Suzy (piosenkarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suzy, właśc. Susana Guerra (ur. 24 stycznia 1980 w Figueira da Foz) – portugalska piosenkarka, reprezentantka Portugalii w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji (2014).

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Mając pięć lat, zadebiutowała jako wokalistka na profesjonalnej scenie podczas koncertu w Cineteatro Caras Direitas w Buarcos. W dzieciństwie przeprowadziła się z rodzicami z Figueira da Foz do Lizbony, gdzie dołączyła do dziecięcego zespołu muzycznego Onda Choc, z którym koncertowała oraz gościnnie występowała w programach telewizyjnych. W święta bożonarodzeniowe w 1999 wystąpiła na jednej scenie z duetem Anjos, z którym zaśpiewała utwór „Nesta noite branca”, który od tamtej pory często odtwarzany jest w okresie świątecznym w kraju.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
Suzy podczas prób do występu w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014

W 2000 wydała debiutancki album studyjny pt. Vida, który nagrała we współpracy z João Portugal. W latach 2002–2003 wcielała się w rolę Sandy w lokalnej inscenizacji musicalu My Fair Lady w reż. Filipe La Ferii. Po ukończeniu studiów oraz pracy w teatrze przeprowadziła się do Kanady i Stanów Zjednoczonych. W grudniu 2009 powróciła do kraju, by rozpocząć występy w musicalu Alice e a Magia do Natal. W 2010 we współpracy z duetem Kourosh Tazmini i Disimmon nagrała utwór „Candyland”, który znalazł się na składance pt. Summer Jam 2010. Niedługo później zdecydowała się na przerwę w karierze.

OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.Portugalia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od1964 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Reprezentant kraju wybierany jest podczas krajowych selekcji Festival da Canção.

W 2014 przyjęła zaproszenie do zagrania kilku koncertów w Dubaju, w którym później zamieszkała. Podczas trasy poznała producenta Emanuela, który zaproponował jej współpracę oraz udział w eurowizyjnych eliminacjach Festival RTP da Canção 2014, na który ostatecznie zgłosiła się z utworem „Quero ser tua”. Podczas finału otrzymała największe poparcie telewidzów, dzięki czemu wygrała możliwość reprezentowania Portugalii w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji. W maju wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zajęła w nim 11. miejsce, tym samym nie zdobywając awansu do finału. W maju 2020 wystąpiła w projekcie Eurovision Home Concerts.

Quero ser tua (Como a lua é do luar) – singel portugalskiej piosenkarki Susany „Suzy” Guerry napisany przez Emanuela oraz wydany w 2014 roku. Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne
 • Vida (2000)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About Suzy (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-05].
  2. https://www.discogs.com/Susana-Vida/release/10650644
  3. Fernando Méndez: Portugal: Interview with Suzy (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2014-04-10. [dostęp 2015-06-05].
  4. VA - Summer Jam (2010) (ang.). www.israbox.info. [dostęp 2015-06-05].
  5. Interview with Suzy (Portugal at Eurovision 2014) (ang.). W: OGAE Reszta Świata [on-line]. www.mbasic.facebook.com. [dostęp 2015-06-05].
  6. Eurovision Song Contest 2014 First Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-05].
  7. Eurovision Home Concerts: Here are the artists of Episode 6 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. [dostęp 2020-05-08].
  Warto wiedzieć że... beta

  Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).
  Eurovision Home Concerts – projekt Europejskiej Unii Nadawców powstały w miejsce 65. Konkursu Piosenki Eurowizji odwołanego w wyniku pandemii COVID-19, na potrzeby którego eurowizyjni wykonawcy śpiewają konkursowe przeboje, nagrywając występy z własnych domów. Każdy uczestnik projektu prezentuje nie tylko swoją autorską piosenkę konkursową, ale też covery eurowizyjnych przebojów, które (spośród dwóch lub czterech propozycji) w drodze głosowania wybierają internauci. Pierwszy koncert został wyemitowany 3 kwietnia 2020.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama