Suwannee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suwannee (ang. Suwannee River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, u nasady półwyspu Floryda, na terenie stanów Georgia i Floryda, dopływ Zatoki Meksykańskiej. Długość rzeki wynosi 428 km.

Floryda − półwysep w południowo-wschodniej części USA, między Zatoką Meksykańską i Oceanem Atlantyckim. Główne miasto to Miami. Jest to ważny region turystyczny (m.in. Park Narodowy Everglades).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Źródła rzeki znajdują się na terenie bagien Okefenokee, na obszarze chronionym Okefenokee National Wildlife Refuge, w południowo-wschodniej Georgii, na wysokości około 35 m n.p.m. Rzeka płynie przeważająco w kierunku południowo-zachodnim, tworząc meandry. Większa część jej biegu znajduje się na terenie Florydy, w północno-zachodniej części tego stanu. Rzeka uchodzi do Zatoki Meksykańskiej w pobliżu miejscowości Suwannee. Inne miejscowości położone nad rzeką to Fargo, White Springs i Branford.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Suwannee River, Geographic Names Information System (GNIS) [dostęp 2019-11-09] (ang.).
  2. TopoView (ang.). U.S. Geological Survey. [dostęp 2019-11-09].
  3. Suwannee River, Britannica.com [dostęp 2019-11-09] (ang.).
White Springs – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, w hrabstwie Hamilton, położone nad rzeką Suwannee. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Warto wiedzieć że... beta

Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama