Studenckie bazy namiotowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Myjnia, SBN Jawornik
Baza namiotowa „Polana Waly”
Bacówka na Hali Górowej

Studenckie bazy namiotowe – miejsca zapewniające podstawowe warunki obsługi turystów. Bazami opiekuje się PTTK poprzez Komisję Akademicką Zarządu Głównego PTTK.

Radochów (niem. Reyersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Lądek-Zdrój. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.Góry Złote (czes. Rychlebské hory, dawniej cz. Rychleby lub Rychlebské pohoří, niem. Reichensteiner Gebirge) 332.61 – pasmo górskie położone w Sudetach Wschodnich. W potocznym znaczeniu ciągną się od Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzowskiej (czes. Ramzovské sedlo) na południowym wschodzie i przełęczy pomiędzy Pasieczną a Smrekiem na południu. Przełęcz Różaniec (583 m n.p.m.) dzieli łańcuch ten na dwie części: północno-zachodnią niższą i południowo-wschodnią wyższą.

Każda z baz pod opieką Komisji Akademickiej przestrzega „Regulaminu Schroniska Górskiego PTTK”. Niektóre z obiektów (zrzeszone w Unii Baz) udzielają dodatkowych zniżek.

Warunki pobytu[ | edytuj kod]

Każda baza, podobnie jak chatki studenckie, zapewnia minimum wygód w postaci:

 • nocleg w namiocie bazowym (najczęściej 10 osobowe) lub własnym (czasem zdarza się, że baza rozbita jest przy chatce studenckiej – wtedy można spać też pod „stabilnym dachem”),
 • piec lub ognisko,
 • przybory kuchenne (podstawowe),
 • miejsce do pobrania wody pitnej (najczęściej płynący niedaleko strumień),
 • miejsce do mycia (jak wyżej),
 • toaletę.
 • W niektórych bazach znajduje się prysznic polowy z wodą ogrzewaną energią słoneczną.

  Paniszczów (w latach 1977-1981 Ustroń) – nieistniejąca już wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Czarna.Maniów – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza nad rzeką Osławą.

  W II połowie XX wieku, w okresie rozwoju Studenckich Kół Przewodnickich, bazy namiotowe stanowiły punkt zaopatrzeniowy, oraz początkowy i końcowy dla wielodniowych rajdów.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Prełuki (Przełęczki 1557, Pryłuki (1867), w latach 1977-1981 Przełęcz) – wieś w gminie Komańcza, województwie podkarpackim, powiecie sanockim. Miejscowość leży nad rzeką Osławą.
  Zawoja – wieś w Polsce największa pod względem powierzchni, uważana jest także za drugą najdłuższą (po Ochotnicy), położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zawoja.
  Jawornik – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, obecnie obręb geodezyjny.
  Łopiennik (1069 m n.p.m.) – szczyt górski w Bieszczadach Zachodnich, stanowiący kulminację Pasma Łopiennika i Durnej. Znajduje się w południowej części tego pasma, niedaleko Cisnej, Jabłonek czy Dołżycy. Na zachód odbiega ze szczytu, przez stroma odnogę o nazwie Boroło (1034 m), grzbiet łączący się dalej poprzez przełęcz (734 m n.p.m.) z Wysokim Działem. Ze wschodniego stoku odchodzi natomiast grzbiet ku dolinie Solinki. Po południowej stronie szczytu dobry widok na Falową, Smerek i Małą Rawkę. Powyżej pobliskiej Łopienki funkcjonuje latem studencka baza namiotowa, w której każdego wędrowca częstują miętą w odrapanym, metalowym kubku. Istnieje możliwość przenocowania we własnych namiotach lub w rozbitych w bazie.
  Horodek (w latach 1977–1981 Gródek) – nieistniejąca wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina.
  Jaskinia Radochowska (niem. Kunzendorfer Höhle, Reyersdorfer Tropfsteinhöhle) – udostępniona do zwiedzania turystycznego jaskinia krasowa w soczewie marmurów, w dolinie potoku Jaskiniec, u stóp Bzowca w Górach Złotych (Sudety Wschodnie), w pobliżu wsi Radochów (gmina Lądek-Zdrój).
  Tworylne (w latach 1977-1981 Słoneczna) - nieistniejąca już wieś w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Czarna, nad rzeką San.

  Reklama