Studio 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Studio 2 – cykliczna audycja Telewizji Polskiej nadawana od 1974 do 1983, najpierw w wolne soboty, później w czwartki wieczorem, początkowo w programie drugim, a po znakomicie przyjętym pierwszym wydaniu przeniesiona do programu pierwszego.

Renata Danel (ur. 4 sierpnia 1959 w Czechowicach-Dziedzicach) – polska piosenkarka, kompozytorka, także autorka tekstów piosenek i pedagog.Lolita – film z 1962 roku w reżyserii Stanleya Kubricka powstały na podstawie powieści Vladimira Nabokova Lolita. Wcielającą się w postać Lolity Sue Lyon wyróżniono Złotym Globem dla najbardziej obiecującej nowej aktorki.

Studio 2 było pierwszym wielogodzinnym blokiem programowym w historii polskiej telewizji. Program był bardzo popularny, głównie ze względu na nowoczesny charakter, prowadzących i prezentowane filmy, materiały i audycje.

Studio 2 prowadzili Bożena Walter, Edward Mikołajczyk i Tomasz Hopfer, którego w 1976 roku zastąpił Tadeusz Sznuk.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze wydanie ukazało się na antenie 30 listopada 1974 roku. Założeniem bloku było zastąpienie raz w miesiącu statycznego spikera i regularnej ramówki programem niekonwencjonalnym i prowadzonym na żywo. Pomysł narodził się wraz z wprowadzeniem wolnych sobót (z reguły pierwsza sobota miesiąca).

07 zgłoś się – polski serial kryminalny wyprodukowany przez Telewizję Polską i emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza tego serialu jest Krzysztof Szmagier. W głównej roli, porucznika MO Borewicza, wystąpił Bronisław Cieślak. Serial i jego główny bohater cieszyli się w Polsce dużą popularnością.Tylko w niedzielę – blok Naczelnej Redakcji Publicystyki Kulturalnej nadawany w programie pierwszym Telewizji Polskiej w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Program był nadawany w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz dodatkowo w niektóre dni świąteczne. Blok ten - obok Studia 2 i Studia 8, z którymi wyraźnie i w sposób zamierzony konkurował - był kolejnym pomysłem na urozmaicenie oferty programowej. Ideą programu było zaproponowanie w niedzielne popołudnie i wieczór szerokiego spektrum atrakcyjnych w formie programów kulturalnych i wartościowych programów rozrywkowych, okraszonych rozrywkowymi serialami zachodnimi. Blok nie miał prowadzących, program był zapowiadany zza kadru przez lektora. Animatorem i pomysłodawcą bloku był Janusz Rolicki. Wśród cyklicznych pozycji nadawanych w ramach "Tylko w niedzielę" warto wspomnieć między innymi:

Twórca bloku – Mariusz Walter – zgromadził około 60-osobowy zespół twórców i reporterów, który realizował programy według najwyższych standardów. Z tego zespołu wywodzi się wielu wybitnych reporterów, dokumentalistów, reżyserów i dziennikarzy, którzy – po zdobyciu zawodowych szlifów w Studiu 2 – na wiele następnych lat stali się filarami Telewizji Polskiej.

Bieg Piastów – międzynarodowa impreza narciarska odbywająca się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie od 1976 roku. Komandorem zawodów jest Julian Gozdowski.Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie, mazow. Wielki Dzień – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.).

Studio 2 dzięki nie tylko wysokiej jakości programom, ale także dobranemu zespołowi wzajemnie uzupełniających się prezenterów, scenografii, promocji dobrych obyczajów i aktywnego życia stało się na kilka lat najbardziej oczekiwanym programem Telewizji Polskiej.

