Sveagruva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sveagruva (nor. Szwedzka kopalnia, znana również jako Svea) – osada górnicza w Norwegii na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard. Założona w 1917 roku przez szwedzką firmę Aktiebolaget Spetsbergens Svenska Kolfält.

Kopalnia węgla kamiennego (KWK) – rodzaj kopalni, w której wydobywa się węgiel kamienny z pokładów położonych pod ziemią metodą odkrywkową lub głębinową.Norsk Rikskringkasting (NRK) – norweski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Od 1996 roku jest spółką akcyjną. Wszystkie udziały są w posiadaniu państwa. W NRK, zarówno w radiu jak i w telewizji, nie ma reklam. Instytucja utrzymuje się głównie z abonamentu płaconego przez posiadaczy odbiorników telewizyjnych.

Kopalnia w masywie Lunckefjell[ | edytuj kod]

W 2011 roku norweska firma wydobywcza Store Norske Spitsbergen Kullkompani rozpoczęła budowę kopalni węgla kamiennego w masywie góry Lunckefjell. Jej otwarcie miało miejsce w 2014 roku i zbiegło się w czasie z kryzysem sektora węglowego na całym świecie. Z tego powodu kopalnia nigdy nie osiągnęła założonej wydajności produkcyjnej – od chwili otwarcia była jedynie utrzymywana w gotowości do rozpoczęcia pełnowymiarowego wydobycia.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Spitsbergen – największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym. Powierzchnia ok. 39 tys. km², górzysta (do 1717 m n.p.m.), w dużej mierze pokryta lodowcami. Odkryta w 1596 roku przez Willema Barentsa. Populacja około 3 tys. mieszkańców, rozwinięte rybołówstwo, kiedyś wielorybnictwo. Największe miejscowości to Longyearbyen oraz Barentsburg. Na wyspie znajduje się stała polska stacja badawcza Hornsund.

12 października 2017 roku norweski rząd odmówił rozpoczęcia wydobycia z kopalni Lunckefjell. Oznaczało to w praktyce decyzję o zamknięciu kopalni, ponieważ bez wsparcia rządu Norwegii operacje wydobywcze stały się nieopłacalne. Wkrótce potem rząd Norwegii ogłosił plan budżetu na rok 2018, w którym uwzględniono koszty zamknięcia kopalni i usunięcia jej śladów. Decyzję motywowano brakiem perspektyw rozwoju dla branży węglowej oraz troską o środowisko archipelagu.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Całkowite zamknięcie kopalni w masywie Lunckefjell zaplanowano na 1 marca 2020. Po tej dacie osada zostanie tymczasowo przeniesiona na południe, na półwysep Kapp Amsterdam. Następnie zostaną usunięte wszlekie pozostałości po kopalni w jej dotychczasowym umiejscowieniu, łącznie z budynkami mieszkalnymi. Koniec prac zaplanowano na rok 2023.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sveagruva, [w:] Svalbard Museum [dostęp 9 lutego 2020].
  2. Norwegian coal mining in Sveagruva is history, Spitsbergen-svalbard.com [dostęp 9 lutego 2020].
  3. Frykter for fremtiden på Svalbard, NRK [dostęp 9 lutego 2020].
  4. Stengt: Lunckefjell tilbake til naturen, AT.no [dostęp 9 lutego 2020].
Reklama