Strzelba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzelba powtarzalna typu pump action Winchester M1897
Strzelba samopowtarzalna Sajga 20K, skonstruowana na bazie karabinka AK
Amunicja do strzelby.
W zależności od potrzeb może być wypełniona: drobnym śrutem, grubym śrutem (loftki), pociskiem monolitycznym (breneka)

Strzelbamyśliwska lub bojowa broń palna strzelająca śrutem, loftkami lub brenekami. Najczęściej gładkolufowa.

Broń śrutowa – rodzaj gładkolufowej broni strzeleckiej powstały w XVIII wieku. Pociski wystrzeliwane z broni śrutowej mają postać stalowych lub ołowianych kul (ich liczba waha się od kilku do kilkudziesięciu), które uwalniane są w czasie wystrzału. Broń śrutowa ma niewielki zasięg oraz duży rozrzut, ale jest bardzo skuteczna na bliskich dystansach.Śrut metalowy - wyrób hutniczy w postaci niewielkich rozmiarów cząstek metalu, zwykle nieprzekraczających wielkości kilku milimetrów, w kształcie zbliżonych do kulistego. W postaci śrutu dostarcza się stopy odlewnicze. Śrut może być wykorzystany także jako gotowy materiał, np. na balast lub jako śrut strzelniczy.

Pod względem konstrukcji strzelby można podzielić na:

 • jednolufowe:
 • jednostrzałowe (pojedynki)
 • powtarzalne
 • samopowtarzalne
 • automatyczne (samoczynno-samopowtarzalne)
 • dwulufowe (dubeltówki)
 • Strzelby powtarzalne w większości przypadków są przeładowywane ruchomym łożem (system Pump action), oraz zasilane z magazynków rurowych. Najbardziej rozpowszechnione kalibry nabojów do strzelb to 12, 16 i 20 (kaliber wagomiarowy definiowany jako liczba kul o średnicy równej średnicy przewodu lufy, które można odlać z jednego funta brytyjskiego ołowiu).

  Pump action to system przeładowywania karabinów oraz strzelb, w których do załadowania naboju do komory konieczne jest przeładowanie ruchomym łożem poprzez ręczne przesunięcie i odciągnięcie czółenka broni.Karabin AK (ros. Автомат Калашникова – automat Kałasznikowa, polskie oznaczenia: 7,62 mm pmK, 7,62 mm kbk AK) – potocznie kałasznikow, karabin automatyczny konstrukcji radzieckiej z okresu po II wojnie światowej. Zastąpiony został przez karabinek AKM.

  Strzelby używane są do polowań, sportu, ale często wykorzystywane są również w trakcie konfliktów zbrojnych. Przykładowo w czasie I wojny światowej żołnierze amerykańscy używali zmodyfikowanych wersji (tzw. Trench Gun) strzelb Winchester M1897 oraz M1912, które z powodzeniem stosowano do walk w ciasnych okopach.

  Strzelb używa się również w policji do tłumienia zamieszek. Strzela się wtedy pociskami gumowymi. Policja stosuje je również do niszczenia zamków w drzwiach, w celu szybkiego dostania się do zamkniętych pomieszczeń.

  Winchester Model 1897 - strzelba skonstruowana przez Johna Browninga. Pierwsza masowo produkowana strzelba pump action (przeładowywana ruchem łoża).Broń automatyczna - rodzaj broni palnej, w której kolejne fazy cyklu pracy broni (poza wprowadzeniem pierwszego naboju do komory nabojowej i uruchomieniem mechanizmu spustowego) są wykonywane bez użycia energii strzelającego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • broń śrutowa
 • garłacz


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sabot — w technologii wojskowej mianem tym określa się część pocisku podkalibrowego, której zadaniem jest "dopełnić" średnicę pocisku do kalibru lufy, z której jest on wystrzeliwany.
  Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.
  Lufa gwintowana – rodzaj lufy, stosowanej w broni palnej już w połowie XV stulecia. W lufie tej znajduje się gwint (skręcenie), które nadaje pociskowi ruch wirowy przez co jego lot jest znacznie bardziej stabilny dzięki efektowi żyroskopowemu. Jej zaletą jest duża celność, jednak ze względu na długi czas nabijania pierwszych egzemplarzy stosowana była początkowo jedynie w broni myśliwskiej lub wyborowej (np. arkebuzach). Powszechne stosowanie luf gwintowanych miało miejsce w drugiej połowie XIX wieku wraz z wynalezieniem amunicji zespolonej i broni odtylcowej.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Dubeltówka – rodzaj broni palnej, długa broń śrutowa posiadająca 2 komory nabojowe oraz 2 lufy ułożone równolegle obok siebie lub jedna pod drugą (tzw. bok), niegwintowane. Zasadniczo broń myśliwska na niewielkie zwierzęta (ze względu na znaczny obszar rażenia) lub średnie (ze względu na znaczne obrażenia z bliska), najczęściej strzela się z niej do ptaków lub sportowo do dysków. Wymaga przeładowania po oddaniu 2 wystrzałów. Lufy najczęściej umieszczone są poziomo. Rozróżnia się dubeltówki z kurkami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi (bezkurkowa). Lufy umieszczone są w baskili, ryglowane tzw. kluczem. Z dubeltówki można strzelać śrutem – głównie do ptaków, albo breneką – głównie do dzików. Współczesne dubeltówki przeszły ewolucję od broni skałkowej, kapiszonowej i lefoszówki (dubeltówki pomysłu Francuza Lefaucheux z nabojem zespolonym).
  Loftki – (luftki) w polskiej tradycji łowieckiej gruby śrut o tak dużej średnicy, że jego wsypywanie do gilzy nie daje powtarzalnego ułożenia i wymaga układania pojedynczych śrutów w warstwy o zaplanowanym układzie. W praktyce granicą jest średnica ~6 mm dla kalibru 12 i ~5 mm dla kalibru 20. Przed II wojną światową loftki używane były powszechnie do strzelania z niewielkiej odległości wilków i rzadziej saren, dzików, jeleni, a nawet niedźwiedzi. We wczesnych latach powojennych polskie prawo dopuszczało użycie loftek jedynie do polowania na wilki, rysie i dzikie gęsi.
  Broń bojowa - broń wojskowa przeznaczona do prowadzenia walki. Może to być broń biała, palna, rakietowa, jądrowa, chemiczna, biologiczna, itp. W przypadku zużycia lub powstania uszkodzeń nie nadających się usunąć jest wycofywana albo przekwalifikowywana na broń szkolną lub ćwiczebną.

  Reklama