3G. Platformy, na których działają telefony to Series 60 i Series 80 rozwijany przez firmę Nokia, UIQ nierozwijany przez Sony Ericssona oraz MOAP od NTT DoCoMo.

  Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.

  Akcjonariusze[ | edytuj kod]

  Akcjonariusze firmy to: Ericsson, Nokia, Matsushita, Siemens, Sony Ericsson i Samsung.

  Akcje założycielskie początkowo należały do firm: Psion, Nokia, Ericsson, Matsushita oraz Motorola. Motorola sprzedała swoje udziały firmom Psion i Nokia we wrześniu 2003. Udziały Psiona zostały z kolei wykupione przez firmy: Nokia, Matsushita, Siemens AG w lipcu 2004. Podczas, gdy BenQ przejmował dział telefonów komórkowych od Siemens AG, udziały Siemens AG w konsorcjum Symbian nie przeszły automatycznie do BenQ – wymagało to zgody rady nadzorczej Symbiana.

  Mitsubishi (jap. 三菱, Mitsubishi) - ogólna nazwa japońskiego konglomeratu występującego pod nazwą Mitsubishi Group; także marka, nazwa licznych przedsiębiorstw tej grupy, luźno powiązanych jako keiretsu. Spółka akcyjna notowana na giełdzie w Tokio.Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.

  Większość z początkowej własności intelektualnej Symbiana pochodzi z ramienia firmy Psion PLC zajmującego się oprogramowaniem.

  Licencje[ | edytuj kod]

  Obecnie licencje na wykorzystywanie systemu operacyjnego Symbian posiadają:

 • Arima
 • BenQ
 • Fujitsu
 • Lenovo
 • LG
 • Matsushita
 • Mitsubishi
 • Motorola
 • Nokia
 • Samsung
 • Sharp
 • Siemens
 • Sony Ericsson.
 • Ważni ludzie[ | edytuj kod]

  Obecny prezes to Nigel Clifford. Poprzednim prezesem był David Levin, który zwolnił swoje stanowisko w 2005. Założyciel, Colly Myers, opuścił firmę w 2002, aby założyć IssueBits.

  Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.UIQ (skrót od ang. User Interface Quartz) – otwarty interfejs oparty na systemie operacyjnym Symbian wykorzystywany w telefonach komórkowych oraz platforma rozwojowa dla oprogramowania rozszerzającego ich funkcjonalność. Każdy programista może tworzyć aplikacje przeznaczone do wykorzystywania w UIQ w języku C++ przy użyciu opublikowanego na stronie projektu (już niedostępnego do pobrania stamtąd) zestawu narzędzi programistycznych (SDK) lub wykorzystując narzędzia do pisania apletów w języku Java, który jest obsługiwany przez UIQ.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona SymbianOS
 • Polska strona poświęcona Symbianowi
 • Warto wiedzieć że... beta

  Series 80 (inaczej Communicator) - jest to odmiana wielozadaniowego systemu operacyjnego Symbian dla telefonów komórkowych. Istnieją dwie generacje urządzeń z serii S80. Modele należące do obu grup posiadają wyświetlacz 640x200px z 4096 kolorów w przypadku S80/1 i 65536 kolorów w S80/2. Nowsza seria nie jest całkowicie kompatybilna w dół - część oprogramowania z 9210 działa na 9500, część nie.
  Nokia S60 (dawniej Series 60) – platforma dla telefonów komórkowych korzystających z systemu operacyjnego Symbian.
  Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.
  Psion PLC - to brytyjska korporacja znana z tworzenia Psion Organiser, jak również z serii bardziej zaawansowanych urządzeń PDA:
  Lenovo Group Limited (联想集团有限公司, Liánxiǎng jítuán yǒuxiàn gōngsī) – chińska firma informatyczna, największy na świecie producent komputerów osobistych według szacunków firm IDC oraz Gartner.
  Panasonic Corporation (jap. パナソニック株式会社, Panasonikku Kabushiki Gaisha, dawniej Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.) – japoński koncern elektroniczny. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej i nowojorskiej (NYSE). Z dniem 01.10.2008 koncern zrzeszający firmy Matsushita, Panasonic i National oficjalnie zmienił nazwę na Panasonic Corporation.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.753 sek.