• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street - film 2007  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Timothy Leonard Spall (ur. 27 lutego 1957 roku w Londynie) – brytyjski aktor, odznaczony orderem Imperium Brytyjskiego. Od 1981 roku jest żonaty. Ma trójkę dzieci.Sacha Noam Baron Cohen (hebr.: סשה נעם ברון כהן ur. 13 października 1971 w Londynie w Wielkiej Brytanii) – brytyjski komik, najbardziej znany z postaci komediowych, jakie stworzył: Ali G (MC i początkujący gangster ze Staines), Borat (reporter z Kazachstanu) i Bruno (ekstrawagancki, modny gej i reporter z Austrii). Sacha Baron Cohen jest kuzynem profesora psychopatologii rozwojowej Uniwersytetu Cambridge – Simona Baron-Cohena.

  Sweeney Todd: Demoniczny Golibroda z Fleet Street (ang. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) – film kinowy z Johnnym Deppem i Heleną Bonham Carter w rolach głównych, oparty na hitowym brodwayowskim musicalu. Film miał swoją światową premierę 21 grudnia 2007 roku, natomiast w Polsce można było go oglądać od 22 lutego 2008 r.

  Sweeney Todd: Demoniczny Golibroda z Fleet Street – musical (thriller muzyczny) z muzyką i tekstami piosenek autorstwa Stephena Sondheima oraz librettem autorstwa Hugh Wheelera. Musical powstał na podstawie sztuki teatralnej pod tym samym tytułem, z 1973 roku, autorstwa Christophera Bonda. Premiera Sweeney Todd miała miejsce w 1979 roku na Broadwayu. Musical zdobył wiele nagród – w tym nagrodę Tony, w kategorii najlepszego musicalu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Benjamin Barker, po latach wygnania, wraca do Londynu. Pragnie zemścić się na okrutnym sędzi Turpinie, który skazał go, by posiąść jego żonę. Spotyka dawną sąsiadkę, Nellie Lovett.

  Stephen Joshua Sondheim (ur. 22 marca 1930 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta musicali teatralnych, kompozytor i autor tekstów piosenek (m.in. musicalu West Side Story), laureat nagrody Pulitzera za scenariusz do musicalu Niedziela w parku z Georgem, odznaczony Medalem Wolności i National Medal of Arts.Sweeney Todd – postać fikcyjna, która pojawiła się w publikacjach w Anglii w połowie XIX wieku. Sweeney Todd oraz jego partnerka Nellie Lovett byli opisywani jako najwięksi mordercy XVIII wieku.

  Opowiada ona Barkerowi o tym, że kiedy on był na wygnaniu, Turpin wziął sobie cały jego dobytek i córkę jak swoją własność.

  Barker w zemście zmienia nazwisko na Sweeney Todd (żeby uniknąć kolejnego procesu sądowego) i w swoim dawnym mieszkaniu nad jej zakładem otwiera nowy zakład fryzjerski, w którym podcina gardła niewinnym klientom, dokonując swej zemsty i przy okazji zaopatrując panią Lovett w nadzienie do pasztecików (bo dawno nie miała klientów). Tymczasem Anthony Hope, marynarz, który pomógł golibrodzie dostać się do Londynu, zakochuje się w Johannie. Jest to córka Benjamina, którą sędzia Turpin „przygarnął”. Obiecuje jej, że ją wykradnie. Raz Turpin przyszedł do Todda, żeby on go ogolił. Kiedy jednak zemsta się dopełnia, do pokoju wchodzi Anthony i wszystko idzie na marne. Drugi raz sędzia przychodzi nocą do Todda z wiadomością, że statek, którym sędzia miał właśnie odpłynąć, opóźnił swoją podróż i że chciałby jeszcze raz się ogolić; i właśnie wtedy zemsta się wypełnia.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Colleen Atwood (ur. w 1950 w Quincy w stanie Waszyngton) – amerykańska kostiumolog, laureatka trzech Oscarów (Chicago, Wyznania gejszy oraz Alicja w Krainie Czarów) i dziewięciu nominacji do tej nagrody. Ukończyła Cornish College of The Arts, Seattle Washington i New York University School of Film w Nowym Jorku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
  Alan Rickman, właśc. Alan Sidney Patrick Rickman (ur. 21 lutego 1946 w Londynie, zm. 14 stycznia 2016 tamże) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i scenarzysta.
  James Metcalfe "Jamie" Campbell Bower (ur. 22 listopada 1988 roku w Londynie) – brytyjski aktor filmowy oraz muzyk i model.
  Johnny Depp, właśc. John Christopher Depp II (ur. 9 czerwca 1963 w Owensboro) – amerykański aktor filmowy, reżyser i muzyk znany z przedstawiania ekscentrycznych wcieleń. Johnny Depp należy obecnie do najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich. Trzykrotnie został nominowany do Oscara.
  Tim Burton, właśc. Timothy Walter Burton (ur. 25 sierpnia 1958 w Burbank) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent.
  Dante Ferretti (ur. 26 lutego 1943-Macerata we Włoszech) – włoski scenograf, kostiumograf; został wyróżniony w Akademii Nagród jako projektant produkcji, dyrektor artystyczny i projektant kostiumów dla filmów.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.933 sek.