Studium Biblicum Franciscanum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Studium Biblicum Franciscanum (SBF, pol. Franciszkańskie Studium Biblijne) – Wydział Nauk Biblijnych i Archeologii Papieskiego Ateneum Antonianum w Rzymie, który ma swoją siedzibę w Jerozolimie przy Via Dolorosa.

Virgilio Canio Corbo, OFM (ur. 8 lipca 1918 – zm. 6 grudnia 1991), pochodzący z Avigliano we Włoszech archeolog i palestynolog, zakonnik franciszkanin.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Historia[ | edytuj kod]

Studium rozpoczęło swoją oficjalną działalność w 1924 roku. Siedzibą tego międzynarodowego ośrodka naukowego jest klasztor Ubiczowania przy ulicy Via Dolorosa na starym mieście w Jerozolimie. Uczelnia prowadzi prace w zakresie badań egzegetycznych, lingwistycznych i archeologicznych na terenie Izraela, Autonomii Palestyńskiej i w Jordanii.

Generałowie franciszkanów – najwyżsi przełożeni zakonu założonego przez Franciszka z Asyżu. Wspólnota, która w ciągu wieków dzieliła się na różne gałęzie, powstała w roku 1209. Bellarmino Bagatti, OFM (ur. 11 listopada 1905 w Pizie we Włoszech, zm. 7 października 1990 w Jerozolimie) – włoski archeolog franciszkanin.

Posiada cenne zbiory przede wszystkim numizmatyczne i ceramiki z terenów Bliskiego Wschodu, eksponowane w istniejącym od 1902 roku muzeum. Relacje z wykopalisk publikowane są co roku w czasopiśmie SBF Liber Annuus oraz w seriach wydawniczych SBF Collectio Maior i SBF Collectio Minor; opracowania biblijne i patrystyczne ukazują się w serii Analecta, a kolekcje muzealne przedstawia się w serii Museum. Jako ośrodek dydaktyczny Studium nadaje stopnie akademickie licencjatu i doktoratu w dziedzinie nauk biblijnych i archeologii. Studium dysponuje specjalistyczną biblioteką, która zawiera ok. 50 000 książek i 390 czasopism. Większość projektów badawczych sponsorowana jest przez franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej.

Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.Giovanni Claudio Bottini OFM (ur. 27 lipca 1944 w Loreto Aprutino w Abruzji we Włoszech) – włoski biblista, doktor teologii w dziedzinie nauk biblinych, franciszkanin, były dziekan Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie.

Z uczelnią związani byli: Gabriele Allegra, Bellarmino Bagatti, Donato Baldi, Virgilio Corbo, Angelo Lancellotti, Paulin Lemaire, Gaudentius Orfali, Sylvester Saller, Augustus Spijkerman, Maurus Witzel, Emanuele Testa, Lino Cignelli oraz Michele Piccirillo.

Archeolodzy związani ze Studium prowadzili prace wykopaliskowe w następujących miejscach w Ziemi Świętej: Jerozolima (Syjon, Getsemani, Grób Matki Bożej, Dolina Cedronu, Bazylika Bożego Grobu), Betlejem (Bazylika Narodzenia Pańskiego, Grota Mleczna, Pole Pasterzy), En Kerem (Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety, Kościół św. Jana Chrzciciela, Pustynia św. Jana), Emaus El-Qubeibeh, Góra Tabor, Et-Tabgha, Kafarnaum, Góra Błogosławieństw, Magdala, Nazaret, Kana Galilejska, Herodium oraz na licznych stanowiskach w Jordanii (m.in. Madaba, Macheront, Umm ar-Rasas, Góra Nebo).

Lino Cignelli OFM (ur. 6 maja 1931 w Lanciano we Włoszech, zm. 8 listopada 2010 w Jerozolimie) − włoski biblista i lingwista (grecysta), emerytowany profesor Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, franciszkanin.Liber Annuus - rocznik wydawany przez Franciszkańskie Studium Biblijne w Jerozolimie (Izrael). Na każdy z woluminów składają się artykuły dotyczące zagadnień z takich dziedzin jak biblistyka, lingwistyka czy archeologia Bliskiego Wschodu. Na kartach tego 500-stronnicowego periodyku franciszkańscy archeolodzy prezentują wstępne relacje z prowadzonych przez siebie kampanii archeologicznych na terenie Izraela, Jordanii i Syrii. Pierwszy numer ukazał się w 1951 roku. Jednym z jego założycieli był znany archeolog włoski, franciszkanin o. Bellarmino Bagatti ofm.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Prowincje Zakonu Braci Mniejszych − autonomiczne jednostki zakonne z punktu widzenia prawa kanonicznego, zarządzane przez ministrów prowincjalnych. W Zakonie Braci Mniejszych prowincje zgrupowane są w konferencje (terytorialne, językowe), do których należą również niższe rangą kustodie. Prezesi konferencji nie sprawują władzy nad poszczególnymi prowincjałami i prowincjami.
Ein Kerem (hebr. עין כרם, Ain Kerem; arab. عين كارم, Ein Kārem; pol. Źródło Winnicy) – osiedle mieszkaniowe w mieście Jerozolima w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.
Franciscan Printing Press - katolickie wydawnictwo z siedzibą w Jerozolimie, założone 28 stycznia 1847. Jego właścicielem jest franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.
Góra Błogosławieństw – wzgórze na północnym brzegu jeziora Genezaret, w okolicach Kafarnaum, które tradycja chrześcijańska wiąże z nauczaniem Jezusa i wygłoszeniem przez Niego Kazania na górze.
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem (arab. كنيسة المهد) − wczesnochrześcijańska bazylika w Betlejem zbudowana nad miejscem, gdzie miał się narodzić Jezus Chrystus, jeden z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących kościołów na świecie.
Kustodia Ziemi Świętej − samodzielna jednostka administracyjna, będąca w praktyce jedną z prowincji Zakonu Braci Mniejszych, zwanych potocznie franciszkanami (łac. Ordo Fratrum Minorum), obejmująca tereny Bliskiego Wschodu, w tym Izrael, Autonomię Palestyńską, Jordanię, Syrię, Liban, Rodos i Cypr.
Na mapach: 31°43′N 35°48′E/31,716667 35,800000 Madaba (biblijna Medeba) – miasto w północno-zachodniej Jordanii, w oazie na płaskowyżu, na południowy zachód od Ammanu, stolica muhafazy Madaby.

Reklama