Stutz Motor Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Stutz)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stutz 8-Cylinder

Stutz Motor Company – dawny amerykański producent samochodów osobowych z siedzibą w Indianapolis działający w latach 1911–1935.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Historia[ | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1911 roku pod nazwą Ideal Motor Car Company, a dwa lata później jego nazwa została zmieniona na Stutz Motor Company, czerpiąc nią od założyciela Harry'ego Stutza. W 1914 roku przedstawiony został pierwszy i zarazem sztandarowy produkt marki Stutz w postaci luksusowego modelu Bearcat. Tuż przed I Wojną Światową roczna produkcja Stutza wyniosła 2,2 sztuk, z kolei tuż po niej ofertę wzbogaciła rodzina modelowa 8-Cylinder z autorskimi jednostkami napędowymi konstrukcji amerykańskiego przedsiębiorstwa.

Indianapolis – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Indiana, leżące w hrabstwie Marion.Stutz Bearcat – samochód osobowy produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Stutz w latach 1914–1925.

Załamanie się rynku motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych będącego pokłosiem Wielkiego kryzysu przyniosło niesprzyjające warunki dla funkcjonowania takich firm jak Stutz. Wielkość produkcji w wyniku malejącego popytu drastycznie spadła, co spowodowało, że w 1934 roku zakłady w Indianapolis opuściło tylko 6 gotowych samochodów. Rok później Stutz Motor Company trwale zakończyło działalność i zniknęło z rynku.

Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama