Sydney Pollack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sydney Irwin Pollack (ur. 1 lipca 1934 w Lafayette, zm. 26 maja 2008 w Los Angeles) – amerykański reżyser, aktor i producent filmowy.

Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.Siódma pieczęć (szw. Det sjunde inseglet) – szwedzki film fabularny z 1957 roku, nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 1957 roku. Na tym samym festiwalu Ingmar Bergman otrzymał za Siódmą pieczęć nagrodę specjalną jury. Polska premiera miała miejsce w roku 1959. Film ponownie został wprowadzony do polskich kin 5 stycznia 2007.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Sydney Pollack urodził się w Lafayette w stanie Indiana, w rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji – Rebeki (z domu Miller) oraz Davida Pollacka; jego ojciec był półzawodowym bokserem i aptekarzem. Gdy Pollack był dzieckiem, rodzina przeprowadziła się do South Bend, a rodzice rozwiedli. Matka Pollacka była alkoholiczką z problemami emocjonalnymi i zmarła w wieku 37 lat, gdy Pollack był studentem.

Oscar za najlepszą reżyserię (The Academy Award for Directing) – jedna z nagród przyznawanych reżyserom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez członków Akademii pracujących w branży reżyserskiej. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii.Firma (org. The Firm) – amerykański film w reżyserii Sydneya Pollacka. Film powstał na kanwie powieści Johna Grishama.

Wbrew wcześniejszym planom, żeby pójść do college’u, a następnie szkoły medycznej, Pollack opuścił Indianę i przeprowadził się do Nowego Jorku niedługo po ukończeniu liceum w wieku 17 lat. W latach 1952–1954 uczył się aktorstwa na nowojorskiej Neighbourhood Playhouse, gdzie wykładowcą był wówczas Sanford Meisner. Po dwuletniej służbie wojskowej, w 1958 roku wrócił do szkoły na zaproszenie Meisnera i został jego asystentem. W 1960 roku John Frankenheimer, kolega Pollacka, zaprosił go do Los Angeles i poprosił, żeby został nauczycielem aktorstwa aktorów dziecięcych występujących w pierwszej dużej produkcji Frankenheimera, The Young Savages. W trakcie pracy nad tym filmem Pollack poznał Burta Lancastera, który namówił Pollacka, wówczas aktora, żeby zajął się reżyserią.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Ja się zastrzelę! (ang. Just Shoot Me!) – amerykański serial telewizyjny wyświetlany przez stację NBC przez 7 sezonów od 4 marca 1997 do 16 sierpnia 2003, a łączna ilość odcinków wyniosła 148.

Kariera[ | edytuj kod]

Początkowe sukcesy przyniosła mu reżyseria epizodów produkcji telewizyjnych z lat sześćdziesiątych, takich jak Ścigany czy Alfred Hitchcock przedstawia. Pierwszym filmem długometrażowym w reżyserii Pollacka był Wątła nić (1965), w którym wystąpili Sidney Poitier i Anne Bancroft.

Pollack wyreżyserował ponad 21 filmów i 10 programów telewizyjnych, zagrał w ponad 30 filmach i programach oraz był producentem ponad 44 filmów. Filmy Pollacka uzyskały w sumie 48 nominacji do Oscara i zdobyły 11 statuetek. Pierwszą nagrodę Akademii Filmowej Pollack dostał za Czyż nie dobija się koni? z 1969 roku. Później był również nominowany za reżyserię Tootsie (1982). Jego film z 1985 roku, Pożegnanie z Afryką (z udziałem Meryl Streep i Roberta Redforda) otrzymał siedem Oscarów, w tym za reżyserię i dla najlepszego filmu.

Margaret – amerykański film dramatyczny z 2011 roku w reżyserii Kennetha Lonergana. W filmie występują Anna Paquin, Matt Damon, Mark Ruffalo, Kieran Culkin, Olivia Thirlby i Rosemarie DeWitt.Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 26. MFF w Cannes (1973). Przewodniczył obradom jury na 39. MFF w Cannes (1986).

Szerokim echem obiły się awantury, które Pollack stoczył z Dustinem Hoffmanem podczas kręcenia Tootsie. Hoffmanowi udało się przekonać Pollacka by ten zagrał rolę jego agenta, mimo że reżyser nie występował przed kamerą przez ponad 20 lat. Ich relacje spoza ekranu nadały autentyczności występowi aktorskiemu, który w większości przedstawiał sceny kłótni. W późniejszych latach Pollack, poza byciem reżyserem i producentem filmów, częściej występował w swoich filmach, np. w filmie dokumentalnym, One Six Right opisywał radość posiadania i latania samolotem awionetką Citation X.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Trzy dni Kondora (ang. Three Days of the Condor) – amerykański thriller z 1975 roku na podstawie powieści Jamesa Grady’ego Sześć dni Kondora. Jeden z najsłynniejszych thrillerów szpiegowskich.

