Surf rock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

Surf rock – styl muzyczny, zapoczątkowany w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych łączący elementy kultury surfingowej oraz rocka. Powszechnie uznawanym za pierwsze nagranie z gatunku jest utwór pt. „Movin’ and Groovin'” z repertuaru Duane’a Eddy’ego. Eddy uprawiał surfing, a tym samym przeniósł ekscytacje oraz ducha sportu w muzykę, stanowił on również inspirację dla wielu wykonawców gatunku. W późniejszym okresie rozwoju stylu surf rock poczęto nawiązywać do muzyki hiszpańskiej i samej muzyki latynoskiej w ogóle.

The Black Eyed Peas (do 2003 „Black Eyed Peas” i ponownie od 2018) – amerykańska grupa hip-hopowa, powstała w Los Angeles w 1995 roku. W skład zespołu wchodzą: Will.i.am, Taboo i Apl.de.ap. W zespole od 1998 do 2000 występowała Kim Hill, a w latach 2003-2018 Fergie. Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

Jednym z „hymnów” muzyki surf rockowej oprócz utworu „Movin’ and Groovin'”, Eddy’ego jest aranżacja folkowej piosenki pt. „Misirlou” z 1962 w wykonaniu Dicka Dale’a. Utwór „Misirlou” został użyty w ścieżce dźwiękowej do filmu Pulp Fiction oraz został zsamplowany w kawałku Black Eyed Peas pt. „Pump It”. Powstały rok wcześniej utwór pt. „Let’s Go Trippin'” zawierał w sobie brzmnienia tradycyjnej środkowo-wschodniej muzyki arabskiej (muzyki arabskiej nauczył się od swojego wujka w Libanie) z wpływami muzyki meksykańskiej, dzięki czemu Dale otrzymał „mokre” gitarowe brzmienie.

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Link Wray (prawdziwe nazwisko Fred Lincoln Wray, ur. 2 maja 1929, zm. 5 listopada 2005) – jeden pionierów brzmienia gitary elektrycznej. Pochodził z plemienia Szaunisów. W swojej grze jako jeden z pierwszych zastosował dźwięk przesteru. Jego największy przebój to "Rumble" z 1958, wykorzystany na ścieżce dźwiękowej takich filmów jak Pulp Fiction czy Dzień Niepodległości: Odrodzenie. Do wpływu Wraya na ich twórczość przyznawali się m.in. Jimi Hendrix, Bob Dylan, Jeff Beck, Neil Young. Wray od lat 80 do końca życia mieszkał w Kopenhadze.

Do wykonawców gatunku należą m.in. The Beach Boys, The Ghastly Ones, Al Casey, The Centurions, The Challengers, The Chantays, Dick Dale, Goons of Doom, Les Fradkin & Get Wet, Link Wray, Jetpack, The Lively Ones, Man or Astro-man?, Daikaiju, Marketts, The Mermen, The Nobility, The Pyramids, The Routers, The Surfaris, The Shadows, The Tornadoes, Smash Mouth, The Trashmen, The Ventures oraz The Ziggens.

The Shadows – brytyjski zespół rockowy, popularny w latach sześćdziesiątych XX wieku. Utworzony do akompaniowania wokaliście Cliffowi Richardowi, następnie rozwijający własną karierę jako zespół instrumentalny.Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. America.gov. [dostęp 2008-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-25)].
 2. The History of Rock Music – The Sixties, www.scaruffi.com [dostęp 2017-11-26].
 3. Allmusic.com.
 4. Guitarist Dick Dale Brought Arabic Folk Song to Surf Music, www.america.gov [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2008-02-25].
 5. Last.fm.
 6. Muzyka surfingowa na Allmusic.com.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rob Burt (1986): Surf City, Drag City. Distributed in the United States by Sterling Pub. Co. ISBN 0-7137-1890-0.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł na temat surf rocka (Magazyn Magivanga)
 • Jet pack (ang. jet - odrzutowy i pack od backpack - plecak) – urządzenie w kształcie plecaka, o napędzie odrzutowym, służące do latania. W XX wieku Armia amerykańska pracowała nad prototypami plecaka odrzutowego do celów militarnych, lecz ze względu na trudności w stabilizowaniu lotu, duże zużycie paliwa oraz wysokie natężenie hałasu podczas pracy zrezygnowano z tego projektu.Smash Mouth – amerykańska grupa muzyczna założona w 1994 w San Jose przez Steve’a Harwella, Grega Campa i Paula de Lisle’a, nawiązująca swoim stylem do muzyki z lat. 60. XX wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pulp Fiction – amerykański film kryminalny z 1994 roku w reżyserii Quentina Tarantino, oparty na scenariuszu Tarantino i Rogera Avary’ego. Film, w którym występują John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Tim Roth, Ving Rhames i Uma Thurman, opowiada kilka epizodów rozgrywających się w przestępczym Los Angeles. Tytuł filmu nawiązuje do popularnych w połowie XX wieku magazynów i powieści kryminalnych, które charakteryzowały się drastyczną przemocą i błyskotliwymi dialogami.

  Reklama