Sumbar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sumbar (t. Sari-su, Sara-su) – rzeka w północno-wschodnim Iranie i w południowo-zachodnim Turkmenistanie, prawy dopływ Atreku. Długość – 245 km, powierzchnia zlewni – 8,3 tys. km².

Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.Turkmenistan (turkm. Türkmenistan; w okresie ZSRR funkcjonowała nazwa Turkmenia) – państwo położone w Azji Środkowej, na północ od gór Kopet-Dag, pomiędzy Morzem Kaspijskim a Amu-darią. Kraj rozciąga się na 1110 km od wschodu do zachodu oraz na 650 km z północy na południe.

Sumbar wypływa w irańskiej części gór Kopet-dag, przecina granicę z Turkmenistanem i płynie wzdłuż tych gór na północny zachód, po czym wpada do Atreku. W dolnym biegu wysycha na 2 do 5 miesięcy w roku. Zasilany przede wszystkim wodami deszczowymi i gruntowymi. Wody Sumbaru wykorzystuje się do nawadniania gruntów, głównie pod sady owocowe.

Reklama