Studio 2 prezentowało oryginalne własne programy publicystyczne, kulturalne i rozrywkowe, między innymi – pojawiające się w różnych okresach i nadawane ze zmienną częstotliwością – w tym takie programy cykliczne jak:

Danuta Rinn, właściwie Danuta Smykla, także czasowo Danuta Czyżewska (ur. 17 lipca 1936 w Krakowie, zm. 19 grudnia 2006 w Warszawie) – polska piosenkarka i aktorka.Studio 8 (właściwie Studio Ośmiu) – telewizyjny blok programowy nadawany krótko, pod koniec lat 70. w programie 1 Telewizji Polskiej. Blok powstał na fali popularności formy programów wielogodzinnych takich jak Studio 2 i Tylko w niedzielę. Jednak jego żywot okazał się najkrótszy.
 • Spotkanie z Aleksandrem Bardinim – rodzaj castingu, a przede wszystkim dowcipna lekcja kultury dla młodych aktorów, adeptów dziennikarstwa i piosenkarzy amatorów
 • Właśnie leci kabarecik – cykl rozrywkowy Olgi Lipińskiej prowadzony przez Piotra Fronczewskiego, którego gwiazdami były siostry Sisters, czyli Krystyna Sienkiewicz i Barbara Wrzesińska oraz Wojciech Pokora i Jan Kobuszewski
 • Wszystko za wszystko – żywe widowisko publicystyczne Edwarda Mikołajczyka promujące przedsiębiorczość menedżerów gospodarki socjalistycznej
 • Muzyka i dobre obyczaje – program propagujący zasady savoir-vivre'u
 • Klub Alfa – program sensacyjno-naukowy Wandy Konarzewskiej o tematyce związanej ze zjawiskami paranormalnymi (UFO, duchy itp.)
 • Wielobój gwiazd – realizowane przy udziale wielotysięcznej publiczności widowiska sportowo-rozrywkowe z udziałem gwiazd sportu i estrady (odbywały się m.in. w katowickim Spodku)
 • Gdzie diabeł nie może – reportaże Urszuli Michałowskiej z trudno dostępnych miejsc lub dotyczące ekstremalnych wyczynów
 • Lekcja języka polskiego – program prowadzony przez doc. Walerego Pisarka
 • Świadkowie – program, w którym po upływie kilkudziesięciu lat odnajdowali się świadkowie i uczestnicy dawnych dramatycznych wydarzeń (np. osoba uratowana i rodzina, która ją uratowała w czasie wojny itp.)
 • Urodzeni w 1900 – program przedstawiający nietuzinkowe sylwetki i koleje życia ludzi urodzonych na początku stulecia
 • Progi kariery – widowisko publicystyczne promujące młodych, interesujących ludzi u progu kariery, którym telewizyjne wsparcie otwierało nowe szanse realizowania swoich pomysłów i ambicji
 • Teleturniej „Kolekcjonerzy” – licytacja na wiedzę o swoich zbiorach pasjonatów różnych dziedzin, np. filatelistów, pasjonatów samolotów bojowych, zbieraczy aparatów telefonicznych itp.
 • Teleturniej „Kto z nim wygra?” – pojedynek amatorów zaineteresowanych daną dziedziną z niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie (np. z Tomaszem Hopferem o sporcie, czy z Janem Weberem o operze)
 • Wobec prawa – adwokat i prokurator omawiają sprawy karne i konsekwencje różnych wykroczeń
 • Korespondent TV ZSRR przedstawia – stała rubryka korespondenta radzieckiego w Warszawie, prezentującego atrakcyjne materiały reporterskie z ZSRR (np. relacja z wytwórni filmów animowanych gdzie powstawał serial „Wilk i Zając” itp.)
 • Studio 2 organizowało zakrojone na szeroką skalę akcje typu „Zanim zapalisz – zadzwoń”, „Muzykujące rodziny”, „Bądź życzliwy”, „Częściej się śmiejmy” „Serce masz jedno” i inne.

  Aleksander Bardini (ur. 17 listopada 1913 w Łodzi, zm. 30 lipca 1995 w Warszawie) – polski aktor, reżyser teatralny i filmowy oraz pedagog.Barbarella lub Barbarella: królowa galaktyki – film fantastyczny produkcji francusko-włoskiej z 1968 roku w reżyserii Rogera Vadima. Obraz powstał na podstawie komiksu Jean-Claude’a Foresta.

