• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Supersedes

  Przeczytaj także...
  Usenet (ang. USEr NETwork – sieć użytkowników) to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z tysięcy grup tematycznych, ułożonych w strukturę hierarchiczną. Wiadomości przypominające pocztę elektroniczną użytkownicy wysyłają do serwerów Usenetu, a serwery tworzące sieć P2P automatycznie wymieniają je między sobą. Czasem wiadomości są nazywane postami, z angielskiego to post – wywiesić informację, skąd a post – wiadomość umieszczona w Usenet.Grupa dyskusyjna – w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych pozwalających na automatyczną wymianę e-maili, grup Usenetowych, grup występujących w Fidonecie i forów dyskusyjnych dostępnych przez bramki WWW.
  Poczta systemu Windows (ang. Windows Mail) to klient poczty elektronicznej i newsreader firmy Microsoft, dodawany do systemu operacyjnego Windows. We wcześniejszych wersjach systemu Windows nosił nazwę Outlook Express (nie mylić z Microsoft Outlook).

  Supersedes – zastąpienie artykułu znajdującego się w Usenecie jego nowszą wersją. W nagłówku nowego artykułu znajduje się pole o nazwie "Supersedes" i wartości równej identyfikatorowi wiadomości zastępowanej, np.:

  Newsreader – program używany do czytania artykułów z usenetowych grup dyskusyjnych. Inne używane w Polsce nazwy newsreaderów to czytnik niusów, czytnik news, czytnik grup dyskusyjnych bądź czytnik grup nowości.Anulowanie wiadomości - na grupach dyskusyjnych oznacza jej wycofanie z serwerów NNTP. Odbywa się to przez wysłanie specjalnej wiadomości anulującej zwanej potocznie cancelem (ang. Cancel message).
  Supersedes: <[email protected]>

  Nowsza wersja wiadomości powinna zostać wysłana do tych samych grup dyskusyjnych i zawierać te same referencje, jak wiadomość zastępowana, w innych przypadkach starszą wersję wiadomości należy anulować. Supersedes jest obsługiwany przez wiele czytników news, jednak niektóre (w tym popularny Outlook Express) obsługują tylko anulowanie wiadomości.

  Wiadomość internetowa to plik tekstowy zawierający list poczty elektronicznej lub artykuł grup dyskusyjnych sformatowany zgodnie ze standardem opisanym w RFC 5322.Message-ID to niepowtarzalny identyfikator wiadomości poczty elektronicznej lub postu na grupie dyskusyjnej. Umożliwia on szybkie przekazywanie adresów np. ciekawych wiadomości dostępnych w Usenecie, jest również wykorzystywany do grupowania wiadomości w wątki. Message-ID danej wiadomości możemy poznać, analizując jej nagłówek. Przykładowe pole nagłówka wygląda tak:

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • pl.news.czytniki FAQ – Supersedes
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.859 sek.