• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Suchoj Superjet 100  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.
  Suchoj Superjet 100 linii Aerofłot
  Suchoj Superjet 100 linii Armavia
  Suchoj SuperJet 100-95LR linii Gazpromavia
  Suchoj Superjet 100-95 w malowaniu laotańskich linii lotniczych
  Suchoj Superjet 100 irlandzkich linii CityJet

  Suchoj Superjet 100 (Sukhoi Superjet, SSJ, wcześniej RRJ, Russian Regional Jet) – regionalny rosyjski samolot pasażerski, wąskokadłubowy, stworzony przez rosyjskie przedsiębiorstwo Suchoj, Biuro Konstrukcyjne Jakowlewa i Kompleks Lotniczy Iljuszyna, z udziałem marketingowym Boeing. Awionika samolotu pochodzi z Thales, układy sterujące z Liebherr, a silniki od PowerJet. Montaż maszyn jest wykonywany w zakładzie w Komsomolsku nad Amurem w Federacji Rosyjskiej. Koszt zaprojektowania samolotu jest oceniany na 700 mln USD. 9 maja 2012 w Indonezji, podczas lotu pokazowego rozbiła się jedna z należących do producenta maszyn o numerze 97004. Przed wypadkiem producent planował produkcję w wysokości 60 sztuk rocznie począwszy od 2014.

  Awionika – dział nauki i techniki zajmujący się zastosowaniem w lotnictwie i astronautyce oraz w lotniczych urządzeniach naziemnych urządzeń automatycznych i elektronicznych. Określenie Awionika oznacza także wyposażenie pokładowe takie jak: systemy sterowania, urządzenia nawigacyjne, system zobrazowania informacji, itd.S7 Airlines (wcześniej znane jako Sibir Airlines, ros. Авиакомпания "Сибирь") – prywatne, rosyjskie linie lotnicze, drugie co do wielkości przewozów pasażerskich w Rosji. Linia dysponuje 36 samolotami. Linia systematycznie zwiększa i unowocześnia swoją flotę. Kilka lat temu flota składała się głównie z wysłużonych radzieckich samolotów Tu-154, Ił-86 oraz kilku zachodnich maszyn A310. Dzisiaj linia dysponuje kilkunastoma Boeingami B-737-800 i kilkunastoma maszynami typu Airbus A319 oraz A320. Samoloty A310 są wycofywane. Linie lotnicze z dniem 15 listopada 2010 roku stały się pełnoprawnym członkiem aliansu lotniczego Oneworld.

  Wersje[ | edytuj kod]

  Pierwotnie samolot miał mieć trzy wersje: RRJ-60, RRJ-75 i RRJ-95, odpowiednio dla 60, 75 i 95 pasażerów, jednak ostatecznie zrezygnowano z wersji RRJ-60. Plany obejmują maszyny SSJ 100-75 i 95, z tym że mniejszy wariant ma być wprowadzony do produkcji później. Przewidywana jest też wersja SSJ 100-110 dla 110 pasażerów, co ma być maksymalną pojemnością tego samolotu zgodnie z porozumieniem przedsiębiorstw Suchoj i Boeing mającym na celu uniknięcie konkurencji.

  Thales – francuski koncern elektroniczny dostarczający systemy i produkty wykorzystywane w transporcie lądowym, lotnictwie, wojsku oraz kosmonautyce.Iljuszyn (ros. Авиационный комплекс имени С. В. Ильюшина) to rosyjskie (dawniej radzieckie) lotnicze biuro konstrukcyjne i jedno z wiodących przedsiębiorstw przemysłu lotniczego. Zostało założone w 1933 roku przez Siergieja Iljuszyna. W przedsiębiorstwie opracowano całą gamę samolotów o bardzo różnych zastosowaniach. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie nieopodal lotniska Chodynka. Natomiast produkcja samolotów obecnie prowadzona jest w Woroneskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego oraz w zakładach lotniczych w Taszkencie.

  Rodzina SSJ została zaprojektowana na zasadzie maksymalnej standaryzacji zespołów konstrukcyjnych i systemów pokładowych. Samoloty projektowo spełniają wymagania lotnicze Rosji, Wspólnoty Niepodległych Państw, krajów zachodnich oraz standardów lotniczych AP-25, FAR-25, JAR-25, a także poziomu hałasu według standardów ICAO rozdział 4 oraz FAR 36 wprowadzonych w 2006.