  Studio 2 realizowało także recitale większych i mniejszych gwiazd piosenki z różnych stron świata. Wydarzeniem był występ zespołu ABBA 13 listopada 1976, jedno z największych przedsięwzięć rozrywkowych Telewizji Polskiej. Zespół przyleciał do Polski specjalnym samolotem wynajętym przez Studio 2, na pokładzie którego odbyła się rozmowa z piosenkarzami. Zrealizowano także programy z udziałem innych popularnych wówczas wykonawców zagranicznych – zespołu The Manhattan Transfer (1977), Eruption (1979), Africa Simone’a (1978) oraz czołowej gwiazdy piosenki z ZSRR Ałły Pugaczowej (1976, 1978).

  Jacek Wojciech Gmoch (ur. 13 stycznia 1939 w Pruszkowie) – polski piłkarz, trener i działacz sportowy. Współautor koncepcji drogi poprawy polskiej piłki nożnej na arenie międzynarodowej we współpracy z mgr Wojciechem Skoczkiem (ukończył Uniwersytet Warszawski) oraz mgr Stanisławem Więckowskim (Szkoła Główna Planowania i Statystyki) w roku 1970. Opracowanie to zostało przekazane za pośrednictwem znanego śląskiego piłkarza do rąk Edwarda Gierka. Członek zarządu PZPN 1971-1975 oraz wiceprezes sekcji młodzieżowej. Od 1971 oddelegowany, jako współpracownik Kazimierza Górskiego (wygrane eliminacje do igrzysk olimpijskich; złoty medal olimpijski 1972 w Monachium, wygrane eliminacje MŚ 1974 i zajęcie 3. miejsca na MŚ 1974 w RFN). Jako działacz i współpracownik pracował społecznie bez żadnego wynagrodzenia. Były selekcjoner reprezentacji Polski.Wojciech Pokora (ur. 2 października 1934 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, występujący głównie w repertuarze komediowym.

  Inną cechą Studia 2 – oprócz produkcji własnych – były stosunkowo liczne programy, filmy i seriale zagraniczne. W tamtych czasach był to istotny atut. W „Studiu 2” nadawano The Muppet Show, Cosmos 1999 (od stycznia 1977) zastąpiony później serialem Planeta małp, amerykańskie seriale kryminalne (Ironside, Mannix, Święty), serial dokumentalny Historia muzyki rozrywkowej czy transmisje z wyścigów Formuły 1, meczów ligi angielskiej, Wimbledonu itd. Wśród filmów, które miały swoją premierę na antenie Studia 2, znajdziemy m.in. tak znane tytuły jak Lolita, Układ, Barbarella, Kabaret, Powiększenie, Pamiętnik szalonej gospodyni.

  Życie na gorąco – polski serial sensacyjny z 1978 roku w reżyserii Andrzeja Konica. Główny bohater – redaktor Maj – był kreowany na "polskiego Jamesa Bonda".Wieczór z Dziennikiem to codzienny program informacyjny emitowany przez Telewizję Polską w latach 1976-1981. Prowadziło go trzech prezenterów. Zaczynał się o godzinie 19.30. Początkowo trwał 90 minut, ale w późniejszych latach został skrócony do 45 minut.

  Na początku lat 80. Studio 2, podobnie jak reszta oferty telewizyjnej, zubożało, zmieniło nieco formułę oraz scenografię i prowadzących, wróciło (od listopada 1981) na niemal 2 lata do programu drugiego, gdzie nadawane było w każdą sobotę i niedzielę. W tym czasie nie miało już wiele wspólnego z programem wymyślonym i realizowanym w latach 70. przez Mariusza Waltera. Przygotowywane i prowadzone przez inny zespół Studio 2 stało się blokiem nieco bardziej atrakcyjnych niż na co dzień programów weekendowych.Wśród nich m.in.:

