• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sveriges Television  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Sveriges Television AB (SVT) – publiczna telewizja w Szwecji finansowana z podatku od usług publicznych z dochodów osobistych ustalonych przez Riksdag. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów. Jest w dużej mierze wzorowany na systemie używanym w Wielkiej Brytanii, a Sveriges Television ma wiele cech wspólnych ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, BBC.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. SVT1 (SVT Ett) – pierwszy kanał szwedzkiej telewizji publicznej SVT. Kanał rozpoczął nadawanie 4 września 1956 roku. Nadaje w formacie 720p HDTV. Siedziba SVT1 znajduje się w Sztokholmie.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1946 roku inżynierowie Björn Nilsson i Hans Werthén z Królewskiego Instytutu Technicznego zostali wysłani w podróż do Europy i Stanów Zjednoczonych, aby zapoznać się z rozwojem technologii telewizyjnej. Po powrocie byli odpowiedzialni za transmisje telewizyjne i prace nad ich doskonaleniem. W maju 1950 roku brytyjska firma Pye Ltd. przeprowadziła testowe transmisje do studia w Goeteborgu na terenie parku Liseberg. Od 5 maja do 6 czerwca 1950 roku przeprowadzono pokazy 200 audycji telewizyjnych, które publiczność mogła śledzić na 30 monitorach. Pierwszy samodzielny szwedzki przekaz odbył się 10 grudnia 1950 roku. Była to transmisja z rozdania Nagród Nobla.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Za prace nad rozwojem telewizji odpowiadał państwowy nadawca radiowy Radiotjänst. Próbne emisje szwedzkiej telewizji ruszyły w 1954, chociaż Szwedzi już od 2 października 1951 mogli odbierać testowe programy telewizji z Danii. 29 października 1954 Radiotjänst dostał pozwolenie na emitowanie programów. Na początek licencja przyznana została na niespełna rok - od 1 września 1954 do 30 maja 1955.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Riksdag (szw. Sveriges Riksdag) – jednoizbowy parlament królestwa Szwecji. Liczy 349 posłów, wybieranych na czteroletnią kadencję (do 1994 roku, kadencja riksdagu trwała 3 lata).

  W 1956 Riksdag, szwedzki parlament, podjął decyzję o regularnym nadawaniu programów telewizyjnych. Za oficjalną datę powstania Szwedzkiej Telewizji uznaje się 4 września 1956. Od 1957 telewizja funkcjonowała pod nazwą Sveriges Radio TV a Radiotjänst został przemianowany na Sveriges Radio.

  1 lipca 1979 istniejąca struktura mediów publicznych w Szwecji została zreformowana. Dwa istniejące wówczas kanały telewizyjne wydzielone zostały do nowej instytucji: Sveriges Television AB (SVT).

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

  Szwedzka telewizja publiczna utrzymuje się wyłącznie z abonamentu, który w roku 2017 wynosił 2400 koron szwedzkich. Nie ma w niej reklam, poza drobnymi odstępstwami od tej reguły w trakcie transmisji z wydarzeń sportowych.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sveriges Radio AB (w skrócie SR) – szwedzki publiczny nadawca radiowy, utworzony 21 marca 1924 roku pod nazwą AB Radiotjänst.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.