• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stubaier Alpen  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wilder Freiger to szczyt w Alpach Sztubajskich. Leży na granicy między Austrią (Tyrol), a Włochami (Trydent-Górna Adyga). Na zachód lezy Wilder Pfaff, a na południowy zachód Zuckerhütl - najwyższy szczyt pasma. Wilder Freiger ma raczej niezbyt spiczasty szczyt, przykryty lodowcami Sulzenauferner i Freigerferner z austriackiej strony oraz Übertalferner z włoskiej strony. Ten ostatni lodowiec jest również największym w Alpach Sztubajskich.Łupek krystaliczny, łupek metamorficzny – skała metamorficzna o doskonałej łupkowatości, czyli podzielności na płytki.

  Stubaier Alpen — grupa górska w Alpach Centralnych położona w Tyrolu na granicy austriacko-włoskiej. Najwyższym szczytem grupy jest Zuckerhütl (3507 m n.p.m.).

  Topografia[ | edytuj kod]

  Stubaier Alpen stanowią wyraźnie wyróżniający się masyw górski w obrębie Alp Centralnych. Nazwa masywu pochodzi od nazwy doliny Stubaital ("tal" to po niemiecku "dolina") przecinającej pasmo z południowego zachodu na północny wschód, biegnącej od najwyższych szczytów grupy (z Zuckerhütlem włącznie) do swojego wylotu koło Schönberg im Stubaital, miejscowości położonej kilka kilometrów na południe od Innsbrucku.

  Zuckerhütl - najwyższy szczyt Sztubajów, nazywanych też Alpami Sztubajskimi, o wysokości 3507 m n.p.m. Położony jest w zachodniej Austrii, w Tyrolu. Około 500 m na zachód i południe od jego wierzchołka przebiega obecnie granica austriacko-włoska. Szczyt jest silnie zalodzony.Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).

  Od wschodu ogranicza je Wipptall, dolina rzeki Sill (dopływ Innu), od zachodu - dolina Ötztal. Północne ograniczenie Sztubajów stanowi dolina rzeki Inn. Ich południowym ograniczeniem jest dolina rzeki Adygi. Często jako południowy fragment w obrębie Stubaier Alpen uznaje się masyw górski Texel. Natomiast nie zalicza się do Stubaier Alpen położonych na południowy wschód od nich Sarntaler Alpen, mimo iż leżą one na północ od Doliny Adygi.

  Hochstubaihütte - wysokogórskie schronisko w Sztubajach, w austriackim Tyrolu, położone na wysokości 3174 m n.p.m. (według innych źródeł 3175 m n.p.m.), trzecie pod względem wysokości położenia w Austrii.Östliche Seespitze to szczyt w Alpach Sztubajskich. Leży w zachodniej Austrii, w Tyrolu. Leży w pobliżu między innymi Ruderhofspitze.

  Stubaier Alpen tworzą fragment głównej grani Alp, stanowiącej zarazem granicę hydrogeograficzną. Ich północne stoki odwadniane są przez Inn (dopływ Dunaju, zlewisko Morza Czarnego), południowe stoki przez Adygę (dopływ Padu, zlewisko Adriatyku).

  Sąsiednie grupy górskie[ | edytuj kod]

  Według AVE z pasmem tym sąsiadują następujące grupy górskie:

 • Tuxer Alpen od wschodu – granicą jest rzeka Sill płynaca dnem doliny Wipptal,
 • Alpy Zillertalskie od wschodu ku południowi – oddziela je przełęcz Brenner (dokładniej: w dolinie Unteres Wipptal potok Sill od Brenner do ujścia Schmirnbach, w dolinie Oberes Wipptal potok Eisack między Brenner a Sterzing),
 • Sarntaler Alpen od południa,
 • Alpy Ötztalskie od południowego zachodu i zachodu – przełęcz Timmelsjoch,
 • Wettersteingebirge und Mieminger Kette od północnego zachodu – granicą jest rzeka Inn od ujścia Ötztaler Ache do ujścia Niederbach koło Zirl,
 • Karwendel od północnego wschodu – Inn od Zirl do Innsbrucku.
 • Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.Alpy Zillertalskie (niem. Zillertaler Alpen, wł. Alpi della Zillertal) – pasmo górskie w Centralnych Alpach Wschodnich, stanowiące część głównej grani Alp i znajdujące się na terenie Austrii (kraj związkowy Tyrol) oraz Włoch (Południowy Tyrol). Nazwa masywu pochodzi od nazwy doliny Zillertal.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sarntaler Alpen, Alpi Sarentine — pasmo górskie, część Alp Retyckich w Alpach Wschodnich. Jest najbardziej wysuniętą na wschód częścią Alp Retyckich. Leży na terenie północnych Włoch, w regionach Trydent-Górna Adyga oraz Południowy Tyrol. Najważniejsze miasta regionu to Bozen (Bolzano) na południu Meran (Merano) na zachodzie, Sterzing (Vipiteno) na północy oraz Brixen (Bressanone) na wschodzie.
  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.
  Wilder Pfaff (wł. Cima del Prete) to szczyt w Alpach Sztubajskich. Leży w zachodniej Austrii, w Tyrolu. Na południe leży Sonklarspitze, na zachodzie Wilder Freiger i Zuckerhütl na wschodzie. Na szczyt można wejść ze schroniska Müller-Hütte.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Innsbrucker Hütte – austriackie schronisko wysokogórskie w Alpach Sztubajskich, położone na wysokości 2369 m n.p.m. Własność Österreichischer Alpenverein. Jest zarządzane przez Sekcję Innsbruck Alpenvereinu.
  Stubaital (Dolina Stubai) to dolina w Alpach w austriackim kraju związkowym Tyrol. Przepływa przez nią rzeka Ruetz.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.847 sek.