Susan Wojcicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Susan Wojcicki (ur. 5 lipca 1968 w hrabstwie Santa Clara) – polsko-amerykańska ekonomistka, bizneswoman, od 2014 r. dyrektor generalna (CEO) YouTube.

Grafika Google, ang. Google Images – wyszukiwarka internetowa grafiki została uruchomiona w lipcu 2001 roku pod angielską nazwą Google Image Search. Od 9 listopada 2002 dostępna jest w polskiej wersji językowej. Za jej pomocą użytkownicy mogą przeszukiwać pliki graficzne znajdujące się na stronach internetowych. Specjalna wersja Googlebota odnajduje zdjęcia i obrazy, kategoryzuje je pod specyficzne słowa i wysyła miniaturki zdjęć na serwery Google. Stamtąd są one wyświetlane jako wyniki wyszukiwania, razem z linkami do pełnych wersji znalezionych zdjęć i stron internetowych, na których zostały znalezione. W przypisywaniu zdjęciom słów kluczowych pomaga usługa Google Image Labeler – gra polegająca na jak najszybszym otagowaniu wyświetlanych zdjęć. Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Susan Wojcicki urodziła się 5 lipca 1968 roku, jako córka Stanleya Wojcickiego, profesora fizyki pochodzącego z Polski oraz dziennikarki i edukatorki rosyjsko-żydowskiego pochodzenia Esther Wojcicki z domu Hochman. W latach 1986–1990 studiowała historię i literaturę na Uniwersytecie Harvarda. Następnie kontynuowała edukację na studiach ekonomicznych w latach 1991–1993 i 1996−1998 roku na University of California, Santa Cruz i University of California, Los Angeles. Początkowo pracowała w koncernie Intel. W 1998 roku wynajęła Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi swój garaż, by mogli w nim założyć spółkę Google Inc. Od 1999 roku kierowała działem marketingu Google, a rok później została wiceprezesem przedsiębiorstwa. Odpowiadała za tworzenie pierwszych doodles oraz wprowadziła do realizacji liczne produkty, m.in. Google Images, Google Books i Google Video. Wojcicki była zdeklarowaną zwolenniczką zakupu serwisu YouTube. Z obu stanowisk odeszła w roku 2011 roku. W 2014 roku została mianowana prezesem (CEO) YouTube.

Larry Page, właśc. Lawrence E. Page (ur. 26 marca 1973 w Lansing) – amerykański programista. Współtwórca najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej, Google.Google Videos (dawniej: Google Video) – wyszukiwarka filmów w internecie przeszukująca filmy dodane przez użytkowników YouTube oraz innych dużych serwisów.

Znalazła się na 16. (2011) i 25. (2012) miejscu listy 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes.

Jest żoną Dennisa Tropera, który także pracuje dla Google’a. Mają pięcioro dzieci. Susan Wojcicki posiada także polskie obywatelstwo. Jest również członkinią synagogi w San Francisco. Jej siostrą jest biolog Anne Wojcicki, a szwagrem Sergey Brin. Jej dziadkiem był Franciszek Wójcicki, polski prawnik i działacz ruchu ludowego, poseł na Sejm.

Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Genealogia

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Szefowa YouTube'a Susan Wojcicki właśnie odebrała nowy polski paszport, Businessinsider, 28 marca 2017 [dostęp 2022-01-08] (pol.).
  2. California Births, 1905 – 1995 (ang.). [dostęp 2014-02-18].
  3. Susan Wojcicki (ang.). PRABOOK. [dostęp 2014-02-18].
  4. Nowa szefowa YouTube’a. Pięć rzeczy, których o niej nie wiecie (pol.). 2014-02-18. [dostęp 2014-02-18].
  5. Susan Wojcicki, „najpotężniejsza osoba w reklamie”, nową szefową YouTube’a (pol.). Agora SA, 2014-02-05. [dostęp 2014-02-18].
  6. Susan Wojcicki. „Mama Google’a” – wideo Dzień Dobry TVN, dziendobry.tvn.pl [dostęp 2017-11-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-07] (pol.).
  7. Twitter, mobile.twitter.com [dostęp 2017-11-20].
  8. Preeva Tramiel: Esther Wojcicki: A Jewish mother of the tech revolution (ang.). 2012-04-18. [dostęp 2014-03-16].
Anne Wojcicki (ur. 28 lipca 1973 w San Mateo) − amerykańska biolog, biotechnolog, bizneswomen. Współzałożycielka i prezes biotechnologicznej kompanii 23andMe.Franciszek Wójcicki (ur. 1900, zm. 1983) – polski prawnik i działacz ludowy, poseł na Sejm Ustawodawczy (1947–1952).
Warto wiedzieć że... beta

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.
YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

Reklama