Swoją karierę aktorską wznowił w takich filmach jak Mężowie i żony (1992), Gracz (1992) i Oczy szeroko zamknięte (1999); często grał postaci skorumpowane i moralnie roztargnione. Jako aktor drugoplanowy wystąpił w filmach Adwokat i Zmiana pasa, jak również w swoich własnych produkcjach, w tym w Zagubionych sercach i Tłumaczce. W Mężach i żonach Woody’ego Allena grał rolę nowojorskiego prawnika przechodzącego kryzys wieku średniego; w Ze śmiercią jej do twarzy Roberta Zemeckisa wcielił się w rolę lekarza. Jego ostatnią rolą była postać ojca Patricka Dempseya w Moja dziewczyna wychodzi za mąż. Co jakiś czas pojawiał się również w roli ojca Willa Trumana (granego przez Erica McCormacka) w sitcomie produkcji NBC, Will & Grace. Gościnnie zagrał również w serialach HBO Rodzina Soprano i Ekipa oraz Just Shoot Me! NBC.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Jeremiah Johnson - amerykański western z 1972 roku w reżyserii Sydneya Pollacka z Robertem Redfordem w roli tytułowej. Film oparty na powieści Vardis Fisher The Mountain Man oraz opowiadaniu Crow Killer Raymonda Thorpa i Roberta Bunkera.

Pollack dostał swoją pierwszą nagrodę za niezwykły wkład w świat filmowy na festiwalu w Austin w październiku 2006 roku. Jako producent, pomógł w realizacji wielu filmów, które spotkały się przychylnym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i widzów takich jak Wspaniali bracia Baker, Utalentowany pan Ripley czy Michael Clayton, w którym to wystąpił u boku George’a Clooneya. Wraz z angielskim reżyserem, Anthonym Minghellą, założył firmę „Mirage Enterprise” zajmującą się produkcją filmów.

Burt Lancaster; właściwie Burton Stephen Lancaster (ur. 2 listopada 1913 w Nowym Jorku, zm. 20 października 1994 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Elmer Gantry (1960; reż. Richard Brooks).Niebo – film fabularny z roku 2002, produkcji niemiecko-francusko-włoskiej w reżyserii Toma Tykwera. Scenariusz został napisany przez Krzysztofa Kieślowskiego oraz Krzysztofa Piesiewicza.

Inspiracje[ | edytuj kod]

W 2002 roku, w sondzie przeprowadzonej dla brytyjskiego magazynu „Sight and Sound”, Pollack, zapytany o dziesiątkę jego ulubionych filmów, wymienił następujące:

 • Casablanca
 • Obywatel Kane
 • Konformista
 • Ojciec chrzestny II
 • Towarzysze broni
 • Lampart
 • Dawno temu w Ameryce
 • Wściekły Byk
 • Siódma pieczęć
 • Bulwar Zachodzącego Słońca
 • Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Żoną Pollacka, od roku 1958 aż do śmierci, była Claire Griswold, z którą miał trójkę dzieci: Rachel, Rebeccę i Stevena. Ten ostatni zginął w wypadku lotniczym w 1993 roku. Bratem Pollacka był projektant kostiumów, producent i aktor Bernie Pollack.

  Mężowie i żony (ang. Husbands and Wives, 1992) − amerykański melodramat w reżyserii Woody’ego Allena. Film nominowany w dwóch kategoriach do Oscara.{{Film infobox}} Nieznane pola: 1, 2 oraz 3. Uznany za niewinnego – amerykański kryminał z 1990 roku na podstawie powieści Scotta Turowa.

  Ostatnie dni i śmierć[ | edytuj kod]

  Wiadomości o pogorszeniu się stanu zdrowia Pollacka pojawiły się w 2007 roku, gdy przerwał on reżyserowanie filmu Recount produkcji HBO. Pollack zmarł na raka żołądka w swoim domu w dzielnicy Pacific Palisades w Los Angeles, w stanie Kalifornia, otoczony przez rodzinę.

  John Frankenheimer (ur. 19 lutego 1930 w Nowym Jorku, zm. 6 lipca 2002 w Los Angeles) – amerykański reżyser i producent. Szachowe dzieciństwo (ang. Searching for Bobby Fischer) – amerykański film biograficzny z 1993 roku w reżyserii Stevena Zailliana; adaptacja książki Freda Waitzkina opisującej dzieciństwo jego syna Josha.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
  Rak żołądka (łac. carcinoma ventriculi, ang. gastric cancer, stomach cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy żołądka wywodzący się z nabłonka błony śluzowej żołądka.
  Anne Bancroft, właśc. Anna Maria Louise Italiano (ur. 17 września 1931 w dzielnicy Bronx w Nowym Jorku, zm. 6 czerwca 2005 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka, laureatka Oscara.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

  Reklama