  Właśnie leci kabarecik – program rozrywkowy Telewizji Polskiej realizowany przez Olgę Lipińską w latach 1974-1977. Program powstał specjalnie na potrzeby Studia 2 i był w tym okresie jego główną pozycją rozrywkową. Składał się z 12 odcinków, przy czym w odcinku 11 kabarecik był oficjalnie "rozwiązywany" przez Naczelnika Bączka (w tej roli Marian Kociniak), a w 12 pani Lipińska zainscenizowała niezapomniany fragment "Zemsty" (w roli Cześnika - pan Piotr Fronczewski, natomiast Dyndalskiego gra najpierw pani Barbara Wrzesińska, a w chwilę później pan Jan Kobuszewski). Odcinków 11 i 12 nie powtórzono w retransmisji TV Polonia w 1995 roku.Urszula Sipińska (ur. 19 września 1947 w Poznaniu) - polska piosenkarka, kompozytorka, pianistka oraz architektka wnętrz. Karierę muzyczną rozpoczęła w latach 60. Występowała na estradach całego świata, zdobywała liczne nagrody w kraju i za granicą. Do jej największych przebojów należą utwory "Mam cudownych rodziców", "To był świat w zupełnie starym stylu", "Chcę wyjechać na wieś", "Zapomniałam" i "Są takie dni w tygodniu".
 • Kalejdoskop filmowy Kino-oko
 • Magazyn reporterów Flesz
 • Słowno-muzyczny magazyn egzotyczny
 • Magazyn pana Manna
 • Magazyn antymotoryzacyjny „Pieszo bliżej”
 • Bliżej natury – program o życiu w zgodzie z naturą
 • W tym czasie repertuar filmowy składał się głównie z filmów archiwalnych prezentowanych w cyklu W starym kinie oraz z filmów polskich prezentowanych przez Filmotekę Narodową. W roku 1982 Studio 2 wypełniło w całości program świąteczny Dwójki zarówno w Wielkanoc jak i w Boże Narodzenie. W tym czasie gospodarzami programu były 3 pary prezenterów, każda prowadziła program przez cały weekend co 3 tygodnie. Jedną z par stanowili Edyta Wojtczak i Andrzej Skarżyński. Ostateczne pożegnanie ze „Studiem 2” na czas 35-letniej przerwy nastąpiło 26 czerwca 1983. Po wakacjach tego roku TVP 2 rozpoczęła nadawanie w weekendy bloków zatytułowane „Sobota w Dwójce” i „Niedziela w Dwójce”, przejęły one część dawnych programów Studia 2, ale były już tylko dalekim echem tej audycji. W latach siedemdziesiątych od pewnego momentu niejako uzupełnieniem dla Studia 2 był (również sobotni) blok programowy Studio 8 – jego nazwa pochodziła od liczby regionalnych ośrodków TVP działających w tamtym czasie, przygotowujących poszczególne ogniwa programu. Prezenterem „Studia 8” był m.in. Bronisław Cieślak, dziennikarz znany już wówczas z aktorskiej kreacji w serialu Krzysztofa Szmagiera 07 zgłoś się. Trzecim całodziennym blokiem programowym TVP, ukazującym się obok Studia 2 i „Studia 8” w latach 70. był blok Tylko w niedzielę.

  Wolna sobota – w okresie PRL-u sobota będąca dniem wolnym od pracy, wprowadzonym w ówcześnie obowiązującym 6-dniowym tygodniu pracy.Sobiesław Zasada (ur. 27 stycznia 1930 w Dąbrowie Górniczej) – polski kierowca rajdowy, oszczepnik i biznesmen. Ekonomista po krakowskiej Akademii Handlowej.

  Ostatnio, w pewnym zakresie, do tradycji Studia 2 – zgodnie z deklaracjami autorów – nawiązywał nadawany w sezonie jesiennym 2007 w telewizji TVN coniedzielny program Studio Złote Tarasy, jednak po kilku miesiącach zawieszono nadawanie programu. Osobą łączącą oba projekty był pomysłodawca Studia 2 i założyciel TVN – Mariusz Walter.

  Kosmos 1999 (ang. Space: 1999) – brytyjski serial telewizyjny science fiction nakręcony w latach 70. W Polsce nadawany był początkowo pod tytułem Cosmos 1999 w comiesięcznym sobotnim Studio 2, emitowanym w wolne soboty, od 8 stycznia 1977 do 1979 roku.Bronisław Cieślak (ur. 8 października 1943 w Krakowie) – polski dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny. odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07 zgłoś się. Poseł na Sejm III i IV kadencji.

