Strzelanina w klubie nocnym w Orlando

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strzelanina w klubie nocnym Pulse w Orlando – strzelanina, do której doszło 12 czerwca 2016 roku w mieście Orlando, w amerykańskim stanie Floryda. Według wstępnych informacji zginęło w niej 50 osób, a 53 osoby zostały ranne. Zamachu dokonał 29-letni Omar Mir Seddique Mateen, Amerykanin, którego rodzice wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych z Afganistanu.

Boystown – popularna nazwa jednej z enklaw w Chicago, kulturalne centrum jednego z większych skupisk osób LGBT w USA, a także pierwsza oficjalnie uznana gay village w historii USA, położonej formalnie w ramach dzielnicy Lakeview. Północną granicą tej enklawy jest jezioro Michigan, droga Lake Shore Drive biegnąca wzdłuż jego brzegu oraz Buena Park. Na południe ekspansja ta przebiega opierając się o Belmont Avenue, na zachód zaś dociera do Clark Street na granicy Wrigleyville. Tereny te kojarzyły się dawniej z przestępczością, a współcześnie w wyniku gejowskiej gentryfikacji stanowią reprezentacyjny fragment Chicago. Według danych z 2006 roku w Chicago żyje w sumie ponad 288 tys. lesbijek, gejów i biseksualistów.Ratownik medyczny – osoba wykonująca zawód medyczny, uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach opieki zdrowotnej, w szczególności do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownik Medyczny podczas udzielania pomocy korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszowi publicznemu (sam jednak nie jest funkcjonariuszem publicznym) .

Policja w Orlando traktuje zamach jako akt terroryzmu krajowego. Przed atakiem, według doniesień medialnych, podczas rozmowy telefonicznej z policją zamachowiec przysiągł wierność tzw. Państwu Islamskiemu, które wzięło na siebie odpowiedzialność za strzelaninę.

Atak ten do dnia 1 października 2017 roku pozostawał najbardziej krwawą strzelaniną dokonaną przez jedną osobę w dziejach Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie pozostaje najbardziej krwawym atakiem terrorystycznym na terytorium USA od zamachów z 11 września 2001 roku oraz najbardziej krwawym aktem przemocy wobec osób LGBT

Marco Antonio Rubio (ur. 28 maja 1971 w Miami na Florydzie) – amerykański prawnik i polityk pochodzenia kubańskiego, członek Partii Republikańskiej i senator ze stanu Floryda (od roku 2011). W 2016 roku kandydował w republikańskich prawyborach prezydenckich. Czas wschodni (ang. Eastern (Standard) Time, ET, EST) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 75°W, który różni się o 5 godzin od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC-5).

Przebieg zamachu[ | edytuj kod]

Służby porządkowe odpowiadają na wezwanie do klubu

12 czerwca około 2:02 w nocy czasu wschodniego w klubie gejowskim Pulse dało się słyszeć strzały z broni palnej, a przydzielony do ochrony imprezy oficer policji miasta Orlando odpowiedział ogniem i rozpoczęła się strzelanina. Kilka minut później, o 2:09, klub Pulse zamieścił na swoim profilu w serwisie społecznościowym Facebook wezwanie „Wszyscy uciekajcie z Pulse i biegnijcie jak najdalej”. Napastnik był uzbrojony w karabin SIG-Sauer MCX, pistolet Glock 17 i bliżej nieznane urządzenie, które służby uznały za zagrożenie. Na miejscu pojawiły się dodatkowe siły policyjne i również dołączyły do strzelaniny, wobec czego napastnik schronił się we wnętrzu klubu i wziął bawiące się w nim osoby za zakładników.

Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna. SIG Combibloc Group AG (do 2009 SIG Holding AG, pierwotnie Schweizerische Industrie-Gesellschaft) – szwajcarskie przedsiębiorstwo z Neuhausen, produkujące broń strzelecką.

