Svensk Filmindustri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Svensk Filmindustri
Brama prowadząca do głównej siedziby SF w Filmstaden w gminie Solna (2005)
New York 1911 – niemy dziennik podróży po Nowym Jorku grupy kamerzystów ze szwedzkiej firmy Svenska Biografteatern

Svensk Filmindustri (pełna nazwa AB Svensk Filmindustri) – działająca do dziś, szwedzka wytwórnia filmowa, powstała 27 grudnia 1919 roku z połączenia dwóch innych przedsiębiorstw Skandii i Svenska Bio. Podczas swego istnienia wyprodukowała ok. 1200 filmów współpracując z najważniejszymi reżyserami skandynawskimi takimi jak: Victor Sjöström, Mauritz Stiller, Alf Sjöberg, Carl Theodor Dreyer, Ingmar Bergman, Lasse Hallström, Jan Troell, Bo Widerberg. Svensk Filmindustri obecnie jest największym koncernem filmowym w Skandynawii, posiadającym filie we wszystkich krajach regionu. Zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową, teatralną oraz telewizyjną.

Milczenie (szw. Tystnaden) – szwedzki film fabularny z 1963 roku. Trzecia część "trylogii pionowej" Ingmara Bergmana.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

Wyprodukowane filmy (wybór)[ | edytuj kod]

 • 1921 Czarownica (Häxan) reż. Benjamin Christensen
 • 1921 Furman śmierci (Körkarlen) reż. Victor Sjöström
 • 1944 Skandal (Hets) reż. Alf Sjöberg
 • 1957 Siódma pieczęć (Det Sjunde inseglet) reż. Ingmar Bergman
 • 1957 Tam, gdzie rosną poziomki (Smultronstället) reż. Ingmar Bergman
 • 1961 Jak w zwierciadle (Såsom i en spegel) reż. Ingmar Bergman
 • 1963 Milczenie (Tystnaden) reż. Ingmar Bergman
 • 1963 Goście Wieczerzy Pańskiej (Nattvardsgästerna) reż. Ingmar Bergman
 • 1966 Persona reż. Ingmar Bergman
 • 1987 Pelle zwycięzca (Pelle erobreren) reż. Bille August (koprodukcja)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. SF Studios, SF Studios [dostęp 2021-11-28] (ang.).
  Persona – szwedzki film fabularny z 1966 roku, dramat w reżyserii i na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana. Film uznawany przez krytyków za jedno z najbardziej enigmatycznych, zarazem największych, dzieł w historii kina.Pelle zwycięzca (duń. Pelle erobreren) – film z 1987 wyprodukowany w koprodukcji duńsko-szwedzkiej, ekranizacja pierwszego tomu powieści Martina Andersena Nexø pod tym samym tytułem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Carl Theodor Dreyer (ur. 3 lutego 1889 w Kopenhadze, zm. 20 marca 1968 tamże) - duński reżyser filmowy, uznawany za jednego z największych mistrzów w historii kina.
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Mauritz Stiller, właśc. Mosze Stiller (ur. 17 lipca 1883 w Helsinkach, zm. 18 listopada 1928 w Sztokholmie) - fiński reżyser, scenarzysta i aktor filmowy i teatralny, jeden z czołowych twórców kina niemego.
  Ingmar Bergman, właściwie Ernst Ingmar Bergman (ur. 14 lipca 1918 r. w Uppsali, zm. 30 lipca 2007 r. na wyspie Fårö) – szwedzki reżyser filmowy i teatralny, uważany za największego szwedzkiego artystę od czasu Strindberga (do bycia pod ogromnym wpływem którego się przyznawał) i jednego z największych artystów w historii kina obok Luisa Buñuela czy Federico Felliniego.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama