StrongARM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DEC StrongARM SA-110 Microprocessor

StrongARM – rodzina mikroprocesorów używanych powszechnie w urządzeniach przenośnych; rozwijana przez firmę Intel.

Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.Newton Message Pad - jeden z pierwszych komputerów typu PDA oraz pierwszy taki komputer produkowany przez firmę Apple Computer (obecnie Apple Inc.). Był sprzedawany w latach 1993-1998. Nazwa "Newton" nawiązuje do osoby sir Isaaca Newtona. Apple Newton był wielkości kasety VHS. Zastosowano w nim system operacyjny Newton OS, który został przystosowany do operowania za pomocą rysika i ekranu dotykowego. Od sierpnia 1993 r. do lutego 1998 r. pojawiło się 7 modeli Apple Newton, a od marca 1997 r. do lutego 1998 r. w sprzedaży był eMate 300, który swoją formą odbiegał od pozostałych modeli Newtona bardziej przypominając małego laptopa. Wbrew oczekiwaniom Apple Computer, seria Newton nigdy nie odniosła przewidywanego sukcesu rynkowego, ze względu na duże rozmiary urządzeń oraz ich wysoką cenę, sięgającą $1000.

Jest wydajniejszą wersją architektury ARM, zaprojektowanej przez Advanced RISC Machines. Została stworzona przez Digital Equipment Corporation, a następnie sprzedana firmie Intel. Intel stosuje ją jako podstawę dla procesorów serii XScale.

Historia[ | edytuj kod]

StrongARM był wspólnym projektem DEC i ARM Ltd. mającym na celu stworzenie szybszego procesora opartego na obecnej na rynku linii układów ARM, choć niezupełnie z nią zgodnego. Architektura ta miała znaleźć miejsce na rynku systemów zintegrowanych o niskim poborze mocy, których użytkownicy potrzebowali mocy obliczeniowej, jakiej oryginalna architektura ARM nie mogła dostarczyć. Procesory StrongARM wykorzystano w wielu urządzeniach typu PDA czy terminalach set-top box.

Set-top box (przystawka STB, dekoder STB) – elektroniczne urządzenie podłączane do telewizora. Umożliwia odtwarzanie video, dźwięku, przeglądanie stron internetowych, granie w gry komputerowe itp. Set-top box wykorzystuje w tym celu najczęściej antenę satelitarną, ale może wykorzystywać również łącze ethernetowe, łącze telewizji kablowej, linię telefoniczną (włączając w to DSL/ADSL) albo nawet zwykłą antenę UHF/VHF.ARM Holdings PLC – brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem mikroprocesorów z siedzibą w Cambridge w Anglii.

Projekt rozpoczęto w 1995 roku, szybko zaowocował pierwszym układem, SA-100. Został wykorzystany w nowszych modelach asystenta Apple Newton oraz wielu innych produktów.

Digital Semiconductor, sekcja firmy DEC zajmująca się projektowaniem układów elektronicznych została sprzedana Intelowi na mocy ugody sądowej. Intel użył architektury StrongARM, by zastąpić przestarzałą linię swoich procesorów RISCIntel i860 i Intel i960. Dziś StrongARM występuje w znacznie ulepszonym wydaniu znanym jako Intel XScale.

Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.Układ Intel i960 (inaczej 80960) jest mikroprocesorem o architekturze RISC, popularnym w początkach lat 90. jako mikrokontroler zagnieżdżony. Uzyskał on status najlepiej sprzedającego się układu w tej części rynku, rywalizując z chipem AMD 29000. Mimo sukcesu produktu, Intel zaprzestał działań marketingowych na jego rzecz w końcu lat 90., jako poboczny efekt porozumienia zawartego z firmą DEC, w myśl którego Intel otrzymał prawa do produkcji układów StrongARM. Procesor i960 nadal jest stosowany w pewnej liczbie rozwiązań wojskowych.

Opis[ | edytuj kod]

SA-100 był pierwszym produktem linii, zastąpił go wkrótce SA-110 i SA-1110. Ten ostatni jest podstawą dla rodziny procesorów Intel XScale, których cechą charakterystyczną jest możliwość dołączania w prosty sposób różnych kontrolerów towarzyszących, poprzez układanie ich na stosie.

Architektura ARM (Advanced RISC Machine, pierwotnie Acorn RISC Machine) jest 32-bitową architekturą (modelem programowym) procesorów typu RISC.Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.
Reklama