  Przykładowe programy Studia 2[ | edytuj kod]

 • 13 listopada 1976 (na podst. Życia Warszawy nr 271/76)
 • 10:30 Studio 2 – omówienie programu, rozpoczęcie akcji specjaliści FSO przy telefonach serwis dla Polskiego Fiata, piosenka na dobry początek 10:45 Piosenki na zamówienie 10:55 Nasi goście – racjonalizatorzy z FSO 11:00 Grand Prix FSO – losowanie i start do wyścigu, sprawozdawca J.Ciszewski 11:10 Informacyjny Magazyn Muzyczny 11:25 Nasz gość 11:30 Grand Prix FSO – relacja z wyścigu 11:35 Co o tym myślicie – przed kamerami użytkownicy polskiego Fiata 11:45 Piosenka na zamówienie 11:50 Grand Prix FSO – relacja z trasy 11:55 Transmisja z meczu piłkarskiego o mistrzostwo I ligi 12:45 DTV 12:50 Specjaliści FSO przy telefonach – serwis dla polskiego Fiata 13:00 Sport i balet – Grand Prix FSO (zakończenie i balet holenderski Lee Jackson) 13:20 Specjaliści FSO przy telefonach, z filmoteki FSO „Żerań – fabryka jutra” 13:30 Mistrzostwa Polski kierowców amatorów 13:45 „Jak zabić świętego” – odc. serialu „Święty” 14:35 Nasz gość 14:40 Skrzydlaty samochód – felieton filmowy 14:45 Specjaliści FSO przy telefonach, z filmoteki FSO „Rekord” 14:55 Muzyczna forpoczta naszych przyjaciół 15:05 Tak było – filmowa historia FSO 15:15 Wielki turniej tenisowy ze Sztokholmu, sprawozdawca B. Tomaszewski 15:45 Urządzamy nasze mieszkanie 15:50 Specjaliści FSO przy telefonach, z filmoteki FSO „Safari” 16:00 Goście pana Zygmunta: red. Z. Broniarek rozmawia z Jackiem Gmochem 16:20 Muzyka i dobre obyczaje 16:30 Krótkofalowcy w Studiu 2 16:40 O nim się mówi – przy telefonie Adam Makowicz 16:55 Nasz gość 17:00 Dzień dobry kapitanie – relacja z powrotu do kraju kpt. Jaworskiego 17:10 Specjaliści FSO przy telefonach, wystawa kwiatów 17:20 Samochodowa gala – reż. Wowo Bielicki, wyk. Danuta Rinn, Urszula Sipińska, Antonina Zmakowa, Patrycja Lavilla, Zuza Koncz, Durdica Milcewicz, zespół 2+1, zespół Sebastian, zespół baletowy Sabat, zespół baletowy Fanat, zespół baletowy TV 18:00 Wielki turniej tenisowy ze Sztokholmu 18:20 Konferencja prasowa z dyrekcją FSO 18:50 Lekcja języka polskiego – doc. Walery Pisarek 19:00 Dobranoc 19:30 Wieczór z Dziennikiem 20:40 ABBA w Studio 2 – scen. i reż. T. Dembiński 21:20 „Sprawa Sawinkowa” – film sens. prod. radz. 23:10 Właśnie leci kabarecik 23:40 III tercja meczu hokejowego Czechosłowacja – ZSRR, sprawozdawca S. Rzeszot 0:10 „Czarne południe” – kino nocne 1:30 DTV 1:35 Zakończenie
 • 3 września 1977 (na podst. Życia Warszawy nr 208/77)
 • 13:45 Studio 2 – piosenka na dobry początek 13:50 Szkoła 1988 – na pytania związane z 10-letnią średnią szkołą ogólnokształcącą odpowiadają w studio eksperci 13:55 Śpiewa Swietłana Riezanowa 14:10 Dziennik 14:15 Dwa zdania dla Studia 2 – rep. z planu filmu muzycznego w reż. Klausa Lindemana 14:20 Jak to jest – przed kamerami kapitan MO Jerzy Lipiński 14:30 Muzyka i dobre obyczaje 14:35 Nasz gość – Andrzej Mularczyk 14:45 Szkoła 1988 14:50 „Cosmos 1999” odc. pt. „Koniec