Studio A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Studio A – firma specjalizująca się w produkcji seriali. Powstała w maju 1994 roku. Obecnie firma należy do ATM Grupa S.A., która w lipcu 2007 roku nabyła 75% udziałów w Studio A.

Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.Camera Café (Camera Cafe) – to polska wersja popularnego francuskiego serialu telewizyjnego (formatu) o tej samej nazwie, kręcona w 2004 r. Od 16 marca 2009 roku emitowany jest na kanale Comedy Central.

Spółkę założyli: Alicja Resich-Modlińska, Jan Dworak i Maciej Strzembosz. Firma specjalizuje się w produkcji seriali telewizyjnych, filmów fabularnych, spektakli telewizyjnych, programów rozrywkowych talk-show oraz teleturniejów. Firma współpracuje ze stałym zespołem ludzi pracujących w zakresie developementu projektów, scenariuszy i produkcji (organizacja produkcji, kierownicy produkcji, scenarzyści, redaktorzy, reasearcherzy itd.).

Tata, a Marcin powiedział – polski serial telewizyjny, realizowany w latach 1994-1999 przez Wojciecha Adamczyka. Kilkuminutowe odcinki mają formę dialogu pomiędzy ojcem (w tej roli: Piotr Fronczewski) i dorastającym synem (Mikołaj Radwan), zaczynającego się od słów Tata, a Marcin powiedział, że jego tata powiedział....Dziupla Cezara − 13-odcinkowy polski serial komediowy w reżyserii Wojciecha Adamczyka, emitowany w Polsacie od 20 marca do 13 czerwca 2004. Okres zdjęciowy rozpoczął się w styczniu 2004 roku.

Szczególne sukcesy przynosi produkcja gatunków komediowych: Serial Ranczo produkowany dla TVP, czy Miodowe lata i Dziupla Cezara emitowane w Telewizji Polsat oraz Halo Hans! (Polsat). Od 26 grudnia 2007 roku w kinach wyświetlany był film fabularny Ranczo Wilkowyje, oparty na wątkach serialowych.

Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.Ranczo Wilkowyje – polski film fabularny z 2007 roku w reżyserii Wojciecha Adamczyka, którego fabuła nawiązuje do serialu telewizyjnego wyprodukowanego przez TVP pt. Ranczo.

Firma ma w swoim dorobku również seriale dla stacji TVN realizowane w porozumieniu z FremantleMedia Polska, inną firmą zajmującą się produkcją telewizyjną, takie jak: Camera Café, Kasia i Tomek.

Ze Studiem A współpracują gwiazdy polskiej komedii: Cezary Żak, Artur Barciś, a także Piotr Pręgowski, przygotowujący kolejne propozycje serialowe. Praktycznie na wyłączność związany jest ze Studiem A Wojciech Adamczyk, reżyser takich seriali jak Tata, a Marcin powiedział, Rodzina zastępcza, Miodowe lata, U fryzjera, Ranczo, Halo Hans!.

Halo Hans! (czyli nie ze mną te numery!) – polski, 13-odcinkowy serial komediowy, którego emisja rozpoczęła się 1 grudnia 2007 w telewizji Polsat. Zdjęcia do I sezonu trwały od lutego do maja 2007.Miodowe lata – serial komediowy, a zarazem spektakl teatralny wyświetlany przez Polsat od 13 października 1998 roku do zimy 2004 roku. Jest licencyjną wersją amerykańskiego sitcomu z lat pięćdziesiątych The Honeymooners. Sztuka kręcona była na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie, na specjalnej obrotowej scenie, dzięki której możliwa była szybka zmiana scenografii pomiędzy scenami.

Nagrody:

 • 21 stycznia 2009 - Studio A zostało wyróżnione w rankingu Diamentów miesięcznika Forbes jako jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).
  Jan Aleksander Dworak (ur. 31 grudnia 1948 w Sochaczewie) – polski dziennikarz, producent, polityk, w latach 2004–2006 prezes zarządu Telewizji Polskiej S.A., od 2010 członek oraz przewodniczący KRRiT.
  Rodzina zastępcza (od 2004 r. Rodzina zastępcza plus) – polski serial komediowy emitowany przez telewizję Polsat w niedzielne popołudnia od 23 lutego 1999 do 20 grudnia 2009. Jest to jeden z najdłużej wyświetlanych polskich seriali: przez prawie 11 lat wyemitowano 329 odcinków w 18 seriach. Od 4 czerwca 2012 roku emitowany jest na Comedy Central Polska. Od 2 października 2012 roku serial jest nadawany na kanale Nickelodeon Polska.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Wojciech Adamczyk (ur. 4 lipca 1959 w Szczecinie) – polski reżyser teatralny i telewizyjny, aktor, profesor sztuk teatralnych.
  Ranczo a. rancho (hiszp. rancho) – wielkie gospodarstwo rolne, zwykle hodowlane, w Ameryce Północnej i Środkowej. Na ranchach hoduje się głównie bydło na wołowinę.

  Reklama