Suresnes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suresnes – gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Przez miejscowość przepływa Sekwana.

Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.London Borough of Hackney – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Hackney (ang. Hackney Council).
Położenie Suresnes w ramach aglomeracji paryskiej

Demografia[ | edytuj kod]

Według danych na rok 2012 miasto liczyło 47 263 mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosiła 12 470 osoby/km².

Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Powiat Getynga (niem. Landkreis Göttingen) - powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w Getyndze. Najbardziej na południe położony powiat kraju związkowego.

Historia[ | edytuj kod]

Tradycje winiarskie[ | edytuj kod]

Już w czasach galorzymskich uprawiano winorośl na stokach Mont Valérien. W Suresnes produkowano wino nieprzerwanie aż do poł. XX w. Dzięki inicjatywie władz miasta powrócono do tej tradycji w ostatnich latach. Obecnie uprawia się winorośl i produkuje białe wino w winnicy Clos du Pas Saint Maurice. Wino z Suresnes powstaje z winogron ze szczepu chardonnay, zbieranych ręcznie z uprawy naturalnej. Co roku w Suresnes w pierwszy weekend października ma miejsce święto winobrania, któremu towarzyszy festiwal teatru ulicznego. W 2011 w uroczystościach i festiwalu wzięło udział ponad 30 tys. widzów.

Colmenar Viejo – miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Madryt, 31 km na północ od Madrytu. W 2008 liczyło 42 649 mieszkańców.Gare de Suresnes – Mont Valérien – stacja kolejowa w Suresnes, w regionie Île-de-France, we Francji. Znajdują się tu 2 perony.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Mont Valérien – fort położony na 162-metrowym wzniesieniu o tej samej nazwie w obrębie Île-de-France, na terenie gminy Suresnes, kilka kilometrów na zachód od Paryża. Zbudowany w 1841, został wykorzystany przez wojska pruskie w czasie oblężenia Paryża w 1870, odegrał ważną rolę w stłumieniu Komuny Paryskiej przez wojska rządowe, wreszcie był miejscem masowych egzekucji w czasie II wojny światowej.
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Amerykański cmentarz wojenny w Suresnes – cmentarz amerykańskich ofiar I i II wojny światowej w Suresnes, na stokach fortu Mont Valérien.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama