Stulatek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gillo Dorfles, włoski krytyk sztuki, malarz i filozof w wieku 103 lat

Stulatek – osoba, która osiągnęła wiek 100 lat. Znacznie rzadziej zdarzają się przypadki superstulatków, czyli osób, które dożyły 110 lat. Szacuje się, że do tego wieku dożywa 1 na 1000 stulatków. Najstarszym człowiekiem w historii, którego wiek został dostatecznie udokumentowany, była Jeanne Calment, która w chwili śmierci miała 122 lata i 164 dni.

Belgowie – grupa ludzi zamieszkująca Belgię, których jest ok. 10 milionów. Składają się na dwie grupy etniczne posługujące się belgijskimi odmianami języków niderlandzkiego (55%) i francuskiego (45%). Belgowie niderlandojęzyczni mieszkają przeważnie w północnej Belgii, mówią flamandzkim dialektem języka niderlandzkiego. Belgowie francuskojęzyczni zamieszkują głownie w południowej Belgii, mówią walońskim dialektem języka francuskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Obecna liczba stulatków na świecie[ | edytuj kod]

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 455 tys. stulatków, a do 2050 roku ich liczba może przekroczyć nawet milion.

Obecnie krajem z największą liczbą osób, które przekroczyły 100. rok życia są Stany Zjednoczone, gdzie żyje 53 364 stulatków (dane z 2010 roku). Wysoka statystyka jest głównie wynikiem dużej populacji tego kraju.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Jeanne Louise Calment (ur. 21 lutego 1875 w Arles, zm. 4 sierpnia 1997 tamże) – Francuzka, uznawana za rekordzistkę długości życia ludzkiego – 122 lata i 164 dni (łącznie 44 724 dni). Całe swe życie mieszkała w Arles, we Francji, przeżyła zarówno córkę jak i wnuka.

Na drugim miejscu pod względem liczby stulatków znajduje się Japonia, gdzie mieszka 51 376 osób powyżej stu lat (dane z 2012 roku). W Japonii rozpoczęto badania stulatków w 1963 r., gdy żyło tam jedynie 153 ludzi, którzy osiągnęli ten wiek. Do 1998 r. liczba stulatków w Japonii wzrosła do ponad 10 tysięcy. W 2003 r. żyło ich już 20 tysięcy, a w 2009 r. – 40 tysięcy. Uważa się, że do roku 2050 liczba stulatków może wzrosnąć w Japonii do 272 tysięcy.

DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Superstulatek (ang. supercentenarian) – osoba, która osiągnęła wiek 110 lat lub więcej. Wiek ten osiąga ok. jeden na tysiąc stulatków. Według Gerontology Research Group obecnie na świecie żyje 300 – 450 takich ludzi, ale tylko około 70 jest zweryfikowanych przez GRG (między innymi w oparciu o Księgę rekordów Guinnessa).

W Polsce w 2018 roku (dane z 10 lipca) żyło 4388 osób które ukończyły sto lat życia, wśród nich było 3345 kobiet oraz 1043 mężczyzn.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Norwegowie (norw. nordmenn) – naród germański żyjący głównie w Norwegii (ok. 4,2 mln) oraz w pozostałych krajach skandynawskich, USA (według różnych szacunków od 630 tys. do 3 mln), Kanadzie (ok. 170 tys.) i Australii. Schrystianizowani w X-XI wieku przeszli na luteranizm w XVI wieku i obecnie większość jest członkami państwowego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Język norweski, którym posługują się Norwegowie posiada dwa przyjęte standardy zapisu: bokmål – oparty na duńskim i nynorsk – oparty na gwarach zachodniej części kraju.
Najdłużej żyjącym człowiekiem, którego metryka została jednoznacznie potwierdzona, była Francuzka Jeanne Calment (1875-1997), która przeżyła 122 lata i 164 dni. Najstarszym mężczyzną był Japończyk, Jiroemon Kimura (1897-2013), który żył 116 lat i 54 dni.
Nowa Francja – francuska kolonia w Ameryce Północnej, zwana też Kanadą. Kolonia została założona przez Samuela de Champlaina, który został jej pierwszym gubernatorem generalnym.

Reklama