wieczności” 15:40 Paryż rzadko oglądany – film dok. 16:00 Po Sopocie 16:05 Lekcja języka polskiego – prow. doc. Walery Pisarek 16:15 Nasz gość – Maria Chruściewicz, mistrzyni świata stenografii 16:25 Grand Prix Studia 2 – wyścigi konne na Służewcu 16:45 Szkoła 1988 16:50 Korespondent TV ZSRR przedstawia 17:10 Po Sopocie 17:15 Polska z lotu ptaka – film dok. 17:35 Nasz gość – Ryszard Kapuściński 17:50 „Nakia” – odc. pt. „Wzbierający gniew” – serial krym. 18:40 Nasz gość – Wojciech Pszoniak 18:50 Szkoła 1988 19:00 Dobranoc dla najmłodszych i program dla młodzieży 19:30 Wieczór z Dziennikiem 20:30 Muzyka i sport – transmisja bezp. z finału pucharu świata w lekkiej atletyce w Düsseldorfie 22:15 W hołdzie Ravelowi – Bolero. Orchestre Nationale de France pod dyr. Leonarda Bernsteina (pr. tv. franc.) 22:40 „Dola i niedola sławnej Moll Flanders” – ang. film. obyczajowy. Wyłącznie dla widzów dorosłych. 0:20 Wiadomości dziennika 0:25 W hołdzie Ravelowi – La Valse 1:00 Zakończenie programu
 • 8 kwietnia 1978 (na podst. Życia Warszawy nr 83/78)
 • 15:00 Omówienie programu 15:10 Wiadomości dziennika 15:15 Teleturniej „Kolekcjonerzy” 15:35 Rodziny muzykujące – państwo Szultzowie z Osiecznej 15:45 Nasz gość – dyr. Leszek Gniazdowski opowie o tym co słychać przed sezonem wyścigów konnych na Służewcu 15:55 Świat owadów – film przyrodniczy 16:25 Jak to jest? – przed kamerami kpt. Jerzy Lipiński 16:35 Światło i dźwięk 16:55 Gra Poznańska Orkiestra PRiTV 17:05 Gdzie diabeł nie może... – reportaż o górskich wspinaczkach 17:20 Nasz gość 17:30 Klub Alfa – program sensacyjno-naukowy 17:55 Jak szybko mijają chwile – felieton 18:00 Willis Conover przedstawia 18:10 Konstanty Kulka 18:40 Nasz gość 18:45 Gra Poznańska Orkiestra PRiTV 19:00 Dobranoc dla dzieci oraz Siódemka 19:30 Wieczór z Dziennikiem 20:35 „Idealny plan” – film z serii „Kulisy śledztwa” 21:25 Informacje o programie niedzielnym 21:35 Studio Mundial 78 21:50 Dyryguje Leopold Stokowski. Koncert fortepianowy F-dur G. Gershwina 22:15 „Legenda Safari” (fragmenty filmów) – w studio Sobiesław Zasada 22:35 Śpiewa Afric Simone 23:05 „Klute” – film kryminalny, reż.Alan i J.Pakula 0:50 Wiadomości dziennika 0:55 Muzyczne obrazy Malczewskiego – wid. muzyczno-pantomimiczne z udziałem zespołu SBB oraz Teatru Studio Wizji i Ruchu z Lublina 1:15 Willis Conover, Joe Wiliams i Clark Ferry’s Jolly Giants dla Studia 2 1:40 Zakończenie programu
 • 3 marca 1979 (na podst. Życia Warszawy nr 50/79)
 • 13:00 Rozpoczęcie programu, piosenka na dobry początek 13:05 Zecchino d’Oro – włoski program rozrywkowy dla dzieci 13:30 Wiadomości dziennika 13:35 Zimowe rady Sobiesława Zasady 13:45 3x5 – przed kamerami A. Słodowy, J. Lipiński, E. Koczorowski (porady Studia 2) 14:05 Renata Danel śpiewa dla Studia 2 14:25 Adeli i Franciszka opowieść o wojennej miłości – rep. film. 15:00 Piosenki 35 lat – plebiscyt Studia 2 i Studia Gama, w studio Irena Santor i Piotr Figiel 15:10 Kobiety – rep. film. 