Sylwester (Zwariowane melodie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kot Sylwester – postać fikcyjna, antropomorficzny kot, bohater ponad 90 odcinków Zwariowanych melodii, kreskówek tworzonych w latach 1945–1966. Tematyką większości odcinków z jego udziałem były gonitwy za ptaszkiem Tweetym lub Speedym Gonzalesem. Imię "Sylwester" (ang. Sylvester) pochodzi od łacińskiej nazwy gatunkowej żbika (silvestris, łac. las). Sylwester zadebiutował w kreskówce Friza Frelenga Życie lekkie jak piórko (1945). W innym filmie Frelenga, Łakomy kąsek (1946), po raz pierwszy wystąpił razem z Tweetym, zaś w wyreżyserowanym przez Chucka Jonesa Przestraszyć kota (1948) z Prosiakiem Porkym.

Kaczor Daffy – postać animowana wyprodukowana przez wytwórnię Warner Brothers. W USA postaci tej podkłada głos Mel Blanc. Postać ta najbardziej znana jest ze słynnego serialu animowanego Zwariowane Melodie w którym jest bohaterem niektórych odcinków. Prosiak Porky w niektórych odcinkach serialu Zwariowane Melodie jest wrogiem Daffy’ego a w innych przyjacielem. Jego stałym rywalem jest Królik Bugs.Melvin Jerome Blanc, Mel Blanc (ur. 30 maja 1908 w San Francisco, zm. 10 lipca 1989 w Los Angeles), aktor amerykański, znany jako głos bohaterów filmów animowanych wytwórni Warner Bros.

Charakterystyczną cechą Sylwestra jest jego wada wymowy. Jego głos był wzorowany na głosie Kaczora Daffy’ego (który miał być z kolei zainspirowany przez głos producenta Leona Schlesingera). Dubbingujący kota Mel Blanc twierdził, iż głos Sylwestra jest podobny do jego własnego. Później dubbingował go Joe Alaskey, a w polskiej wersji dubbingowej głosu użycza mu Włodzimierz Press.

Prosiak Porky (ang. Porky Pig) (ur. 2 marca 1935) – najstarsza z postaci aktualnie występujących w serialu Zwariowane melodie.Kotowate (Felidae) – rodzina ssaków z podrzędu kotokształtnych (Feliformia) w obrębie rzędu drapieżnych (Carnivora).

Sylwester jest dumnym kotem i nigdy się nie poddaje. Mimo tego przeważnie znajduje się on po przegranej stronie w starciach z oponentami. Jego postać jest oparta na Kojocie Wilusiu, przy czym Sylwester poluje na myszy lub drobne ptaki (obie postacie spotkały się w jednym z odcinków, w którym wspólnie polowały na biorących udział w wyścigu Strusia Pędziwiatra i Speedy’ego Gonzalesa). Czasem zdarzało się, że jego postać ukazywana była od innej strony, m.in. gdy wraz z Porkym przebywał w nawiedzonych miejscach (odgrywał wtedy rolę przerażonego kota). Najbardziej rozwinięte role miał w krótkometrażówkach Roberta McKimsona, w których próbował nauczyć łapania myszy swojego syna, Sylwestra Juniora (wtedy funkcję "myszy" pełniło potężne kangurzątko).

Leon Schlesinger (ur. 20 maja 1884 w Filadelfii (stan Pensylwania), zm. 25 grudnia 1949 w Los Angeles (stan Kalifornia)) - amerykański producent filmowy, założyciel Warner Bros. Cartoons.Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr (ang. Wile E. Coyote and Road Runner) – kreskówka z serii Zwariowane Melodie (ang. Looney Tunes i Merrie Melodies). Postacie zostały wykreowane przez Chucka Jonesa w 1948 roku dla wytwórni Warner Brothers.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia Sylwestra na oficjalnej stronie Warner Bros.
 • Fanklub Sylwestra.
 • Obrazki i tapety z Sylwestrem na stronie Cartoon Spot.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Speedy Gonzales – (najszybsza na świecie meksykańska mysz) postać fikcyjna z serii kreskówek Warner Brothers, stworzona przez Roberta McKimsona i Friza Frelenga.
  Tweety (ang. Tweety Bird lub Tweetie Pie, w polskim czasopiśmie "Królik Bugs" otrzymał imię Ptasiek Ćwirek) - mała, słodka i żółta kanarka, która pojawiła się po raz pierwszy w kreskówce z serii Zwariowane Melodie pt. Bajka o dwóch kotach w 1942 r. Gdy spotyka kota, mówi: Zdawało mi się, ze widziałam kotecka. Dobze mi się zdawało. Widziałam kotecka (ang. I tawt I taw a putty tat. I did! I did! I did taw a putty tat. Tweety i kot Sylwester, który pojawił się po raz pierwszy w kreskówce pt. Życie lekkie jak piórko w 1945 roku, pojawili się razem po raz pierwszy w kreskówce pt. Łakomy kąsek w 1947 roku. Tweety pojawił się w 48 kreskówkach z serii Zwariowane Melodie.
  Antropomorfizacja lub antropomorfizm – zabieg językowy, polegający na nadawaniu niebędącymi ludźmi przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania. Często odnosi się do wyobrażenia bogów na obraz i podobieństwo człowieka. Termin jest kombinacją dwóch greckich słów, άνθρωπος (anthrōpos), oznaczających „ludzki”, oraz μορφή (morphē), oznaczającego „kształt” lub „formę”.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama