Swithelm z Esseksu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Swithelm z Esseksu (data urodzenia nieznana; zm. 664) – władca anglosaskiego Królestwa Essex w latach 660–664.

Sebbi z Esseksu, Sæbbi, Sebbe (ur. ?, zm. ok. 695) – współwładca anglosaskiego Królestwa Essex w latach 664-683, a następnie władca samodzielny do roku 694, święty kościoła katolickiego. Królestwo Anglii Wschodniej (także Królestwo Wschodnich Anglów, ang. Kingdom of East Anglia, Kingdom of the East Angles; st. ang. Ēast Engla rīce) – założone około roku 520 przez przybyłych z Szlezwiku Anglów, było jednym z królestw heptarchii anglosaskiej. Przez krótki czas po zwycięstwie nad Nortumbrią około roku 616 było najpotężniejszym z królestw anglosaskich. Nie trwało to jednak długo, bowiem w przeciągu kolejnych czterdziestu zostało podporządkowane Mercjanom. W 870 roku podbite przez Duńczyków, którzy osiedlili się tam na stałe dziewięć lat później. W 917 roku przekazane Edwardowi Starszemu i inkorporowane do królestwa Anglii. Termin "Anglia Wschodnia" (ang. East Anglia) przetrwał w postaci nazwy geograficznej.

Około 660 roku Swithelm wraz z bratem zamordowali swojego krewniaka Zyberta. Swithelm zasiadł na tronie Esseksu jako jego następca.

Bracia zamordowali króla, zarzucając mu zbytnie sprzyjanie religii chrześcijańskiej (zostali ekskomunikowani) oraz spolegliwość wobec władcy Nortumbrii Oswiu. Po objęciu władzy Swithelm doszedł jednak do wniosku, że warto się ponownie ochrzcić, by uniknąć zbrojnego „nawracania” kraju przez któregoś z chrześcijańskich sąsiadów. Zwrócił się jednak nie do Oswiu, ale do Ethelwolda z Królestwa Anglii Wschodniej, który został jego ojcem chrzestnym, gdy przyjmował chrzest z rąk biskupa Cedda.

Cedd, także Cedda (ur. ok. 620 w Nortumbrii, zm. 26 października 664 w Lastingham) – średniowieczny anglosaski mnich benedyktyński i biskup Nortumbrii. Był misjonarzem, ewangelizował mieszkańców państw heptarchii anglosaskiej. Brał udział w synodzie w Whitby, który został zwołany w celu pogodzenia kościołów rzymskiego i iroszkockiego. Jest czczony jako święty w Kościele anglikańskim, katolickim i prawosławnym.Oswiu z Nortumbrii, Oswy, Osuio, Osui, Oswius, Oswie (ur. ok. 612; zm. 670) - władca anglosaskiego królestwa Bernicji w latach 642-654 a następnie do roku 670 Nortumbrii powstałej z połączenia Bernicji i Deiry.

Zmarł w 664 roku. Na tronie Esseksu zasiedli wówczas wspólnie jego kuzyni: Sighere i Sebbi.

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Królestwo Essex (ang. Kingdom of Essex, Kingdom of the East Saxons, staroang. Ēast Seaxna rīce) – jedno z siedmiu królestw (tzw. heptarchii anglosaskiej), założonych przez germańskie plemię Sasów na podbitych terenach Brytanii. Zostało założone w VI wieku i istniało do IX wieku. Ostatni jego władca, Sigered, w 825 przekazał Królestwo Egbertowi z Wessex.

Reklama