Subendemit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żywiec gruczołowaty Dentaria glandulosa, subendemit karpacki występujący poza Karpatami na nielicznych stanowiskach.

Subendemitgatunek organizmu, który występuje głównie w określonej strefie geograficznej lub okolicy, jednak przekracza nieco swym zasięgiem ten teren i w mniejszej ilości osobników lub na niewielkiej liczbie stanowisk można go spotkać w bliskich okolicach swojego głównego obszaru występowania.

Jastrun okrągłolistny, j. Waldsteina, złocień okrągłolistny (Leucanthemum waldsteinii (Sch.Bip.) Pouzar) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje na obszarze Bośni oraz w Karpatach. Jest subendemitem ogólnokarpackim. W Polsce występuje we wszystkich pasmach Karpat, w Tatrach jest pospolity.Macierzanka karpacka (Thymus carpaticus Čelak.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Występuje głównie w Karpatach oraz rzadko we wschodniej części Sudetów. W Polsce występuje w Tatrach, Pieninach i w Pienińskim Pasie Skałkowym. Wzdłuż dolin rzecznych schodzi także na Podtatrze. Jest subendemitem zachodniokarpackim.

Do subendemitów karpackich należą np. żywiec gruczołowaty (Dentaria glandulosa), żywokost sercowaty (Symphytum cordatum), złocień okrągłolistny (Chrysanthemum rotundifolium), skalnica karpacka (Saxifraga carpatica), kostrzewa pstra (Festuca versicolor), tojad mołdawski (Aconitum moldavicum), macierzanka karpacka (Thymus carpaticus).

Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.
 Zapoznaj się również z: Endemit.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Władysław Szafer: Tatrzański Park Narodowy. Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.
  • Kostrzewa pstra (Festuca versicolor Tausch) – gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W Polsce występuje tylko w wyższych partiach Karpat i Sudetów. W Tatrach jest pospolity. W Polsce występuje tylko podgatunek F. varia versicolor Tausch subsp. versicolor i ma on tutaj północną granicę swojego zasięgu.Władysław Szafer (ur. 23 lipca 1886 w Sosnowcu, zm. 16 listopada 1970 w Krakowie) – polski botanik, profesor UJ (w latach 1936-1938 rektor), dyrektor krakowskiego Ogrodu Botanicznego, wieloletni dyrektor Instytutu Botaniki UJ.
    Warto wiedzieć że... beta

    Skalnica karpacka (Saxifraga carpathica Rchb.) – gatunek rośliny należący do rodziny skalnicowatych. Występuje w Karpatach i w górach Bułgarii, a także sporadycznie w Alpach. W Polsce wyłącznie w Tatrach i jest rzadka.
    Żywiec gruczołowaty (Cardamine glanduligera O.Schwarz) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Jest subendemitem ogólnokarpackim. Poza Karpatami występuje tylko w niewielu miejscach na południowo-wschodniej części niżu.

    Reklama