• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Superunknown  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Spoonman (pl. Człowiek-łyżka) – utwór amerykańskiej grupy grunge’owej Soundgarden, promujący ich czwarty studyjny album Superunknown. Wydany został 17 lutego 1994 roku. Autorem tekstu i muzyki jest wokalista Chris Cornell. „Spoonman” zdobył nagrodę Grammy za Best Metal Performance w 1995 roku. Do utworu nakręcono teledysk.
  Wydanie i odbiór[ | edytuj kod]

  Superunknown został wydany 8 marca 1994 roku. Poprzedzony został singlem Spoonman. Album zadebiutował na 1 miejscu, na liście Billboard 200. "Superunknown" pokrył się do tej pory pięciokrotną platyną w Stanach Zjednoczonych,, trzykrotnie w Kanadzie, a także zdobyła status złotej płyty w Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Holandii. Płyta zdobyła spore uznanie krytyków i recenzentów, którzy zachwalali jej świeżość. Steve Huey z AllMusic przyznał płycie 5 gwiazdek (na pięć) uzasadniając swoją decyzje: "Superunknown został zaprojektowany jako arcydzieło i spełnia wszystkie jego wymogi". Płytę promowały single Spoonman, Black Hole Sun, Fell on Black Days, My Wave i The Day i Tried to Live, do każdego z nich nakręcono teledysk. Wszystkie single zostały odnotowane w zestawieniach "Mainstream Rock" i "Modern Rock Charts". Singel "Black Hole Sun", który ukazał się w maju 1994 roku, stał się największym przebojem grupy, dzięki któremu była rozpoznawana w każdym zakątku świata. Surrealistyczny teledysk, stał się hitem w MTV. Ów teledysk, otrzymał w 1994 roku nagrodę w kategorii "Best Metal / Hard Rock Video" na MTV Video Music Awards. W 1995 roku na ceremonii Grammy Awards, Soundgarden zdobył dwie nagrody: "Black Hole Sun" otrzymał nagrodę za Best Hard Rock Performance, zaś Spoonman nagrodę w kategorii "Best Metal Performance". "Black Hole Sun" otrzymała również nominację do "Best Rock Song".

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.

  Trasa koncertowa[ | edytuj kod]

  Zespół na początku 1994 roku, wyruszył z promocją do Australii i Japonii. W marcu 1994 roku, zespół przyleciał do Europy, zaś w maju powrócili do USA, jednak nie wszystko szło zgodnie z planem. Lekarze zalecili Chrisowi Cornellowi odpoczynek od śpiewu, nie zastosowanie się do tego groziło wokaliście całkowitą utratą głosu. Zespół musiał odwołać wszystkie zapowiedziane koncerty, w drugiej połowie 1994 roku. W 1995 roku, zespół nadrobił zaległości.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton."The Day I Tried to Live" − singel i utwór amerykańskiej grupy rockowej Soundgarden, napisany przez frontmana zespołu Chrisa Cornella. "The Day I Tried to Live" został wydany w 1994 roku jako drugi singel promujący czwarty pełny album zespołu, "Superunknown". Piosenka trwa 5 minut i 19 sekund, zajmuje 10. pozycję na płycie. Utwór odnotowano na 13. pozycji w zestawieniu Billboard Mainstream Rock Tracks. "The day i tried to live" został uwzględniony na "A-Sides", wydanym w 1997 roku kompilacyjnym albumie zespołu zawierającym największe przeboje grupy. Do piosenki nakręcono teledysk.

  Lista utworów[ | edytuj kod]  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
  Matt Cameron (ur. 28 listopada 1962 w San Diego, Kalifornia) – amerykański perkusista zespołów grunge Soundgarden (1986-1997, od 2010) i Pearl Jam (od 1998).
  AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Q – magazyn muzyczny publikowany od 1986 w języku angielskim. Według danych z czerwca 2007 średni nakład wynosi 130 179 egzemplarzy.
  Sylvia Plath (ur. 27 października 1932 w Jamaica Plain k. Bostonu, zm. 11 lutego 1963 w Londynie) – amerykańska poetka, pisarka i eseistka, zaliczana do grona tzw. poetów wyklętych. Współcześnie znana m.in. dzięki na poły autobiograficznej powieści Szklany klosz. Jej poezja należy do nurtu poezji konfesyjnej. Sylvia Plath jest przy tym jedną z czołowych postaci kierunku w literaturze lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, określanego mianem Konfesjonalistów (ang. Confessionalist).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.919 sek.