• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sylvia Plath  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Austriacy – naród pochodzenia germańskiego, zamieszkujący głównie Austrię oraz włoski region Trydent-Tyrol Południowy. Ich językiem ojczystym jest język niemiecki – na terenie Austrii występuje kilka dialektów języka niemieckiego, a w powszechnym użyciu jest odrębny wariant tego języka (język niemiecki w Austrii). Dominującym wśród nich wyznaniem jest katolicyzm.Newnham College – college żeński działający w ramach Uniwersytetu Cambridge. Założył go w 1871 r. Henry Sidgwick. Był to drugi żeński college Uniwersytetu Cambridge, pierwszym był Girton College.
  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
 • Artykuł z serii „ Porterty kobiet” poświęcony Sylvi Plath, „Wysokie obcasy” 2001(pol.)
 • Sylvia Plath (wł.)
 • PlathOnline (ang.)
 • Sylvia Plath Forum (ang.)
 • Sylvia Plath (pol.)
 • PLATH Sylwia: bibliografia podmiotowo-przedmiotowa, Oprac. Bożena Lewandowska przy współpracy Marty Boszczyk, listopad 2002 r.
 • Peter K. Steinberg - A celebration, this is: A website for Sylvia Plath
 • Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Assia Wevill (ur. 15 maja 1927, zm. 23 marca 1969) – partnerka poety Teda Hughesa. Dzieciństwo spędziła w Berlinie i Tel Awiwie. Jej ojciec był Żydem, matka luteranką. Assia już jako dziecko posługiwała się trzema językami: niemieckim, hebrajskim, rosyjskim a później także angielskim. W 1946 roku wyjechała do Anglii. Była trzykrotnie zamężna. W 1962 poznała Teda Hughesa i jego żonę Sylvię Plath. Powszechnie uznaje się, że to właśnie Assia przyczyniła się do rozpadu ich małżeństwa. W 1965 roku urodziła Hughesowi córeczkę Shurę. Związek ten nie był szczęśliwy. Assia popełniła samobójstwo w marcu 1969 roku. Zagazowała siebie i córeczkę.
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  Teresa Truszkowska (ur. 27 kwietnia 1925 w Milanówku koło Warszawy, zm. 28 kwietnia 1992 r. w Krakowie) – polska poetka, tłumaczka, eseistka . Studia – romanistyka i anglistyka – skończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Doktorat uzyskała z zakresu filologii angielskiej. Debiutowała w 1962 r. na łamach krakowskiego „Życia Literackiego”. Publikowała też w „Literaturze na świecie”, „Nurcie”, „Magazynie Literackim”, „Literaturze”, „Kierunkach”. Jej utwory przetłumaczono na angielski, czeski, grecki, niemiecki, rumuński i węgierski. Autorka licznych publikacji książkowych oraz tłumaczeń.
  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.
  Leki przeciwdepresyjne (tymoleptyki) (ATC N 06 A) − grupa leków psychoaktywnych, wywierająca terapeutyczny wpływ na podstawowe i wtórne cechy zespołu depresyjnego, w tym na chorobowe zaburzenia nastroju. Leki te znajdują również zastosowanie w leczeniu innych zaburzeń psychicznych: zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, fobii społecznej, w terapii wspomagającej bólu.
  West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.118 sek.