Sumbawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sumbawaindonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, między wyspą Lombok a Flores. Jej powierzchnia wynosi 15 448 km².

Bima – miasto w Indonezji na wyspie Sumbawa w prowincji Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie; 67 tys. mieszkańców (2005). Rokiem bez lata (ang. Year Without a Summer) nazwano rok 1816, w którym wystąpił szereg gwałtownych letnich anomalii klimatycznych, mających miejsce przede wszystkim na półkuli północnej. W efekcie doprowadziło to do zniszczenia upraw w Europie Północnej, północno-wschodniej Ameryce i wschodniej Kanadzie. Uważa się, że anomalie te spowodowane były zimą wulkaniczną.

Silnie rozwinięta linia brzegowa. Wyspa jest górzysta, o wysokości do 2850 m n.p.m. (Tambora). Zamieszkana głównie przez Malajów. Ważniejsze miasta na wyspie: Sumbawa Besar, Bima.

Wulkan Tambora[ | edytuj kod]

10 kwietnia 1815 na wyspie miał miejsce niezwykle potężny wybuch wulkanu Tambora. Unicestwił on całkowicie rdzenny lud Tambora, zamieszkujący dawniej wyspę i zabił dziesiątki tysięcy ludzi poza nią. Miał konsekwencje odczuwalne na całej Ziemi (m.in. rok bez lata).

Tambora – lud zamieszkały na wyspie Sumbawa z archipelagu Małych Wyspach Sundajskich. Uległ błyskawicznej zagładzie na skutek wybuchu wulkanu Tambora 10 kwietnia 1815 roku, największej erupcji wulkanicznej w historii nowożytnej.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Warto wiedzieć że... beta

Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
Lombok – indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, położona między wyspami Bali i Sumbawa. Mniej znana niż Bali, lecz równie malownicza.
Malajowie - zróżnicowana grupa etniczna zamieszkująca Archipelag Malajski, stanowiąca większość w Malezji, Indonezji, południowej Tajlandii, Timorze Wschodnim, Brunei i na Filipinach. Wskutek imigracji (głównie z Chin i południowej Azji), stali się mniejszością w Singapurze. Zajmują się myślistwem, rybołówstwem, handlem morskim. Mają rozwinięte rzemiosło (tkactwo, ceramika) oraz bogaty folklor (m.in. lalkowy teatr cieni). Posługują się językiem malajskim. W znakomitej większości wyznają islam w odmianie sunnickiej, który jest ważnym elementem ich tożsamości etnicznej.

Reklama