  Port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo (ros.: Аэропорт Шереметьево IPA: [ʂɨrʲɪˈmʲetʲjɪvə], ang.: Sheremetyevo International Airport) (Kod IATA: SVO, Kod ICAO: UUEE) to najważniejsze międzynarodowe lotnisko w Moskwie. Do niedawna (od około 1970) zajmowało 1. miejsce pod względem ilości odprawionych pasażerów w całej Rosji (15,2 mln w 2008), ale palmę pierwszeństwa dzierży obecnie port lotniczy Moskwa-Domodiedowo (20,4 mln w 2008). Przenosi się tam z każdym rokiem ze starzejącego się Szeremietiewa coraz więcej linii lotniczych. Szeremietiewo pozostaje ciągle główną bazą linii lotniczych Aerofłot.Port lotniczy Keflavík (isl.: Keflavíkurflugvöllur, ang.: Keflavík International Airport, kod IATA: KEF, kod ICAO: BIKF) – największe lotnisko Islandii. Znajduje się on na półwyspie Reykjanes niedaleko Keflavíku, 50 km na zachód od Reykjavíku. Nazywany jest zazwyczaj Międzynarodowym Portem Lotniczym Reykjavíku.

  Dane handlowe[ | edytuj kod]

  Samolot ma konkurować z takimi samolotami jak Antonow An-148, Embraer E-Jets i Airbus A220. Według informacji producenta, SSJ ma kosztować prawie 28 mln $ (około 20% mniej niż wymienione konstrukcje konkurencyjne), a koszty eksploatacyjne mają być niższe o około 15% niż u konkurencji. Prasa fachowa zwraca jednak uwagę na lepszą obsługę posprzedażową i większą sieć serwisową konkurentów niż Suchoj.

  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:Murmańsk (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Niezamarzający port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 km od Moskwy. 6 maja 1985 otrzymało tytuł Miasto Bohater (Город-герой).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jakowlew (ros. ОАО «Опытно-конструкторское бюро им. А. С. Яковлева») to rosyjskie (dawniej radzieckie) lotnicze biuro konstrukcyjne i przedsiębiorstwo przemysłu lotniczego. Zostało założone w 1934 roku przez Aleksandra Jakowlewa. W przedsiębiorstwie opracowano wiele typów samolotów o bardzo różnych zastosowaniach - od małych samolotów szkolnych do odrzutowców pasażerskich. W biurze skonstruowano ponad 200 typów samolotów - z czego 100 weszło do seryjnej produkcji. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie nieopodal północnej części lotniska Chodynka.
  Jakuck (ros. Якутск Jakutsk, jak. Дьокуускай Dźokuuskaj) – miasto w północno-wschodniej Syberii, nad rzeką Leną, położone na jej zachodnim brzegu.
  Laos (Lao, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna – Sathalanalat Paxathipatai Paxaxôn Lao) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Stolica Wientian (180 tys. mieszkańców), główna rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Mjanmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.
  Alliance Air - indyjska tania linia lotnicza z siedzibą w Nowym Delhi. Obsługuje połączenia krajowe. Głównym hubem jest Port lotniczy Indira Gandhi.
  An-148 (ukr. Ан-148) – ukraiński dwusilnikowy odrzutowy samolot pasażerski regionalnego zasięgu, skonstruowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa. Jego pierwszy lot odbył się 17 grudnia 2004. Samolot wyposażony jest w dwa silniki odrzutowe turbowentylatorowe Progress D-436. An-148 jest obecnie produkowany w dwóch fabrykach, pierwszą z nich jest kijowska fabryka Awiant, zaś druga fabryka, gdzie są wytwarzane An-148 mieści się w rosyjskim mieście – Woroneż. Produkcja odbywa się w obu fabrykach, gdyż kijowski Awiant, oprócz produkcji An-148 zajmuje się m.in. budową skrzydeł do An-148, które są wysyłane do Woroneża, ponadto zakład podjął się dokończenia kilku sztuk samolotów An-70. 2 czerwca 2009 An-148 wykonał swój pierwszy krajowy komercyjny lot w barwach Aeroswitu, zaś pierwszy komercyjny lot międzynarodowy 13 grudnia 2009 z Odessy do Moskwy. 24 grudnia 2009 odbyła się oficjalna prezentacja samolotu w Rosji, który będzie wykonywał rejsy na trasie z Petersburga do Moskwy w barwach linii Rossiya.
  Aerofłot, Aerofłot – Rosyjskie Linie Lotnicze S.A. (ros. OAO Аэрофлот – российские авиалинии) – państwowe rosyjskie linie lotnicze i największy przewoźnik w Rosji. Wcześniej, były to jedyne linie lotnicze Związku Radzieckiego, zarazem największe w świecie. Formalnie Aerofłot stanowił oddzielny resort – Ministerstwo Lotnictwa Cywilnego (Министерство гражданской авиации), zaś ich szef miał rangę ministra. De facto był to centralnie zarządzany konglomerat kilkudziesięciu terytorialnych (republikańskich, obwodowych lub krajowych) przewoźników wraz z jednym obsługującym połączenia międzynarodowe. Portem bazowym jest podmoskiewskie lotnisko Szeremietiewo (Шереметьево).
  Suchoj - popularna nazwa radzieckich i rosyjskich samolotów konstrukcji Pawła Suchoja lub biura konstrukcyjnego im. Pawła Suchoja. Samoloty produkowane seryjnie noszą oznaczenie Su z numerem kolejnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.847 sek.