Swionowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Svearowie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa XII wiecznej Szwecji. Tereny zamieszkałe przez:

     Gotów

Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Plemię – grupa spokrewnionych rodów wywodzących się od wspólnego przodka (w odróżnieniu od szczepu), zamieszkujących jeden obszar i połączonych wspólnymi związkami społecznymi oraz ekonomicznymi. Plemię ma świadomość bliskiego pokrewieństwa, posługuje się tym samym dialektem i jest połączone wyznawaniem tego samego kultu religijnego. Definicja "krewniacza" plemienia może być też, w niektórych przypadkach (np. plemiona słowiańskie), zastąpiona definicją terytorialną. Według tej definicji plemię to lokalna wspólnota osadnicza złożona z kilku lub kilkunastu mniejszych wspólnot terytorialnych (np. w na ziemiach polskich tą mniejszą wspólnotą było opole).

     Swionów

     Gotlandczyków

Swionowie, również Swearowie, (szw. Svíar, Svear) – północno-germańskie plemię żyjące w Skandynawii. W I tysiącleciu n.e. zamieszkiwali prowincję Uppland, ziemie wokół jeziora Melar na obecnym terytorium Szwecji.

Obok Gotów (szw. Götar) odegrali główną rolę w powstaniu państwa szwedzkiego. Od hasła Svearike (co oznaczało "państwo Swearów") pochodzi nazwa Szwecji - Sverige.

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Goci (Skandynawia)
 • Wikingowie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 889-890 (Nordisk familjebok / Uggleupplagan. 27. Stockholm-Nynäs järnväg - Syrsor), runeberg.org, 1918 [dostęp 2019-02-12] (szw.).
  2. svear - Uppslagsverk - NE.se, www.ne.se [dostęp 2019-02-12].
  3. Swearowie, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-02-12].
  4. Ben Hubbard, Wikingowie. Prawdziwa historia nordyckich najeźdźców., Warszawa: Bellona, 2015.
  Germanie, inaczej Germanowie – odłam Indoeuropejczyków żyjący w północnej i środkowo-północnej Europie, na północ od ludów celtyckich, posługujący się językami germańskimi.Uppland – kraina historyczna Szwecji będąca częścią kraju Svealand i leżąca we wschodniej Szwecji. Uppland graniczy od połudna z Södermanland, od zachodu z Västmanland, od północnego zachodu z Gästrikland oraz od wschodu z Morzem Bałtyckim. Na jego terenie znajduje się 150 000 widocznych zabytków z czasów przedhistorycznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Goci – północnogermańskie średniowieczne plemię zamieszkujące Götaland, na terenie dzisiejszej Szwecji. Niejasne są jego związki ze wschodniogermańskimi Gotami, którzy odegrali dużą rolę w wędrówkach ludów na przełomie starożytności i średniowiecza i ostatecznie założyli państwa na terenie obecnych Włoch i Hiszpanii.
  Goci (goc. 𐌲𐌿𐍄𐌰𐌽𐍃; łac. Gothi; u Pliniusza Starszego Gutones; u Tacyta Gotones) – jedno z największych i najważniejszych plemion wschodniogermańskich, mówiące językiem gockim.

  Reklama