Strzelin (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strzelinstacja kolejowa w Strzelinie, w województwie dolnośląskim, w Polsce. Stacja ta jest jedną z ważniejszych na linii kolejowej numer 276: znajdują się tu m. in bocznice o znaczeniu przemysłowym: największego w Polsce kamieniołomu granitu oraz cukrowni w Strzelinie. Pociągi pasażerskie przejeżdżające przez tę stację obsługują Polregio, Koleje Dolnośląskie, sezonowo PKP InterCity.

Wrocław Główny – dworzec kolejowy i największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu. Jeden z nielicznych w Polsce, który ma halę peronową. Położony na liniach kolejowych prowadzących z południowego wschodu (Opole oraz Lubliniec) i południa (Świdnica oraz Kłodzko) na zachód (Jelenia Góra oraz Legnica), północ (Poznań) i północny zachód (Głogów), a przez stację Wrocław Nadodrze – na północny wschód (Oleśnica).Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:

W roku 2018 stacja obsługiwała ok. 2000 pasażerów na dobę.

Historia[ | edytuj kod]

 • 1871 – zakończenie budowy nizinnego odcinka Wrocław GłównyStrzelin, planowanej linii kolejowej z Wrocławia do Kłodzka.
 • 1872 – wybudowano budynek dworca.
 • 1873 – oficjalne otwarcie linii kolejowej.
 • 1884 – uruchomienie odcinka Strzelin – KondratowiceNiemcza
 • 1894 – otwarcie odcinka Strzelin – Głęboka Śląska.
 • 1910 – uzyskanie połączenia do Brzegu.
 • 1989 – zlikwidowano przewozy pasażerskie na trasie Brzeg – Strzelin.
 • październik 2017 – PKP podpisały z przedsiębiorstwem Berger Bau Polska umowę na generalny remont dworca.
 • 21 grudnia 2018 – wyremontowany dworzec został ponownie udostępniony podróżnym.
 • Dworzec od zachodu (przed remontem)


  Linia kolejowa nr 276 - łącząca stację Wrocław Główny ze stacją Lichkov (przejście graniczne Międzylesie-Lichkov). Trasa ta stanowi część ciągu transportowego CE 59.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska na stacjach w Polsce w 2018 r.. 2020-01-27. [dostęp 2020-01-30].
  2. Stacja kolejowa Strzelin, Strzelin - dolny-slask.org.pl, dolny-slask.org.pl [dostęp 2017-11-26].
  3. Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych, kodlk.tnb.pl [dostęp 2017-11-26].
  4. dhosting.pl - pod tym adresem nie znajduje się żaden serwis WWW, brzeg-strzelin.pl [dostęp 2018-04-13] (pol.).
  5. Rusza przebudowa dworca w Strzelinie [dostęp 2018-01-02] (pol.).
  6. Dolny Śląsk. Jawor i Strzelin z nowymi dworcami, www.transport-publiczny.pl [dostęp 2018-12-24].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strzelin w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Strzelin w Atlasie Kolejowym Polski, Czech i Słowacji – www.atlaskolejowy.net
 • PKP Intercity, PKP IC – spółka akcyjna grupy PKP, obsługująca kolejowe przewozy pasażerskie. Uruchamia pociągi kategorii: Express InterCity (EIC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK). Oferuje przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Warto wiedzieć że... beta

  Polregio (identyfikator literowy – PREG) (dawniej Przewozy Regionalne) – polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Powstało przez formalne wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych.
  Strzelin (pol. hist. Strzelno, niem. Strehlen, czes. Střelín) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelin. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego.
  Kondratowice – nieczynna stacja kolejowa w miejscowości Kondratowice, w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Kondratowice, w Polsce.
  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Brzeg – dworzec i stacja kolejowa w Brzegu, w województwie opolskim, w Polsce. Stacja należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, łączącego Drezno – Wrocław – Kraków – Kijów.
  Głęboka Śląska - nieczynna już stacja kolejowa na zlikwidowanej linii kolejowej nr 304 i 321, w miejscowości Głęboka, w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Strzelin, w Polsce.

  Reklama