15:25 Fono Foto – Ryszard Wójcik przedstawia 15:40 „Cosmos 1999” odc. pt. „Syndrom Odporności” film prod. TV ang. 16:30 Gość Studia 2 16:40 Wojciech Młynarski i siostry Winiarskie – pr. rozr. 17:00 Relacja z biegu Piastów – cz.1 17:10 Inauguracja sezonu piłkarskiego, mecz Ruch-Wisła 18:00 Relacja z biegu Piastów – cz.2 18:05 Stały fragment gry – rep. film. 18:30 Mężczyzna na niepogodę – pr. rozr. 18:50 Męczennicy w dyrektorskich fotelach – opowiada Bogusław Kaczyński 19:00 Dobranoc i Siódemka 19:30 Wieczór z Dziennikiem 20:20 „Życie na gorąco” 1 odc. filmu fab. TV polskiej 21:50 Wiadomości dziennika 21:55 Godzina z Aleksandrem Bardinim – rozmowy z kandydatami na prezenterów 23:00 Misterium magiczne – film baletowy 23:30 Kino nocne: „Jory” film fab. prod. amerykańskiej
  Casting (czyt. kasting) – spotkanie, na którym dokonuje się wyboru modelki, modela, aktorki, aktora, prezentera, itp. do reklamy, roli w filmie, wystąpienia w pokazie mody itd.Wanda Konarzewska (Wanda Konarzewska-Spicha) – dziennikarka, autorka filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych w latach 60. 70. i 80. XX wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Manhattan Transfer, amerykańska wokalna grupa jazzowa, założona i prowadzona przez Tima Hausera, kilkakrotnie uhonorowana nagrodą Grammy.
  Powiększenie (ang. Blowup) – film fabularny produkcji brytyjsko-włoskiej w reżyserii Michelangelo Antonioniego z 1966. Scenariusz został oparty na książce Julio Cortázara Babie lato (Las babas del diablo).
  Halina Edyta Wojtczak-Szymańska (ur. 28 stycznia 1936 w Grójcu) – polska spikerka telewizyjna, w latach 1957–1996 spikerka Telewizji Polskiej; laureatka „Superwiktora” (1992).
  UFO (ang. unidentified flying object, pol. NOL – niezidentyfikowany obiekt latający) – wywodzące się z terminologii wojskowej sił powietrznych USA określenie obiektu latającego nie dającego się zidentyfikować jako żaden znany pojazd ani wyjaśnić żadnym ze znanych zjawisk atmosferycznych. W okresie zimnej wojny utrwaliło się błędne (niezidentyfikowany nie musi oznaczać pozaziemski) potoczne znaczenie UFO jako pojazdu cywilizacji pozaziemskiej (latającego spodka). Zidentyfikowane po pewnym czasie obiekty otrzymywały status IFO (ang. identified flying object).
  Ironside (w Wielkiej Brytanii A Man Called Ironside) – amerykański serial telewizyjny w reżyserii Colliera Younga, wyświetlany w latach 1967-1975 przez stację telewizyjną NBC.
  Spodek – hala widowiskowo-sportowa w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe „Spodek” i należy do miasta Katowice. Hala została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej, i pod którą to nazwą działała do 1997.
  Adam Słodowy (ur. 3 grudnia 1923 w Czarnkowie) – major Ludowego Wojska Polskiego, popularyzator majsterkowania. Znany przede wszystkim, jako autor i prowadzący popularnego w latach 60. i 70. XX wieku polskiego programu telewizyjnego dla młodzieży Zrób to sam.

  Reklama