• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Symbian

  Przeczytaj także...
  Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.Software development kit, SDK – zestaw narzędzi dla programistów niezbędny w tworzeniu aplikacji korzystających z danej biblioteki (np. DirectX SDK), pod dany system (np. Microsoft Platform SDK), sprzęt itp.
  UIQ (skrót od ang. User Interface Quartz) – otwarty interfejs oparty na systemie operacyjnym Symbian wykorzystywany w telefonach komórkowych oraz platforma rozwojowa dla oprogramowania rozszerzającego ich funkcjonalność. Każdy programista może tworzyć aplikacje przeznaczone do wykorzystywania w UIQ w języku C++ przy użyciu opublikowanego na stronie projektu (już niedostępnego do pobrania stamtąd) zestawu narzędzi programistycznych (SDK) lub wykorzystując narzędzia do pisania apletów w języku Java, który jest obsługiwany przez UIQ.

  Symbian – nazwa systemu operacyjnego, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzili najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). W późniejszych latach w konsorcjum została wyłącznie Nokia. Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.

  Ericsson R380 Smartphone to telefon komórkowy wyprodukowany przez firmę Ericsson, wydany w roku 2000. Łączył funkcje telefonu i PDA.Series 80 (inaczej Communicator) - jest to odmiana wielozadaniowego systemu operacyjnego Symbian dla telefonów komórkowych. Istnieją dwie generacje urządzeń z serii S80. Modele należące do obu grup posiadają wyświetlacz 640x200px z 4096 kolorów w przypadku S80/1 i 65536 kolorów w S80/2. Nowsza seria nie jest całkowicie kompatybilna w dół - część oprogramowania z 9210 działa na 9500, część nie.

  Ten system operacyjny jest stosowany w wielu rodzajach urządzeń przenośnych, m.in. w telefonach komórkowych (pierwszy raz na telefonie Ericsson R380) i palmtopach.

  Aplikacje na platformę Symbian można pisać w wielu językach (głównie C++ i Java), dzięki udostępnianemu na stronie producenta SDK.

  Po rezygnacji z Symbiana (wymuszonej przejęciem firmy) akcje Nokii spadły o ponad 70 proc. Ostatnim telefonem używającym systemu Symbian jest Nokia 808 PureView.

  Nokia S60 (dawniej Series 60) – platforma dla telefonów komórkowych korzystających z systemu operacyjnego Symbian. Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.

  Interfejs użytkownika[ | edytuj kod]

  Na bazie systemu Symbian powstało kilka platform interfejsu użytkownika np.: najpopularniejszy Series 60 dla urządzeń dotykowych i Series 40 dla urządzeń bez ekranu dotykowego, a ponadto Series 80 (inaczej Communicator), Series 90 i UIQ.

  Psion PLC - to brytyjska korporacja znana z tworzenia Psion Organiser, jak również z serii bardziej zaawansowanych urządzeń PDA:Siemens ˈziːməns, oficjalnie Siemens AG, zapis stylizowany SIEMENS – międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główne siedziby przedsiębiorstwa znajdują się w Monachium i w Berlinie. Siemens AG notowany jest na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

  Przeglądarka internetowa[ | edytuj kod]

  Symbian 3 i wersje starsze oparte są na WebKit. Symbian był pierwszą mobilną platformą korzystającą z WebKit (w czerwcu 2005 r.).

  Symbian obecnie[ | edytuj kod]

  Pomimo tego, że Nokia oficjalnie porzuciła platformę i ograniczyła wsparcie poprzez zablokowanie dla nowej zawartości (od 01.01.2014), a później całkowite zamknięcie Sklepu Nokia, część programistów dalej wspiera ostatnie wersje systemu: Symbian^3/Anna (S60 v5.2, Symbian OS v9.5) oraz Nokia Belle w pierwotnej wersji (S60 v5.3, Symbian OS v101), jak i z dodatkami Feature Pack 1 (S60 v5.4, Symbian OS v101) i Feature Pack 2 (S60 v5.5, Symbian OS v101). Grupa deweloperów zebrana jest głównie wokół witryny All About Symbian i alternatywnych sklepów z oprogramowaniem AppList i SIStore. Pojawiają się nowe aplikacje wykonane przez strony trzecie wspierające serwisy takie jak Instagram (InstaPro for Symbian) czy Facebook (fMobi), jak i aktualizacje już istniejących (np. StarBrowser). Dział Nokii odpowiedzialny za mapy Here dalej wydaje aktualizacje dla aplikacji Mapy Nokia dla Symbiana.