Na miejscu pojawiły się dziesiątki funkcjonariuszy rozmaitych służb reagowania kryzysowego, w tym zastępcy szeryfa hrabstwa Orange i agenci FBI, a także ratownicy i strażacy z trzech jednostek straży pożarnej. Gdy zamachowiec zabarykadował się w klubie i wziął zakładników, na miejscu pojawił się również policyjny negocjator. Terrorysta zapewniał, że posiada przy sobie ładunek wybuchowy. Policja poinformowała o przeprowadzeniu kontrolowanej eksplozji w celu rozproszenia uwagi napastnika.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.ABC News - amerykański dział informacyjny sieci ABC powstały 15 czerwca 1945 roku. Współpracuje z siostrzaną telewizją ABC Network i radiem Citadel Media. ABC News obecnie należy do ABC Entertainment Group, części korporacji The Walt Disney Company.
Zdjęcie z dokumentu prawa jazdy Mateena (sprawcy strzelaniny)

Około 5:00 czasu lokalnego funkcjonariusze SWAT weszli do klubu i rozpoczęła się wymiana ognia ze sprawcą. W wyniku akcji trzydzieścioro zakładników zostało uwolnionych, a jeden z policjantów otrzymał niegroźne obrażenia głowy, i z uszkodzonym okiem został przewieziony do szpitala. O 5:53 w nocy policja miasta Orlando potwierdziła, że w szturmie na miejscu zginął również napastnik. Agencja prasowa Reuters poinformowała, że nie jest jasne, kiedy zginęły ofiary zamachowca.

Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.The Sydney Morning Herald (SMH) - najstarsza istniejąca do dzisiaj australijska gazeta. Pismo zostało założone w 1831 przez trzech byłych dziennikarzy Sydney Gazette, pierwszej gazety wydawanej w Australii (jej ostatni numer ukazał się w 1842 roku). Początkowo nosiło tytuł The Sydney Herald i było tygodnikiem. W 1840 gazeta zaczęła ukazywać się codziennie. Rok później kupił ją John Fairfax, który w 1842 dodał do jej tytułu słowo Morning, co miało podkreślać, że jest dostępna dla czytelników już od samego rana (w przeciwieństwie do popołudniówek). Założona przez niego firma, aktualnie nosząca nazwę Fairfax Media, wciąż jest wydawcą gazety.

Na wieść o sytuacji kryzysowej dziesiątki osób zgłosiło się do regionalnych centrów krwiodawstwa i uruchomionych w tym celu specjalnych autobusów by oddać krew. Lokalne centrum społeczności LGBT uruchomiło także pomoc psychologiczną dla osób, które przeżyły zamach.

Tego samego dnia inny mężczyzna został aresztowany w drodze na festiwal w mieście West Hollywood (w którym osoby orientacji homoseksualnej stanowią ponad jedną trzecią mieszkańców). W jego samochodzie znaleziono broń palną i amunicję. Nie są znane powiązania pomiędzy tym zajściem a zamachem w Orlando. Z powodu zatrzymania mężczyzny, zwiększono ochronę odbywającego się festiwalu.

LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kevlar (PPTA, poli(tereftalano-1,4-fenylodiamid) lub poli(p-fenylotereftalanoamid), -[-CO-C6H4-CO-NH-C6H4-NH-]n- ) − polimer z grupy poliamidów, a dokładniej aramidów, z którego przędzie się włókna sztuczne o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie.
BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.
Materiał wybuchowy – pojedynczy związek chemiczny lub mieszanina kilku związków chemicznych, która jest zdolna w odpowiednich warunkach do gwałtownej reakcji chemicznej o charakterze egzotermicznym, której towarzyszy wydzielenie wielkiej ilości produktów gazowych w postaci wybuchu (detonacji lub deflagracji).
Port St. Lucie – miasto w USA, w stanie Floryda, w hrabstwie St. Lucie, nad Atlantykiem. Około 151 tys. mieszkańców (2007). Od 1988 w mieście gra drużyna baseballowa Mets. Obszar metropolitalny Port St. Lucie-Fort Pierce ma około 400 tys. mieszkańców (2007).
The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama