Sunshine Coast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sunshine Coast (Słoneczne Wybrzeże) – przybrzeżny obszar miejski w Australii, w południowo-wschodniej części stanu Queensland. Położony w regionie i aglomeracji South East Queensland. Jest miejscowością satelicką dla Brisbane, głównego ośrodka stanowego, z którym graniczy od południa i którego centrum oddalone jest kilkadziesiąt kilometrów na południe. Mimo że nie ma centralnej dzielnicy biznesowej, plasuje się na dziewiątym miejscu wśród miast Australii i trzecim w Queenslandzie.

Miasto satelickie, miasto-satelita - miasto o pewnym stopniu samowystarczalności pod względem usług i zatrudnienia, ale uzależnione w zakresie usług wyższego rzędu (nauka, kultura) i administracji od innego większego pobliskiego miasta. Idea tego miasta zrodziła się w latach 20. XX w. w Wielkiej Brytanii.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Znane jest przede wszystkim ze słonecznego, subtropikalnego klimatu, złocistych plaż, kwitnącego życia nocnego oraz wielu atrakcji turystycznych. Licznie odwiedzane przez miłośników surfingu oraz wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Jest wiele miejscowości w regionie Sunshine Coast, w tym byłe obszary samorządowe Maroochy Shire, Noosa Shire i City of Caloundra.

Strefa klimatów podzwrotnikowych (subtropikalnych) - w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje obszary kuli ziemskiej, na którym średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca wynosi +10 °C i więcej w klimatach morskich do 0 °C w klimatach kontynentalnych, zaś opady występują przeważnie w chłodnym półroczu (w klimatach monsunowych latem). Pory roku wyznacza roczny przebieg temperatury, opadów. Wyróżnia się pięć typów tego klimatu:Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.

Znajduje się tutaj: Uniwersytet Sunshine Coast, ogród zoologiczny Australia Zoo, parki tematyczne Aussie World(ang.) i Sea Life Sunshine Coast(ang.) oraz atrakcja turystyczna Big Pineapple(ang.).

Klimat[ | edytuj kod]

Sunshine Coast leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami.

Przypisy[ | edytuj kod]

Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Warto wiedzieć że... beta

South East Queensland - region w stanie Queensland w Australii. Jest także de facto aglomeracją South East Queensland agglomeration. Zamieszkuje ją ok. 3,5 mln osób. Obejmuje 12 sąsiadujących ze sobą powiatów (tzw. local government areas, LGA). Generalnie, aglomeracja składa się z metropolii Brisbane (2,5 mln mieszkańców) oraz Gold Coast (0,6 mln mieszkańców), Sunshine Coast (0,33 mln mieszkańców), Toowoomba (0,13 mln mieszkańców) i Shire of Noosa (0,06 mln mieszkańców).
Australian Bureau of Statistics (w skrócie ABS) - australijska narodowa agencja statystyczna. Powstała w dniu 8 grudnia 1905 roku, wówczas pod nazwą Commonwealth Bureau of Census and Statistics na podstawie ustawy Census and Statistics Act 1905. Obecna nazwa używana jest od roku 1975.
W Australii status miasta (city) jest przyznawany tylko największym i najbardziej znaczącym miejscowościom, w różnych stanach istniejąc różne hierarchie nazewnictwa i stopniowania według rozmiaru miejscowości. Ogólna nazwa pojedynczej jednostki administracyjnej, bez względu na jej wielkość, to Local Government Area (LGA) ("jednostka samorządowa"). W poszczególnych stanach rozróżniane są następujące LGA:

Reklama