  Instagram – fotograficzny serwis społecznościowy hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie (dostępną aktualnie na systemy operacyjne iOS oraz Android), który umożliwia użytkownikom robienie zdjęć, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych. Charakterystyczną cechą jest to, że nadaje zdjęciom kwadratowy kształt, podobne jak aparaty fotograficzne marki Kodak serii Instamatic, aparaty do fotografii błyskawicznej firmy Polaroid oraz średnioformatowe aparaty formatu 6x6 w przeciwieństwie do proporcji obrazu 4:3, który jest wykorzystywany przez większość aparatów fotograficznych oraz urządzeń mobilnych dysponujących funkcją foto.EPOC jest rodziną systemów operacyjnych opracowanych przez firmę Psion przeznaczonych dla urządzeń przenośnych, przede wszystkim PDA.

  Ze względu na to, że Nokia zakończyła na początku roku 2014 program wydawania podpisów cyfrowych, nowe aplikacje są często niepodpisane. Ich instalacja wymaga złamania zabezpieczeń systemu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje o Symbianie dla programistów – nieaktywna
 • Archiwalna strona SymbianOS – nieaktywna
 • System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.
  Urządzenie mobilne – (przenośne) urządzenie elektroniczne pozwalające na przetwarzanie, odbieranie oraz wysyłanie danych bez konieczności utrzymywania przewodowego połączenia z siecią. Urządzenie mobilne może być przenoszone przez użytkownika bez konieczności angażowania dodatkowych środków (definicja zaproponowana przez M. Macutkiewicza w pracy Wykorzystanie rozwiązań mobilnych w systemach klasy e-commerce).
  Interfejs użytkownika (ang. user interface, UI) — w technice część urządzenia odpowiedzialna za interakcję z użytkownikiem. Człowiek nie jest zdolny do bezpośredniej komunikacji z maszynami. Aby było to możliwe urządzenia są wyposażone w odpowiednie urządzenia wejścia-wyjścia tworzące razem interfejs użytkownika:
  Podpis cyfrowy - matematyczny sposób potwierdzania autentyczności cyfrowego dokumentu. Istnieje wiele schematów podpisów cyfrowych, obecnie jednak najpopularniejszym jest schemat podpisu dokumentów cyfrowych w systemach kryptograficznych z kluczem publicznym i jednokierunkową funkcją skrótu - w systemie tym do oryginalnej wiadomości dołączany jest skrót dokumentu, zaszyfrowany prywatnym kluczem nadawcy. Potwierdzenie autentyczności wiadomości jest możliwe po odszyfrowaniu skrótu kluczem publicznym nadawcy i porównaniu go z wytworzonym skrótem odebranego dokumentu.
  Symbian Ltd. - spółka produkująca system operacyjny Symbian przeznaczony do urządzeń typu smartphone. Została zalożona w czerwcu 1998, a jej siedziba znajduje się w Southwark, w Londynie.
  WebKit jest silnikiem przeglądarki internetowej rozwijanym na zasadach otwartego oprogramowania i umożliwiającym wyświetlanie stron internetowych. Był wykorzystywany pierwotnie w przeglądarce internetowej Safari firmy Apple. WebKit jest również nazwą specjalnej wersji tego silnika dostępnej w postaci systemowej aplikacji szkieletowej w Mac OS X wykorzystywanej przez Safari, Dashboard, Mail i wiele innych aplikacji systemu Mac OS X. Najpopularniejszymi programami korzystającymi z silnika WebKit są przeglądarki internetowe Maxthon, Safari, Google Chrome (do wersji 27) oraz Opera (do wersji 14).
  Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.