Suzy (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suzy, właściwie Susana Guerra (ur. 24 stycznia 1980 w Figueira da Foz) – portugalska piosenkarka, reprezentantka Portugalii w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji (2014).

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Życiorys[ | edytuj kod]

Początki kariery[ | edytuj kod]

Pierwsze występy sceniczne zaliczyła w bardzo młodym wieku. Jako pięciolatka zadebiutowała na profesjonalnej scenie podczas koncertu w Cineteatro Caras Direitas w Buarcos. W dzieciństwie przeprowadziła się z rodzicami z Figueira da Foz do Lizbony, gdzie dołączyła do dziecięcego zespołu muzycznego Onda Choc, z którym koncertowała oraz gościnnie występowała w programach telewizyjnych.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W święta bożonarodzeniowe w 1999 wystąpiła na jednej scenie z duetem Anjos, z którym zaśpiewała utwór „Nesta noite branca”, który od tamtej pory często odtwarzany jest w okresie świątecznym w kraju.

2002-10: Vida, kariera musicalowa[ | edytuj kod]

Suzy podczas prób do występu w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku

W 2002 wydała debiutancki album studyjny, zatytułowany Vida, który nagrała we współpracy z João Portugal. W latach 2002–2003 wcielała się w rolę Sandy w lokalnej inscenizacji musicalu My Fair Lady w reżyserii Filipe La Feria. Po ukończeniu studiów oraz pracy w teatrze przeprowadziła się do Kanady i Stanów Zjednoczonych. W grudniu 2009 powróciła do kraju, by rozpocząć występy w musicalu Alice e a Magia do Natal.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.

W 2010 we współpracy z duetem Kourosh Tazmini i Disimmon nagrała utwór „Candyland”, który znalazł się na płycie kompilacyjnej zatytułowanej Summer Jam 2010. Niedługo później zdecydowała się na krótką przerwę w karierze.

Od 2014: Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

W 2014 przyjęła zaproszenie do zagrania kilku koncertów w Dubaju, w którym później zamieszkała. Podczas trasy poznała producenta Emanuela, który zaproponował jej współpracę oraz udział w eurowizyjnych eliminacjach Festival RTP da Canção 2014, na który ostatecznie zgłosiła się z utworem „Quero ser tua”. Podczas finału otrzymała największe poparcie telewidzów, dzięki czemu wygrała możliwość reprezentowania Portugalii w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji. W maju wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zajęła ostatecznie 11. miejsce, nie zdobywając awansu do finału. W maju 2020 roku wystąpiła w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonała „Quero ser tua” i cover kompozycji „A Million Voicesrosyjskiej piosenkarki Poliny Gagariny.

OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.Portugalia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od1964 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Reprezentant kraju wybierany jest podczas krajowych selekcji Festival da Canção.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Vida (2002)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About Suzy (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-05].
  2. Fernando Méndez: Portugal: Interview with Suzy (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2014-04-10. [dostęp 2015-06-05].
  3. VA - Summer Jam (2010) (ang.). www.israbox.info. [dostęp 2015-06-05].
  4. Interview with Suzy (Portugal at Eurovision 2014) (ang.). W: OGAE Reszta Świata [on-line]. www.mbasic.facebook.com. [dostęp 2015-06-05].
  5. Eurovision Song Contest 2014 First Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-05].
  6. Eurovision Home Concerts: Here are the artists of Episode 6 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. [dostęp 2020-05-08].
  Warto wiedzieć że... beta

  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).
  Eurovision Home Concerts – projekt Europejskiej Unii Nadawców powstały w miejsce 65. Konkursu Piosenki Eurowizji odwołanego w wyniku pandemii COVID-19, na potrzeby którego eurowizyjni wykonawcy śpiewają konkursowe przeboje, nagrywając występy z własnych domów. Każdy uczestnik projektu prezentuje nie tylko swoją autorską piosenkę konkursową, ale też covery eurowizyjnych przebojów, które (spośród dwóch lub czterech propozycji) w drodze głosowania wybierają internauci. Pierwszy koncert został wyemitowany 3 kwietnia 2020.

  Reklama